Jump to content

Diferente A6 Allroad Si A6 Avant


maryuskkk
 Share

Postare recomandată

@Symphony4 ... poti te rog sa postezi link-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fantozzi007

    7

  • deocamdata

    6

  • maryuskkk

    6

  • Symphony4

    5

Din pacate, nu am un link. Am manualul de service Bentley Publishers pentru A6/S6/RS6/Allroad, 1998-2004.

Spune-mi ce anume te intereseaza si incerc sa iti trimit un fisier scanat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar lista completra cu diferentele ;) si doar daca deranjul nu este f mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e un loc in manual, care sa listeze toate diferentele. Pe tot parcursul manualului ( capitole, paragrafe, etc ), sunt mentionate diverse diferente, legate de topicul paragrafului. Sunt peste 1.500 de pagini...

Si mai e ceva: manualul asta este doar pentru modele americane, adica doar motorizari pe benzina. Daca crezi ca este ce vrei tu, da-mi un telefon cand ai drum prin Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Stiu ca la Allroad mai se intampla sa cedeze pernele de aer de la suspensia pneumatica (si nu se pot schimba pe rand), cand masina ajunge la un kilometraj destul de ridicat, si in conditii mai grele (praf mult, gropi in exces, drumuri din Ro :)).

sall se pot schimba si pe rind eu azi de ex imi schimb o perfa dr. fata

Mi s-a stricat compresorul. Am avut problema asta la 112.000km. L-am reparat la cineva din Bacau si merge superb. L-a reparat excelent (omul repara doar compresoare de garda Audi si Vw)!! Acum am 210.000km si nu am mai avut probleme. Recomand aceasta masina, daca ai grija de ea o sa te multumeasca pe deplin. O sa mai ai surprize ca nu iti arde un stop, un far, o pozitie, etc. Dar per total e o alegere f reusita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! Mda sunt diferente. Am cumparat allroad dupa ce am mers 2 ani cu BMW 3-er E90 cu jante/18 si sport paket. Diferentele sunt mari, stiti ce inseamna(sau cat inseamna mai pe romaneste) sa-ti pierzi spoiler-ul de la bara fata intr-un speed-bumper, sau sa dai intr-o groapa si sa ai senzatia ca nu mai ai roata respectiva(bineinteles, galca in anvelopa-se stie), stiti ce zgomot infiorator este atunci cand iti ramane scutul de la motor intr-o bordura? Daca nu cunoasteti aceste aspecte, atunci intre allroad si A6 avant nu este nicio diferenta decat de pret...Asa cum va spuneam, dupa ce am condus timp de 2 ani BMW, am zis ca nu vreau sa mai stiu niciodata de problemele pe care vi le-am amintit anterior. Dupa drumuri mai lungi cu BMW-ul de ex Slatina-Craiova-Lugoj-Timisoara si retur, aveam impresia ca am Parkinson, batiam ca piftia din cap pana'n picioare. Dupa 2 ani de chin, sunt fericit...plutesc! Daca voi credeti ca acele perne de aer sunt aievea, va inselati amarnic, conduceti allroad si veti vedea diferenta ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Audi A6 Allroad 2.5 TDI-180 CP(370 Nm), undeva la munte pe un drum forestier, uitat de lume.(o masina nelimitata dpdv al traseului de urmat, o masina de familie, o masina completa)

2. BMW E 90 320 dA -163 CP(203 CP-420 Nm)-masina exclusiv pt autostrada, pardon pt autobahn.( o masina de pustan, buna de dat giro prin oras si...cam atat)

Nu stiu cum este A6 Avant, dar stiu ce inseamna sa ai o masina "limitata" din cauza suspensiei si a garzii la sol. Nu am sa spun niciodata lurcruri rele despre BMW, este o masina extraordinara, dar nu este facuta pt Romania. Prin aceasta comparatie am vrut sa raspund la acest topic chiar daca am facut-o comparand allroad vs 320. Fiecare dintre noi are dreptul la o parere, dar poti avea o parere obiectiva doar atunci cand conduci un allroad.

m-ai facut sa rad cu lacrimi. simpatic post.

...mai fac si eu haz de necaz! :)

post-53304-1254802081_thumb.jpg

post-53304-1254802094_thumb.jpg

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

..Compari mere cu pere..n-are nicio logica..Bmw cu Allroad..ce ti s-a intamplat tie se intampla oricui cu o masina cu suspensii sport..este normal sa nu ai probleme cu allroad..la fel cum nu ai avea cu un jeep..

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ascunde multe surprize placute, mai ales offroad, si nu numai. Multi km. fara evenimente.post-37663-1258007884_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Compari mere cu pere..n-are nicio logica..Bmw cu Allroad..ce ti s-a intamplat tie se intampla oricui cu o masina cu suspensii sport..este normal sa nu ai probleme cu allroad..la fel cum nu ai avea cu un jeep..

Bafta.

... ai inteles gresit ideea pe care am expus-o eu. Am incercat sa explic care este diferenta intre A6 quattro si Allroad permitandu-mi sa fac o analogie intre A6 si BMW E90(chiar daca sunt clase diferite), cu specificatia ca eu inainte am condus BMW. Intreba cineva care este diferenta, de ce allroad este altfel? Referindu-ma aici doar la capitolul suspensie si bineanteles confortmi-am permis sa fac o comparatie intre Allroad si BMW, este cam aceiasi comparatie pe care as face-o intre A6 si Allroad, este suficient? :P

Mai ascunde multe surprize placute, mai ales offroad, si nu numai. Multi km. fara evenimente.post-37663-1258007884_thumb.jpg

Salut! Sunt convins ca mai are multe surprize placute aceasta masina, multumesc !

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ce-ai vrut sa spui, dar oricum este fortata comparatia..ramane cum ti-am spus.. mere cu pere!

Bmw-ul ala din poza ta are suspensie sport, oricum este mult mai joasa decit orice A6 cu suspensii normale sau sport(echipare de fabrica, nu aftermarket).

Si a mea are suspensii sport din fabrica, insa nu este asa lasata ca BMW-ul tau..de asta spuneam ca nu are legatura una cu alta.

Putem compara modelul meu cu allroad si pot sa-ti spun ca fiind quattro nu prea ma fac de ras in fata oricarui jeep sau allroad, iar daca este s-o pui pe burta poti avea si 8x8..

Bineinteles ca sunt diferenta de confort, doar are si perne de aer, este altceva.

Acum ai inteles? :Driver:

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem compara modelul meu cu allroad si pot sa-ti spun ca fiind quattro nu prea ma fac de ras in fata oricarui jeep sau allroad, iar daca este s-o pui pe burta poti avea si 8x8..

Bineinteles ca sunt diferenta de confort, doar are si perne de aer, este altceva.

Acum ai inteles? ;)

Tu faci o mare greasala doar pentru ca ai pur si simplu o prarere strict subiectiva. Iti garantez ca tu cu Audi A6 quattro, cu "suspensii sport din fabrica" nu mergi pe teren accidentat nici 50 de m pe unde merg eu cu allroad-ul...si nu mai spune ca "faci fata" oricarui jeep sau allroad in teren accidentat ca nu te poti compara nici macar cu jeep-ul chinezesc "HOVER CUV". Tu ai masina de strada si atat, doar acolo te poti compara cu alte masini. Daca imi spui ca tu cu A6 cu "suspensii sport din fabrica" te poti compara cu allroad pe teren accidentat inseamna ca nu faci diferenta intre apa calda si apa rece. Ceea ce nu intelegi tu este ca diferenta intre allroad si A6 quattro nu este numai de confort, allroad are acces acolo unde A6 quattro nu va avea niciodata- retine acest aspect ! Prin acest post am incercat sa-ti explic care este diferenta intre A6 quattro si Allroad. Ai priceput ? :)

P.S.Incearca sa-ti explici de ce Audi allroad este mai scump decat Audi Q7 cu aceieasi motorizare si pachet de optiuni !

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este cazul sa va trageti de par! avem intre noi un nou posesor de audi, :vaidecapulmeu: si cred ca dansul este cel mai competent sa-si spuna parerea. Ca fost proprietar de bmw cred ca mai are multe de spus, asa ca nu va certati :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este cazul sa va trageti de par! avem intre noi un nou posesor de audi, :D si cred ca dansul este cel mai competent sa-si spuna parerea. Ca fost proprietar de bmw cred ca mai are multe de spus, asa ca nu va certati :beerchug:

Salutare! Nu ma cert cu nimeni, departe de mine gandul, doar ca mi-am expus parerea pe aceiasi nota de sarcasm ca si colegul @l.u.v care-i diferenta intre A6 quattro si Allroad. Nu sunt un nou posesor de Audi, in '98 am avut Audi B4 1.9 TDi 90 CP- o masina excelenta, in 2001 am avut Audi A3 1.6i 102 CP masina pe care am achizitionat-o noua , deci nu sunt nici la prima masina din viata mea, nici la primul Audi. Nu sunt nici Mafalda sa le stiu pe toate, dar nici nu m-am nascut ieri ca "sa-mi explice" @l.u.v care-i diferenta intre alb si negru. Eu am am facut o simpla analogie intre tema respectivului topic si intre fosta si actuala mea masina si s-au gasit altii "sa-mi explice" in mod ironic si cu un aer de superioritate teoria chibritului. Hai sa fim seriosi !

Putem compara modelul meu cu allroad si pot sa-ti spun ca fiind quattro nu prea ma fac de ras in fata oricarui jeep sau allroad, iar daca este s-o pui pe burta poti avea si 8x8..

Hai sa mergem impreuna la o partida de vanatoare, fiecare cu masina lui...poate doar asa vei intelege care sunt diferentele :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu'..toata admiratia pentru allroad, este genul pe care mi l-as dori si acum, dar felul in care ai facut comparatia dintre BMW si all a generat discutia.Ai plecat gresit din start(desi ai quattro :cool: ) facand o comparatie inutila intre coada vacii si stampila primariei..la cum arata BMW -ul ala puteai la fel de bine sa compari si Porsche cu all-ul tau..ma gandesc ca pentru tine era totuna!

Eu mi-am permis sa subliniez asta,spunand ca reperele sunt diferite..daca tot compari ceva macar fa-o cit de cit corect, intre un all si A6 quattro..oricum, treaba este mai"pe-acolo, nu?

Daca nu citesti printre randuri ce am scris si cu putina straduinta sunt convins ca ai sa reusesti sa impusti ideea(ca tot esti vanator :D )..nu tot ce zboara se mananca cum nu tot ce are patru roti este la fel..

Cand am spus comparatie nu m-am referit la a incepe insamantarile de toamna in camp proaspat arat sau a trece prin vaduri de apa ci la o utilizare mai off pe teren accidentat, adica un deal, un drum forestier..iarna/vara totuna..ceva pe-acolo si am spus ca"nu prea ma fac de ras", asta insemnand(in acceptiunea mea) ca nu ajung inaintea ta acasa, dar nici sub clar de luna..daca intelegi nuanta..

Departe de mine gandul de a compara doua modele atat de diferite(doar din cauza de suspensii), desi folosesc aceeasi platforma.

Noi intelegem ca esti putin"umflat" din cauza de allroad si de un sport asa nobil ca vanatoarea :( , dar fii mai relax, ca n-ai inventat gaura din Kurtos..si de-aia este forum, sa mai auzi si alte pareri in afara de ale tale, fara sa te basici..

Si sa nu o iei in nume personal intotdeauna, ca nu are nimeni nimic cu tine dar -ca idee - sueta subtire n-a omoarat pe nimeni..atata timp cit stii s-o "halesti si digeri" si o iei ca atare..

Hai , ca nu-i asa greu..

Sa ai bafta si rahat in traista..

Luigi Vicol

PS:asta cu vanatoarea si fiecare cu a lui de la final mi-a placut, imi evoci amintiri de cind eram tasti/basti si -copil fiind - ne intreceam sa ne masuram unul altuia cucurasul..

post-5368-1259016187_thumb.jpg

post-5368-1259016216_thumb.jpg

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa mergem impreuna la o partida de vanatoare, fiecare cu masina lui...poate doar asa vei intelege care sunt diferentele :wub:

Poi la vanatoarea asta ma inscriu si eu cu un ARO 344 cu motor de Brasov, si castig din start, asta nu inseamna ca super-ARO-ul meu este mai bun decat cotetzele voastre. ALLROAD-ul tau are nevoie, asa cum ii spune si numele, de un DRUM, fie el bun sau rau. Ca altfel se numea Audi ALLTERRAIN sau AUDI NO-MORE-FUCKIN-ROADS.

Sunt convins ca pe un drum desfundat, pe zapada, mazga, noroi etc A6 quattro se descurca la fel de bine ca un ALLROAD de asta fel. Tot secretul consta in pneuri adecvate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi la vanatoarea asta ma inscriu si eu cu un ARO 344 cu motor de Brasov, si castig din start, asta nu inseamna ca super-ARO-ul meu este mai bun decat cotetzele voastre. ALLROAD-ul tau are nevoie, asa cum ii spune si numele, de un DRUM, fie el bun sau rau. Ca altfel se numea Audi ALLTERRAIN sau AUDI NO-MORE-FUCKIN-RO

Itradevar in zonele populate de ciobani ,aro se putea cumpara si pe vremea comunistilor,astfel unii si-au insusit experiente mari ,dar cred ca santem :P.

Nu cred ca este etic sa vorbim de masina altora ca de niste COTETE, asta este, unii i-si cumpara AUDI,altii i-si permit doar masina poporului, nu trebuie sa devina nimeni frustrat. Cred ca ar fi bine sa recitim un pic regulamentul :RESPECTA SI VEI FI RESPECTAT :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colega, ceea ce nu ai inteles este ca eu nu pot sa fac comparatie intre A6 quattro si allroad asa cum faci tu, pot doar sa fac comparatie intre actuala si fosta, pot sa ma lansez doar in discutii al caror subiect il cunosc. Am spus ce este o diferenta de confort si de accesibilitate pe anumite trasee vis a vis de BMW sau Audi A6 quattro(mai mult sau mai putin). Doar ATAT ! Cat tine despre "suete subtiri" da-le mai la vale! Bafta si...vant la pupa !

Poi la vanatoarea asta ma inscriu si eu cu un ARO 344 cu motor de Brasov, si castig din start, asta nu inseamna ca super-ARO-ul meu este mai bun decat cotetzele voastre. ALLROAD-ul tau are nevoie, asa cum ii spune si numele, de un DRUM, fie el bun sau rau. Ca altfel se numea Audi ALLTERRAIN sau AUDI NO-MORE-FUCKIN-ROADS.

Sunt convins ca pe un drum desfundat, pe zapada, mazga, noroi etc A6 quattro se descurca la fel de bine ca un ALLROAD de asta fel. Tot secretul consta in pneuri adecvate.

Bre tovarase, ia-ti maxi-taxi ala cu motor de tiribomba, cu care faci tu rechineala si da-i foc. Du-te la iarmaroc si cumpara-ti o masina adevarata...cum ar fi Arou 344. Daca tot vrei sa faci rechineala ia-ti un AROU 243, are 2 "banci" in spate...il umplii de autostopisti. Faci si tu un ban cinstit...iti ramane si de-o citirica la biciuscaria din autogara. Hai fugi tare de aici cu "sharanelul" tau si lasa-ne! Ai gresit forum-ul, ala cu tiribombe e mai incolo !

post-53304-1259092906_thumb.jpg

post-53304-1259092915_thumb.jpg

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, unii isi permit VW nou, altii isi permit doar un Audi obosit de 10 ani si cu 300.000 km. Dar toata lumea ar trebui sa scrie corect, chiar daca ai doar un Audi SH, poti sa pui mana pe cartea de gramatica clasei a VII-a.

Cat despre distinsul nostru coleg fantozzi007, permiteti-mi sa nu-i raspund si sa-i ignor ineptiile.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca la vremea respectiva sa fi omis cateva ore de gramatica, dar nu am avut de ales ,ma tinea tata (doamne iartal) in service zi si noapte, acum o fac eu singur mai bine de 25de ani.Deci in concluzie nu am mostenit ,nu am primit cadou, mi-am cumparat masina din bani munciti si la vremea respectiva a costat 26de mii un Audi SH cum ii spui matale, nu-mi permit sa va tutuiesc ca doar n-am pazit oi impreuna. Am avut aproximativ vreo 40 de masini pe nume, dar nu le-am cumparat noi ca sa pierd in ele 30-40% in decurs de un an. Cred ca din partea mea este epuizat subiectul,Dnule cu masina nou nouta :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta n-am mai auzit-o, ca un parinte SA NU-SI LASE COPILUL sa mearga la scoala, sa isi propuna ca fiul lui sa devina un muncitor! Dar stim, ai scoala vietii. E mai importanta decat 10 scoli. Felicitari pt cele "aproximativ vreo 40 de masini" ;) , e o mare realizare, visul oricui.

Totusi zici ca esti mecanic si nu stii ca A6 Allroad nu are capacitati offroad. Un offroader este cu totul altfel conceput (sasiu scurt, rotile pe extremitati), asa ca trebuia sa stii ca nu vei ajunge niciodata cu un allroad la stana mea, unde cu aro ma duc fara niciun stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu puteti discuta elegant, o rezolvam cu cateva zile de suspendare. Calmati-va si discutati la subiect, cu argumente pro si contra solide. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre distinsul nostru coleg fantozzi007, permiteti-mi sa nu-i raspund si sa-i ignor ineptiile.

Multumesc.

Atat timp cat tu, dragule coleg, imi jignesti masina denumind-o "cotet" inseamna ca ma jignesti pe mine personal, iar replica mea este/va fi pe masura. Nu stiu unde ai citit tu pe aici pe forum ca ar fi facut cineva afirmatia ca Audi Allroad este un off-roader veritabil. In niciun caz eu nu am facut afirmatia ca daca am allroad la anul voi merge la Paris-Dakar...Am spus ca are ceva valente in off-road ,de bunsimt, nu este o masina tot-teren, este un crossover. Am afirmat ca pe acolo pe unde merg eu cu allroad-ul lejer, A6-le quattro isi va pierde multe accesorii componente ale caroseriei. Exista "youtube", asa ca nu trebuie sa mai demonstrez nimic, au facut-o altii inainte mea ! Tot pe "youtube" exista si deja celebrul test-drive " allroad vs. 4x4 elite" Daca vreti sa va contraziceti in continuare pe teme din ciclul " ce-i mai mica si mai mica decat p..da de furnica?" nu am nimic impotriva, este doar un forum, depinde doar de nervii si rabdarea moderatorului :)

...cam asta poate sa faca Audi allroad :

:) Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!