Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Azi am cumparat un set de senzori de parcare pe care l-am avut montat pe fosta Skoda Octavia.

Atunci m-a ajutat o persoana pentru care nu mai am datele de contact.

poate cineva sa-mi recomande un instalator pentru senzori de parcare din Bucuresti ? (Daca a instalat pr golfV vostru si au iesit super chiar pot avea incredere)

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
danny_boy242001

Azi am montat si eu senzori de parcare AM .Am o mare problema in momentul cand bag in marsarier imi afiseaza distanta alternativ cu E2,E1 (cred ca sunt erori).Am senzori cu display de tip led si in mijloc imi apare distanta.Am verificat senzorii si functioneaza toti.S-a mai lovit cineva de problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu am senzori de parcare pe spate originali din fabrica, nu am BC, ma avertizeaza doar acustic la mersul cu spatele. Acuma as avea doua intrebari:

1. Se pot monta senzori si pe fata care sa fie conectati la istalatia masinii?? Adica nu senzori aftermarket cu afisaj in oglinda si alte alea. Pentru asta banuiesc ca ar trebui schimbat modulul electric care se ocupa de senzori plus alte modificari. Va rog daca a mai facut cineva treaba asta sa ma ajute si pe mine cu detalii.

2. Se poate face cumva sa afiseze distanta undeva pe RCD de exemplu??Nu neaparat distanta in metri, macar ceva orientativ.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la echiparea de fabrica, cu OPS - nu iti arata distanta in metrii.... ci doar optic.

 

ca sa ai afisare pe RCD - trebuie ca masina sa aibe modul de parktronic cu OPS si RCD 310, 510... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta senzori si pe fata, dar trebyuie schimbat modulul existent acum pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma puteti ajuta cu un cod pentru senzori si modul va rog?? eventual un pret ceva??

 

ca sezori banuiesc ca nu e bai ... cred ca sunt identici cu cei de pe spate... insa as vrea sa stiu sigur daca e asa. Multumesc!

Modificat de elektronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe www.carsystem.pl

 

ai si cu ops si fara.... tot ce vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi... dar daca si intelegi ce scrie acolo... am incercat si translate cu google... dar nu vrea defel sa traduca. Oricum multumesc!

 

Gata am reusit... mai trebuia un s in coada. Multumesc!

Modificat de elektronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma partea cea mai interesanta:

 

Cum modific fizic instalatia?? Adica unde e amplasat modulul de parktronik, cum ajung la el si pe unde se cableaza senzorii de parcare fata?

 

Multumesc!

 

Daca ma puteti ajuta si cu poze ar fi minunat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai de munca... o sa iti scot schemele, pozele nu te ajuta. Tu intai cumpara kit-ul, dupa aia vb ce si cum ai de facut - vei intelege mai usor, cu ele in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de parktronic este in portbagaj stanga, pe oala contraaripii din stanga.

De acolo trebuie duse fire pana in fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

buna seara,

v-as ruga rumos sa imi puneti si mie schemele pentru montarea senzorilor OEM pe un golf V din 2005.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electrice sau cele de demontate componente ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma partea cea mai interesanta:

 

Cum modific fizic instalatia?? Adica unde e amplasat modulul de parktronik, cum ajung la el si pe unde se cableaza senzorii de parcare fata?

 

Multumesc!

 

Daca ma puteti ajuta si cu poze ar fi minunat!

 

http://www.carsystems.home.pl/instrukcje/Golf%20PDC.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare

 

 am o mica problema legatade senzorii de parcare oem, de 2 3 zile au incept sa faca zgomot de la o distanta mult mai mica fata de cum era inainte normal... adica piuie cand sunt destul aproape de ceva...inainte faceau zgomot de la o distanta destul de mare si era foarte ok asa... a patit cineva stie care este problema? sau daca se poate regla distanta din soft ?  ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt curati ? (Stersi cu o carpa de grasime, polish ). Eu probleme am vazut doar in spalatorii unde e apa fina pulverizata in jur de la alta masina ce se spala si erau bruiati. Fa si o scanare cu vcds eventual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curati masina este spalata de 2 zile, se poate regla distanta din soft ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU , nu se poate.

Inseamna ca unul din ei este pe duca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, la diagnoza, in blocurile de masura se vede exact ce masoara fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu informatii?vreau sa montez niste senzori AM pe un golf v si nu stiu care e firul pt lumina marcharrere adica plusul.Pun o poza cu mufa de la stop-ul de franapost-21441-13833009530852_thumb.jpg

Ma poate ajuta cineva care a facut acest montaj?sunt la masina acum si nu prea le dau de cap.plusul se leaga la stopul mare de frana sau cel mic in care e si lumina de reverse?

Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Problema e ca stopul cu lumina de reverse este pa haion...eu de unde iau plusul?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit-o pana la urma, si plus si minus, doar ca senzorii se comporta ciudat, adica cand cuplez R fac sunet incontinuu sau schimbandu-i intre ei cand cuplez R fac sunet repetat iar la primul obstacol fac incontinuu :|


Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!