Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

eu am cumparat senzori din baumax la 130 lei vara trecuta..intradevar..i-a instalat in fata blocului un prieten..a stat ceva...pentru ca firele care veneau dinspre aripa erau toate albe, si am stat ceva pana am nimerit firul pt.marsarier. gaurile le-am facut in spoiler si monitoru l-am pus pe bord in coltul din dreptul volanului exact sub parbriz,fara sa-l lipesc.merge perfect.atentie iarna daca speli masina ingheata si trebuie sa stai cu feonu pe ei :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am pus aftermarket 4 senzori, afisaj 160 ron, functioneaza perfect

Salut ! poti sa imi dai si mie un PM in care sa imi dai detalii de genul: marca, model ! As fii si eu interesat, avand in vedere pretul scazut ! :( Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am achizitionat un G5 si am senzori de parcare pe spate !!

Butonii aceia negri sunt negri si masina este rosie... Daca ii vopsesc imi afecteaza cu ceva functionarea lor ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-i vopsesti linistit, sa le dai si cu lac daca masina e metalizata, merg foarte bine, atata timp cat sunt uscati. La umezeala mai dau rateuri .Iti garantez ca e asa pentru ca am vopsit eu sin-am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ii am pusi din fabrica !! Oricum o sa ma duc sa ma interesez la o vopsitorie care e treaba cu ei :P

Ms mult :P / :) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
the_punkreas2003

Nu trebuie sa te interesezi la vopsitorie, iti spun eu ca am montat pe 3 masini senzori si dupa ce i-am scos din cutie i-am dat cu vopsea d-aia spray. La masina pt care nu am avut culoare cand am instalat i-am tras ulterior putin din spoiler, i-am degresat BINE, am pus un carton in spate sa nu vopsesc si masina si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mei sunt vopsiti si functioneaza perfect.

hpim4605c.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Acum legat de problema cu montarea senzorilor after market la reprezentante: de ce nu va duceti la un service autorizat (nu reprezentanta) care se ocupa de electronica pt masini? Atata timp cat vi se face un deviz, vi se taie chitanta si acel service are asigurare de malpraxis nu vor fi probleme. Este extrem de greu sa dovedeasca o reprezentanta ca defectul pe partea electrica este din cauza senzorilor sau a altor echipamente.

In plus deobicei reprezentantele au si service-uri agreate unde poti face treaba cu bani mult mai putini.

Pt masina de serviciu am montat xenon-ul la un service agreat, reprezentanta mi-a spus ca din punctul lor de vedere este ok. (e vorba despre InchCape - Toyota Romania)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma sunt hotarat sa-mi comand senzor electromagnetic pentru parcare, intrebarea mea este acum cum se da bara spate jos, or fi diferente mari fata de un golf normal? As vrea sa-mi mi-l montez singur. Daca puteti pune si poze v-as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva pe unde gasesc un senzor de parcare original din fabrica bosch?masina a fost atinsa un pic in spate si s-a bulit un senzor...si da eroare ,daca nu merge unu ,nu merge pdc-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa gasesti la reprezentante vw ,audi sau skoda dar ii cam scump 210 ron parca(poate ai bafta daca intrebi baieti de prin service ca mai vin si acolo masini accidentate .)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intr-un final mi-am montat si eu cu manuta mea senzori electromagnetici, a durat vreo 3 ore deoarece am bajbait pana am dat bara jos, a fost necesar sa demontez si lampile stop ca se prinde bara in cate 2 suruburi sub fiecare stop. Intr-un final am reusit sa montez tot si spre bucuria mea nu am eroare de bec ars, acum urmeaza il sa testez, nu am testat decat ca m-am apropiat si departat eu de ea, am impresia ca parca detecteaza prea tarziu dar e mai bine asa, adica bipaie cam de la 35 cm in jos, dar voi testa pe viu si revin. Daca intereseaza pe cineva cum se da bara jos la Variant sa ma intrebe, ca am descoperit eu cum se face ca pe aici pe forum nu am gasit nici la golf normal cum se demonteaza :D. Oricum si de la 35 cm e bine, pot macar cand bipaie pur si simplu sa opresc, confirm si eu faptul ca bipaie doar in miscare, pe loc nu mai bipaie.

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin Claudiu

pentru vopsirea senzorilor...trebuie o tehnica speciala sa nu ii afecteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@poe fii bun si nu ne uita cu feedback-ul pentru acesti senzori electromagnetici pentru ca as dori sa-mi pus si eu insa nu sunt convins daca merita deranjul. Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu prea am avut timp sa-i testez foarte mult, oricum am impresia ca nu aproximeaza la marele fix, ieri aveam in spate niste saci care erau mai jos de nivelul barii, am pus-o pe sotie sa se uite sa nu dau in ei si sincer nu am ajuns la intensitatea maxima a sunetului pt ca mi-a zis sa ma opresc. Trag totusi concluzia ca imediat dupa ce incepe sa bipaie e momentul sa ma opresc, oricum incepe sa bipaie cam de la 30 cm ceea ce este ok sa opresc. Mai revin, poate fac si un filmulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT : Eu mai degraba am incredere in senzor ;) sunt convins ca nu atingeai daca mai dadeai...asa sunt ele mai speriate. Glumesc desigur, dar conteaza si cum ai instalat banda aia care de fapt e antena. Trebuie sa fie exact pe portiunea dreapta a barei si bineinteles ca daca obstacolul e foarte jos, este posibilitatea sa nu ti-l vada decat foarte aproape. O sa te obisnuiesti, bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Woozie : sa inteleg ca ai asa ceva instalat si functioneaza ok? Poti sa dai mai multe detalii despre comportamentul acestui sistem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat destule mai inainte, cauta si tu ca e spus tot ce trebuie, il am cam de un an cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu chiar daca am senzori din fabrica montati pe masina, recomand a se cumpara senzori de generatie mai noua cu afisaj sau eventual montare camera la numar pentru cei ce dispun de monitoare compatibile cu aceasta,deoarece de foarte ori mi-au functionat eronat senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu as vrea sa-mi montez senzori de parcare( nu banda de asta electromagnetica ), dar ma intereseaza faptul

sa mai functioneze dupa ce ii vopsesc in culoarea masini !

Sa inteleg ca nu e nici-o problema nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor

Referitor la senzorii de parcare originali de vw golf 5 au un pret destul de infricosator doar la auzul lui 1800 RON, asta o spun ca m-am interesat chiar ieri, dar tot iei mi-au spus ca mai au o solutie la fel de fiabila care ajunge undeva pe la 600 ron fara manopera .Oricum intre noi fie vorba senzorii aia originali sunt dementiali si arata si bine rau dar inca sper sa-i mai gasesc pe la un parc auto de dezmembrari la un pret rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimic daca vopsesti senzorii. Sunt unele seturi care au senzorii pregatiti pentru vopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
jetta_tdi_1.9_DSG

Salutare! Detin un VW Jetta din 2008 si am senzori de parcare din fabrica dar din pacate pentru acest model de masina exista doar pe spate(din fabrica) si ma intereseaza daca cineva si-a montat senzori pe fata cu cat di de unde si daca e multumit de ei, in plus as vrea sa stiu daca imi pun senzorii pe fata aftermarket cum se instaleaza.. tot pe sistemul care il am sau se va pune unul nou pentru fata si cel vechi va ramane sau va trebuii schimbat cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare baieti...sunt curios si eu de senzorii aia de electromagnetic in sensu ca vreau sa`mi pun si eu...intrebarea mea este daca se pot monta si pe fatza cu cum s`ar activa pt ca in ceva filmulet am vazut ca erau montati si pe fata?!...astept impresii!

Pe l

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tocmai mi am instalat senzorii acestia pe masina.(http://www.marketonline.ro/images/products/full/9516/d-c4glue-sensors.jpg).Deocamdata sunt multumit de ei...au si un display micut care l-am pus pe bord chiar langa locul de tweeter din oglinda.Am dat 300 lei cu tot cu montaj.Eu nu i-am mai vopsit pentru ca arata destul de ok pe masina(visinie),dar cine stie.Nu prea recomand cei electromagnetici care se lipesc de bara.Te atentioneaza cu 10 cm inainte sa lovesti ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!