Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

teoretic senzorii valeo merg cu unitatile OPS si afiseaza pe RNS.

Nu mai bine iei kitul nou  complet de Ops ?

Am facut un calcul mai devreme si avem asa : Cablaj kufatec (cu absolut tot ce am nevoie) - 46 euro cu transport inclus + Modul OPS inca ~25 de euro. Tinand cont ca senzorii cu cablajul aferent de pe bara au costat relativ putin , imi pare un pret destul de ok. Ramane de vazut exact ce o sa hotarasc daca nu ,intra la vanzare si cumparam camera pentru marsarier. Multumesc din nou !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit complet G6 din china 99 dolari, cum e ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua ,am un golf 6 variant fabricat in data de 11 2011 motor de 1,6 ,display cu navigatie iar eu neavand senzori de parcare as vrea sa pun camera pt marsarier caci costa cam 30 euro pe ebay dar nu stiu sigur  daca daca fac montajul de unul singur, o sa se vada pe diplay, sau daca in spatele diplayului este loc pt a pune cablu pt camera?apoi trebuie alte setari in coputerul de bord  Iar a doua dilema este daca nu pot monta camera ,pot monta senzori si daca da de care? Daca aveti site uri cu kit de camera sau senzori va rog sa imi trimiteti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai navigatie oem vw? Daca da poti pune doar oem ca sa se vada pe ea, daca nu, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu ce e navigatia oem, zi mi unde sa ma uit ca sa stiu ce fel de navigatie am,eu am navigatia originala de la vw cu diplay care bagi cd cu harti, daca te ajuta cumva,


am atasat o poza cu modelul de navigatie care am pe masina

post-159222-0-40714500-1444420598_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Al Bundy  

Posted 11.08.2015 @ 21:57

Kit complet G6 din china 99 dolari, cum e ?

Oem=Original Equipment Manufacturer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Intampin si eu o problema majora cu senzorii de parcare si anume:

 

Se intampla des sa se arda cate unul dintre cei patru, adica pe vcds apar short to ground, dar daca ii scoti din soclul si ii schimbi intre ei, ei bine merg pentru o scurta perioada de timp, de asemenea mai nou doar ce i-am schimbat si acum unul dintre ei detecteaza intermitent un obstacol in fata senzorilor nefiind nimic.

 

Ce ma sfatuiti?

Sa fie unitatea?

Cablajul?

 

Precizez ca senzorii sunt OEM, dar montati ulterior.

Modificat de Torque
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Scuze pentru double post, ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat daca pot pune senzori pe golf originali si baieti mi au raspuns ca da , dar la cat costa unul m am razgandit si am gasit pe ebay un kit cu 8 senzori plus display care am dat 60 euro si sunt super multumit, cei originali ma costau mai bine de 300 euro . In privinta ta nu pot sa iti spun de ce se ard senzori, o idee ar fi ca nu stau bine in mufa lor si atunci prea multe vibrati ale caroseriei ei cedeaza, dr intrebarea mea esti sigur ca sunt originali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte sigur ca sunt originali, sunt montati de mine si de un prieten, cu modul OEM implicit si senzorii OEM. Treaba e ca nu sunt atat de sigur ca se ard senzorii daca ii mut in alta mufa, surprinzator merg!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, cam toti sunt o apa si un pamant... asa ca alege tu. Oricum, evita-i pe cei mai ieftini... incearca sa cauti unii cat de cat ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Imi puteti recomanda niste senzori de parcare buni AM ?

Nu exista buni AM. Ia un kit OEM de G6 de pe aliexpress si ai rezolvat problema. kitul este cam 100 dolari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru info, n-aveam idee ca kitul de G6 este mai ieftin decat cel de G5 :)

Am dat comanda de kitul de senzori de parcare +  kit (AUTO Headlight Switch   x 1, Master Window Switch  x 1 , Fold Side Mirror Switch x 1 ,Window Switch  x 3)  cromate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Poate cineva sa imi confirme daca pt PDC/OPS se pune siguranta de 30A in pozitia 18? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30A pentru o amarata de unitate de parcare? 10A sunt suficienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu senzorii montati astazi, pe VCDS nu imi gaseste controlerul de OPS, am bifat in can si Paking assist si Steering/Parking assist, concomitent si alternativ dar degeaba. Unde sa fi gresit? Firele de la controler care intra in pinii 6 si 16 in can erau identice, sa le fi pus invers, sau sa fi pus in casuta de la siguranta de pe pozitia 18 in gaura gresita dintre cele 2? Sau sa fi pus mufa ce pleaca de la senzori in slotul gresit din controler?(am casuta 1 si 3 ocupata, 2 este goala probabil ca este pt senzorii de pe fata)

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de unde sa stim noi ce ai facut tu gresit? MAi verifica odata conform schemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit problema erau înversati pinii din can, acum am alta problema cand încerc sa codez park/steer assist imi da reject la codare.. Cum as putea sa rezolv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact:

1. Incerci sa bifezi adresa 10-Park / Steer Assist pe CAN si nu merge? Sau

2. Incerci sa codezi modulul de parcare PDC de la adresa 10 si modulul nu iti accepta codarea?

In acest caz, spune-ne codul modulului de parcare, pe ce masina e montat, ce codare incerci sa bagi, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intru pe adresa 10, imi găsește controlerul, intru pe coding si long coding, bifez căsuțele optical illustration mute radio si aleg mașina golf 5, apăs do it si imi da reject la codare. Mașina este un golf 5 cu can terminația AN si rcd510.

 

Din ce am notat eu codul unității începe cu 5kd

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si modulul de parcare pe care incerci sa-l codezi ce cod are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Începe cu 5kd si este kit golf 6 ops din China cred

 

cod 5kd 919 475 dar nu sunt 100% sigur, maine o sa ma uit cu vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!