Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Sal si eu mi-am instalat senzori de parcare originali acum cateva zile urmeaza doar sa ma duc cu masina la VW ca sa imi configureze calc masini :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buna alegere ai facut. Mi se par foarte utili senzorii ca sunt diverse chestii mici pe care nu le vezi. Mie imi pare rau ca nu se pot pune senzori si pe fata la G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal si eu mi-am instalat senzori de parcare originali acum cateva zile urmeaza doar sa ma duc cu masina la VW ca sa imi configureze calc masini :)

cat au costat cei originali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal !

Citind acest topic pana in acest punct pot sa imi imaginez ca senzorii montati prin gaurirea barei sunt cei mai eficienti dar din cate am inteles pot fi tentanti :) . In urma celor relatate de participantii la topic pot sa va sugerez alta idee poate mai oneroasa ca bani dar dupa mine mai atractiva :

Pe site-ul acela autogadget.ro am vazut o camera destul de mica pe care o poate monta oricine. Ideea e : poti sa montezi camera la un display lcd cat de mic il doreste fiecare? sau.... se monteaza doar la un sistem multimedia care sigur costa de la 12 mil in sus si are display lcd....

trebuie soft , nu trebuie ....cunoaste cineva sau macar a auzit la prieteni?

Multam fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul a fost de 10 mil cu tot cu bara vopsita in culoarea masini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Senzorii de parcare originali au si display?Golfurile 5 care au avut senzori din fabrica au vre-un display ceva,iti afiseaza undeva sau au doar alerta sonora?Am lovit bara spate si trebuie inlocuita si daca tot pun senzori ma gandeam sa o comand deja gaurita(ca si cum ar fi avut senzori din fabrica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au nici un fel de afisaj, doar te atentioneaza acustic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au nici un fel de afisaj, doar te atentioneaza acustic.

multumesc pt. raspuns! Tinand cont de pretul piperat pe care il au senzorii originali isi fac treaba mai bine decat cei after market?E un dezavantaj ca nu au display?Ma gandesc sa imi comand unii originali dar imi e teama sa nu fiu dezamagit dupa.Daca comand bara originala deja gaurita cei after market s-or potrivi la gauri sau pot avea surpriza sa fie gaurile prea largi(ca daca sunt prea inguste le mai largesc )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

faptul ca nu au display,poate fi un avantaj,cel putin pt mine...nu mi-ar placea in interior un briz briz chinezesc si colorat,si la vedere...pur si simplu nu ar avea ce sa caute in masina mea.

pe de alta parte,sunt oameni care isi pun 37 de cruci in parbriz,iety cu ventuze,omida alfabet,iar un display colorat lipit pe bord i-ar ferici si mai tare.

tu ce parere ai?

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara cu gaurile sunt tipice pentru senzorii OEM, daca vrei sa largesti gaurile, se poate dar ulterior nu vei putea sa revii la senzori OEM (doar cu achizitie de bara noua :Driver: )

Nu am folosit alti senzori decat cei care sunt pe masina, adica OEM. Nu cred ca este mare diferenta la sensibilitate, dar fiabilitatea poate fi o problema, plus unghiul in care le montezi poate fi un factor care influenteaza functionarea "buna" a acestora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii de parcare originali au si display?Golfurile 5 care au avut senzori din fabrica au vre-un display ceva,iti afiseaza undeva sau au doar alerta sonora?Am lovit bara spate si trebuie inlocuita si daca tot pun senzori ma gandeam sa o comand deja gaurita(ca si cum ar fi avut senzori din fabrica).

Afiseaza pe ecranul radioului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am mp3 RCD 300 e ok?E compatibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

puteti sa ii spuneti si pe ce model de aparat ii afiseaza pe ecran?ca sa nu creada omul ca gata,a facut combinatia cea mai tare si apoi sa vada ca nu merge,si nu stie de ce...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am mp3 RCD 300 e ok?E compatibil?

Din ce stiu eu, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca exista codare care permite asa ceva, care este acela ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie codat nimic, informatia vine pe CAN de la u nitatea de senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

din ce stiu,nu merge cu rcd 300,ci parca cu rcd 500.sper sa ma insel.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor

Intr-adevar nu merge pe nici un model de RCD 300 nici chiar pe acele modele cu mp3. Conditia minima ca sa puteti beneficia de senzorii de parcare OEM adica de sistemul OPS (Optical Parking Sensor) sau PDC (Park Distance Control) este sa aveti unul dintre modele RCD 510 si RNS 300 care sunt singurele modele monochrome compatibile cu afisarea meniului OPS sau PDC..... in rest senzorii OEM sunt compatibili cam cu toate unitatile cu ecran color ca si idee am atasat si niste poze cum ar aparea ei pe un displai asemanator cu cel de pe RCD 300 numai bine tuturor !

Pentru mai multe detalii de compatibilitate consultati pagina de mai jos in care se precizeaza care modele sunt si care nu sunt compatipile cu OPS si PDC

http://www.my-gti.com/719/differences-betw...and-the-rns-510

post-51074-1274603986_thumb.jpg

post-51074-1274604004_thumb.jpg

post-51074-1274604041_thumb.jpg

post-51074-1274604120_thumb.jpg

post-51074-1274604138_thumb.jpg

post-51074-1274604153_thumb.jpg

post-51074-1274604507_thumb.jpg

post-51074-1274604732_thumb.jpg

post-51074-1274604794_thumb.jpg

Modificat de Mircea Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu merg pe RCD300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca...Em4xfVgqvmSa4lA

In josul paginii se vad afisati senzorii pe un RCD210, deci ...

Cred ca nu ai observat tu prea bine dar pe RCD 210 nu este afisat nimic de genul asta doar este reprezentat ca si model si chiar nu vad cum ar afisa pe un display de tip matrice vreun fel de pictograme de tip grafic dar daca tu vrei sa crezi asta nu ai decat ..... insa astept si o confirmare vizuala asa cum am postat si eu si crede-ma in lista de la golf 5 cat si la 6 se precizeaza la optiunea de PDC nu impreuna cu RCD 210 citeste cu atentie ...... !!!

Confirmarea exista si pe site-ul oficial la descrierile fiecaruia dintre ele : http://www.my-gti.com/719/differences-betw...and-the-rns-510

Atat modelul RCD 510 cat si RNS 300 au display de tip grafic, nu unul de tip matrice rudimentar asa cum au RCD 300 si RCD 500, asta explica afisarea imaginilor in miscare care in cazul navigatiei RNS 300 sunt esentiale. Numai bine tuturor !!

post-51074-1274682250_thumb.jpg

post-51074-1274682267_thumb.jpg

post-51074-1274682278_thumb.jpg

post-51074-1274682296_thumb.jpg

post-51074-1274682318_thumb.jpg

post-51074-1274682419_thumb.jpg

Modificat de Mircea Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mai caut informatii.

Si totusi, pe ecranul lui RCD210 din link ce e afisat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma exista golfuri 5 care au avut montati senzori din fabrica si au venit echipate cu rcd 300 si nu au decat avertizare sonora sau cele care au senzori din fabrica automat au alt model de radio ??!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am senzori si RCD300 din fabrica ==> Avertizare este doar sonora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu si vazut pana acum nici`un golf v cu senzori oem nu avea si afisaj ! doar acel beep beep...

am pe cineva cu sensori oem si rcd 300 si doar aceasta avertizare sonora o are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!