Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar gasiti utili senzorii de parcare, sincer la o masina mai mare intelegeam, am avut si pe o masina de la work dar masina era monstru, adica sunt atat de mult obisnuit cu ..dimensiunile golf-ului incat nu cred ca e necesar, adica cred ca nu ar trebuii sa ne lasam pe toate gadgeturile.

Pe masina mare pe care am conduso cand eram la work (Pathfinder) era necesar, dar si atunci ma enerva pt ca piuia f mult si ma obisnuisem sa nu-l prea folosesc.

:o sper sa nu aruncati cu rosii :lol:, a fost doar o parere personala !

Numai bine si indiferent de optiunile cu care "inzestrati" masina ....FARA INCIDENTE !

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt prietene/sotii e util acest gadget. si pentru cei ce au montata folie pe geamuri cand noaptea nu prea vezi mare lucru intr-o parcare in care iluminatul lipseste. Plus ca la revanzare, eu nu ma gandesc la asa ceva dar poate altii da, ii mai creste un pic valoarea, mai ales ca astia nu se vad pe bara si par mai de "fabrica" :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un dezavantaj mare la senzorul electromagnetic, atunci cand speli masina sau ploua, piuie de te scoate din minti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ gtigabi Pentru mine noaptea sunt foarte folositori. Cei care si-au pus senzori, au facut acest lucru pentru a parca mai usor nu pentru ca ar fi soferi slabi! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ zeus- poate ne spui si de unde l-ai achizitionat si cu cat ca si eu as fi interesat de asa ceva :icon_thumright:

De la http://www.autogadget.ro dar nui are pe sait pusi vorbesti cu ei prin mail asa am facut si eu sau prin telefon si au costat 140 ron sant super ok baetii

Modificat de zeuss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa instalez si eu asa ceva pe masina, dar teama e tot de pierderea garantiei. Cu montajul n-ar fi problema, dar cu alimentarea cum ati procedat pana la urma? Rezista daca ar fi alimentati la priza de 12V din portbagaj? sau alte solutii. Am mai gasit intr-un loc : http://tmag.ro/Produse/DetaliiProdus/16/Se...0TMG%20EPS.html ceva mai scumpi totusi. Multumesc anticipat de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa instalez si eu asa ceva pe masina, dar teama e tot de pierderea garantiei. Cu montajul n-ar fi problema, dar cu alimentarea cum ati procedat pana la urma? Rezista daca ar fi alimentati la priza de 12V din portbagaj? sau alte solutii. Am mai gasit intr-un loc : http://tmag.ro/Produse/DetaliiProdus/16/Se...0TMG%20EPS.html ceva mai scumpi totusi. Multumesc anticipat de raspunsuri.

Io mam programat la PORSCHE BUCURESTI VEST 1

si mi istaleaza ei si a zis ca nu pierd garantia da acum sa vad luni cat costa si manopera

Modificat de zeuss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zeuss - pregateste-te pentru 150 ron

@lile - pai ala nu piuie doar cand e cuplat sa dai inapoi? piuie chiar si in mers cand ploua afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da valentin ,doar la marsarier se referea lile ca il perturba umezeala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zeuss sa ne spui si noua cat a costat toata afacerea si cum se comporta masina cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valentin M.

normal ca doar cand mergi in spate, dar cand ploua si dai inapoi iti vine sa nu mai dai inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa instalez si eu asa ceva pe masina, dar teama e tot de pierderea garantiei. Cu montajul n-ar fi problema, dar cu alimentarea cum ati procedat pana la urma? Rezista daca ar fi alimentati la priza de 12V din portbagaj? sau alte solutii. Am mai gasit intr-un loc : http://tmag.ro/Produse/DetaliiProdus/16/Se...0TMG%20EPS.html ceva mai scumpi totusi. Multumesc anticipat de raspunsuri.

Senzorii de parcare se alimenteaza la plusul de la becul pentru marche-arriere, nu la bricheta sau altundeva, ca sa intre in functiune doar cand cuplezi mersul-inapoi.

Daca doresti sa-ti piuie si atunci cand cineva se apropie prea mult de tine, poti sa-i alimentezi si de la bricheta, insa cred ca vor deveni enervanti si vei renunta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zeuss sa ne spui si noua cat a costat toata afacerea si cum se comporta masina cu el.

Ma costat manopera 170 ron si eu sant foarte multumit de ei la cemi trebuia mie sant super buni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai obtinut succesul scontat! Ma surprinde faptul ca n-au comentat ca nu ai cumparat senzori de parcare de la ei. Totusi o sa fac un drum la Cardinal Motors si sa intreb de lucrul acesta si de manopera. Daca se poate atunci ar fi ideal (totusi e lung passat-ul, nu gluma!) :D Cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au comentat un pic ca ei nau mai montat etc dar daca au instructiuni de montaj de ce sa nu se poata ati urez multa bafta

Modificat de dudu
Nu mai da ''Quote'' la mesajul anterior.Foloseste butoanele ''Add reply sau ''Fast reply''.Multumesc !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se monteaza doar pe lumina de la mersul inapoi sau pe frana pt fata ce rost are sa ii montati pe direct d la proza aia de care ziceati...

Consuma degeaba si nu stiu cat vor tine in ritmul ala .

Cam toti senzorii dau erori pe ploaie sau cand masina e uda ....asta pt ce zicea cineva mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am comandat si eu senzori cu avertizare sonora ''http://www.grandevero.ro/senzori-de-parcare-cu-avertizare-sonora''.dupa monaj o sa imi dau si eu cu parerea despre produs si utilitatea lor :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire: De ce considerati ca senzorii doar cu avertizare sonora sunt mai buni decat cei cu afisaj( display)?

Asa este sau am inteles eu gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca , considera nimeni asta doar ca cei cu displai multi se feresc sa nu mai traga firele pt display .

Cel cu display are si buzer deci face acelasi lucru daca nu te uiti la el.Ideea e ca nu intotdeauna ce scrie pe ecran e corect , acea indicatie variaza la unele kituri foarte repede si arata aiurea dar depinde de masina depinde de cum sunt montati si depinde si de marca kitului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca nu sunt in aria dedicata leon sa stiti ca eu am gasit aici: http://www.tmag.ro/Produse/DetaliiProdus/1...i_in_bara).html

La 189 roni. Nu sunt 100 cum ati luat voi dar nici 280 cum am mai vazut pe alte site-uri.

Abia astept sa ajunga.

O singura nelamurire am:

unitatea centrala o pun in portbagaj da?

ce fire leg?

Doar un fir pe + la marsarier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sop

cei cu 100 ron nu au afisaj, doar avertizare acustica.

legat de fire trebuie gasit firul care merge la becul de marsarier si sa legi + pe el, iar masa o pui undeva pe caroserie, in cazul meu am curatat putin vopseaua in dreptul gaurii prin care trece surubul de la tripla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unitatea centrala o pun in portbagaj da?

ce fire leg?

Doar un fir pe + la marsarier?

Unitatea centrala se pune de obicei in portbagaj, sa nu incurce;

Ai doua fire de alimentare: unul de masa (legat undeva pe caroserie), si firul + care se leaga la marsarier

Bafta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire: De ce considerati ca senzorii doar cu avertizare sonora sunt mai buni decat cei cu afisaj( display)?

Asa este sau am inteles eu gresit?

la golf in general din fabrica se monteaza senzori de parcare cu avertizare sonora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri i-am ridicat, azi am facut montajul 80%.

Dar spoiler jos, lipit antena, adusa unitatea centrala in portbagaj si trase firele de alimentare.

Aici a fost cel mai greu pentru ca mi-a fost frica sa desfac manunchiul si m-am chinuit de am tras fir pana la mufa care intra in stop/bec marsarier(aceasta fiind pe haion)

Senzorii mei au si afisaj sonor si vizual 2 in 1. Mica unitate "sonora" am aduso pana la picioarele soferului momentan.

Din primele probe nu mi-am facut o idee dar imi par ca sunt facuti pentru parcari de finete. Daca dau repede cu spatele nu prea sunt la post.

Si inca o problema ar fi distanta parcursa intre nivelele de avertizare 1,2,3. Mi se pare foarte mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot pune senzori de parcare( de fabrica) si display-ul sa fie folosit cel al RCD 310?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!