Jump to content

Senzori de parcare OE pe Golf 5 / Jetta


andy_nr10
 Share

Postare recomandată

Am inteles, dar daca nu am RNS sau RCD comatibl pt afisare, vor merge doar acustic? sau nu vor merge deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Tocmai ce mi-am luat o Jetta din 2009 care are RCD 310. As vrea sa ii pun senzori de parcare si as vrea sa stiu daca pot pune afisajul senzorilor pe RCD 310?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca instalezi sistemul OEM cu OPS (senzori optici), da - va afisa pe RCD.

Daca instalezi ceva aftermarket - nu, nu va afisa. Sunt f.f.putine kituri aftermarket, care afiseaza pe RCD - si acestea costa in jurul la 1000 lei, deci se apropie de costul unui kit oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
prophet4see

Salut,

Am un Golf 5 (din 2005) cu senzori de parcare pe spate si cu avertizare sonora. Recent am pus un RNS310, inlocuind MFD2-ul initial, dar nu imi apare pe ecran nicio avertizare vizuala in momentul parcarii si chiar daca senzorii sunt activi si ma avertizeaza de obstacole.

Stiti cumva de ce se intampla sau daca ar trebui facute ceva setari aditionale?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Normal ca nu iti apare.

1. Trebuie un can gateway mai nou

2. Daca senzorii sunt Valeo, trebuie inlocuit modulul parktronicului cu unul cu OPS si trase firele la can gateway

3. Daca ai Bosch pe masina, trebuie inlocuit modulul, inlocuit senzorii si trase firele la can gateway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Se pot instala senzori aftermarket pe prelungirea nevopsita de la bara spate de golf 5 ? Ori e prea jos ? 

In ideea sa se observe cat mai putin, masina este gri si senzori negri o sa arate oribil in bara. Am vazut la chinezi si senzori gri, dar ma indoiesc ca-s aceeasi nuanta. Asa, pe prelungirea nevopsita (plastic negru) cred ca s ar observa mai putin.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa fie prea jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa piuie aiurea cand se misca masina in spate fara sa fie vreun obstacol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - borduri, etc....deci, ii montezi degeaba, din punctul meu de vedere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.Am o problema ciudata cu senzorii de parcare originali a-i masinii.Uneori cand dau cu spatele fara sa am vreun obstacol in spate imi bipaie de vreo cateva ori.Alteori nu am aceasta problema.Mentionez ca pe diagnoza nu imi da nici o eroare legata de senzori,pe "measuring block" imi arata fiecare senzor imparte cum lucreaza.Chestia este ca in urma unui accident usor(lovitura din spate) am schimbat bara.Problema in cauza a aparut dupa ce am mutat senzorii de pe bara lovita pe cea "noua".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in momentul in care se manifesta, sigur se vede care senzor face asa, in blocurile de masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vad asa care face figuri.Dar nu inteleg de ce doar dupa ce i-am mutat pe alta bara au inceput sa faca figurile astea?!Pozitia gaurilor este identica ca pe bara veche.Sau au un sens anume de pozitionare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau senzor defect - nu prea am intalnit problema la cablaj, conectica...din cauza careia sa iti afiseze obstacol. Daca e de conectica/cablaj iti deconecteaza sistemul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua am si un golf 5 din 2008 si vreau sa imi pun si eu senzori de parcare si am gasit astia http://www.xenon-tuning.ro/spd/702772/Senzori-parcare-cu-display-in-oglinda-S502#page_artdet_tabs cum vi se par sau daca stie cineva ceva mai bun sa imi zica nici nu vreau sa dau asa mult ... maxim 150 de lei :D !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA pretul cat esti tu dispus sa dai nu putem sa-ti spunem ce sa iei. Noi ii recomandam pe cei OEM de G6 chiar daca sunt din china, de pe aliexpress.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.09.2017 at 8:30 AM, F l o r i n said:

sau senzor defect - nu prea am intalnit problema la cablaj, conectica...din cauza careia sa iti afiseze obstacol. Daca e de conectica/cablaj iti deconecteaza sistemul

Pana la urma am rezolvat problema senzorului care dadea alarma falsa.Se pare ca nu a fost lipit pe bara in pozitia care trebuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu se vedea, cu ochiul liber ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numa cand am dat bara jos.El practic a trebuit rasucit in alta pozitie.Era lipit cu mufa in jos.Celelalte erau cu mufa intr-o parte.Ciudat ca m-am uitat pe "ciuperca" aia sa vad daca are vreo sageata/semn ceva dar nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,de fabrica se pozitioneaza cu mufa in lateral. Nu, nu are alte semne.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, 

pentru senzori de parcare clasici, se pot trage firele in portbagaj fără sa fie demontata bara? 

Daca da, pe unde se trag mai exact?

 

multumesc.

masina este un mk5 1k1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu dai bara jos cum vrei sa montezi senzorii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Am senzori de parcare spate originali de fabrica, dar de cateva zile cand bag in marsarier se aude un sunet gros lung de 3sec ca de eroare in loc de bipp ul ala cand intra in functiune senzorii. Cand ma apropi de un obstacol senzorii ma avertizeaza normal, dar sunetul la inceput ori se aude gros ori deloc. Cumva e o atentionare ca unul dintre senzori nu mai functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!