Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic despre montarea senzorilor aftermarket pe Golf 5?

Am incercat sambata sa fac aceasta operatiune dar dupa vreo 3 ore de demontat si de incercari m-am lasat pagubas...

Problema este ca nu am reusit sa gasesc firul care alimenteaza becul de marchariere, atunci cand dai in spate...

De fapt firul l-am gasit in spatele becului dar dat fiind faptul ca becul se afla pe haion, nu pe aripa cum este la majoritatea modelelor nu mi-am dat seama pe unde sa il leg pt a putea conecta unitatea senzorilor..

Stie cineva de unde fac rost de o schema a instalatiei electrice?? sau de un DiY pt montarea senzorilor..

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-ar interesa chestia asta deoarece senzorii de parcare daca ii comandam o data cu masina erau 379E , ceea ce mi s-a parut mult . Nu stiu ce sa zic dar dupa parerea mea ai trebui sa ceri ajutorul unuia care se pricepe mai mult , Spankyro ar putea sa te ajute , zic eu : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=28919&st=0 . Am inteles ca face treaba super buna !

Modificat de puff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

eu mi-am instalat senzori de parcare after market. Au costat foarte ok, 350 RON si montajul a fost inclus. Functioneaza perfect, si instalarea s-a facut imediat.

Am fost la DELTA ELECTRONIC SERVICE (Bd. Expozitiei, nr.1-3, langa facultatea Romano-Americana). Au si spalatorie auto, foarte foarte buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am pus aftermarket 4 senzori, afisaj 160 ron, functioneaza perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum arata acel afisaj ? Poti sa pui o poza ? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La voi la ce distanta incep sa detecteze obstacolele? Se intampla sa taca uneori chiar daca au ceva solid in raza lor?

Eu mi-am pus tot aftermarket la reprezentanta si nu sunt deocamdata foarte multumit. Am obs ca doar de la 1m in jos incep sa piuie si sa afiseze distanta, iar uneori chiar si cu obstacol mare in spatele meu la 50 cm tac si gata :)

O fi prea putin sensibili oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am asha , PS120.JPG

iar referitor la distanta..in jur imi detecteaza intre 1,5 - 2 metri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face un sistem hibrid intre senzorii de fabrica si o unitate de control aftermarket (doar cu sonor)? Fiindca toti senzorii aftermarket imi par hidosi.

Sau se poate replica sistemul de fabrica complet. Eu am senzori de parcare pe masina actuala si confirm ca fac toti banii iar la urmatoarea masina, care va fi second, vreau sa ii pun senzorii originali chiar daca o sa fie scumpi.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Par mult mai eficienti dar e gasesc si pe la noi ? :D k:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai eficienti nu stiu daca sunt, dar sigur sunt mai estetici :), poate asta ar fi singurul model pe care m-as risca si eu sa il montez, cu gaurile nu sunt de acord nici facute de dealer sau fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
La voi la ce distanta incep sa detecteze obstacolele? Se intampla sa taca uneori chiar daca au ceva solid in raza lor?

Eu mi-am pus tot aftermarket la reprezentanta si nu sunt deocamdata foarte multumit. Am obs ca doar de la 1m in jos incep sa piuie si sa afiseze distanta, iar uneori chiar si cu obstacol mare in spatele meu la 50 cm tac si gata :)

O fi prea putin sensibili oare?

Salut cam cat tea costat sai pui la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bozz: Poti pune te rog o poza, sa vad si eu modelul? (ma intereseaza in primul rand display-ul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus la reprezentanta Nurvil din Valcea ca sa nu am probleme de garantie, exact ca modelul lui Alin, si m-a costat cam mult din pacate - 590 ron.

Si ce ma supara cum ziceam mai sus e ca nu prea isi fac treaba cum trebuie si inca nu am apucat sa mai trec prin Valcea sa vad care e problema.

Am obs. ca in general cand parchez lateral si am o masina in spate cu botul spre mine, astia dorm si nu zic nimic. La obstacole mai "masive" reactioneaza dar tot asa sub 1m.

Ma mai gandesc la varianta sa nu fie orientati perfect la orizontala si sa bata un pic in sus, dar la ochiometru nu prea imi dau seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu mare placere zeuss

daca esti din Bucuresti, vezi ca si la PBN si PBV au cam acelasi pret, dar dureaza si o luna pana te programeaza si pe deasupra au senzori Golden Eye de care zicea cineva pe forum ca sunt cu probleme.

la Valcea se face programarea cu 2-3 zile inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A gasit cineva sistemul acela de avertizare prezentat mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a pus cineva sau a vazut pe undeva senzor de-ala de se lipeste pe numarul de inmatriculare? Nu ma intereseaza cat de eficient este, vreau doar sa fac niste probe cu el. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Eu tot aftermarket mi-am pus senzorii de parcare, mai mult pentru sotie, avand inainte o Bora era mai mica dar acum cu Jetta se descurca dar mai greu cu parcarile cu spatele. Senzorii nu sunt originali ci sunt de producator si sunt montati la reprezentanta , pentru ca masina fiind in garantie orice modificare fac pot sa-mi pierd garantia daca nu o fac la ei. Eu sunt foarte multumit de senzori, incep sa imi indice de la 2 m si pe afisaj care este montat deasupra oglinzii imi arata pe fiecare senzor cat mai am pana la obstacol. Cu tot cu manopera pe mine m-a ajuns la 600 ron.1.

post-7906-1208941751_thumb.jpg

post-7906-1208942027_thumb.jpg

post-7906-1208942060_thumb.jpg

Modificat de Popa Iulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian poti sa pui poze si cu dispozitivul din interiorul masini.Ti-as fi recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru intarziere dar abia acum am reusit sa fac cateva poze. Sunt facute cu telefonul. Sper sa iti dai seama ce e acolo. In principiu , imi arata pe fiecare senzor in parte cat de aproape sunt de un obstacol si incepe sa imi indice de la 2 m, se aprind ledurile de la albastru apoi galben si in ultima faza rosu, de cand sunt rosii si tiuie in continuu mai am 20-25 cm pana la ostacol.

post-7906-1209041458_thumb.jpg

post-7906-1209041465_thumb.jpg

post-7906-1209041473_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este interesant dispozitivul dar pacat ca senzori sunt c-am la vedere :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AT Popa Iulian: Poti sa ne spui cum se numesc senzorii?

Sunt cumva astia? http://www.okazii.ro/catalog/5282475/auto-....html#div_photo

TKS!

PS. Imi plac senzorii tai exteriori ca nu sunt butucanosi ca altii care ies in evidenta f. mult. Incearca sa-i vopsesti, vor arata mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat si eu problema cu detectarea proasta de la senzorii mei, care era de la unitatea centrala. Acum vad bine de la 1.5m si cam toate obstacolele care ar trebui. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un amic si-a cumparat de la selgros-cluj,150 lei.

I-a pus pe un golf 5 si merg foarte bine.In cutia lor ai cam tot ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!