Jump to content

Sisteme audio si de navigatie (Tiguan 5N & 5N2)


alexabv
 Share

Postare recomandată

Bun, deci, dupa cum am zis, revin cu un update. Am montat navigatia. Merge ok...ish. In sensul ca dupa ce am conectat toate firele necesare, imi apare un martor de airbag pe bord. Sa fie oare de la faptul ca in momentul demontarii consolei centrale, a trebuit sa scot becul acela de la Passanger airbag? In plus, nu merg comenzile de pe volan... Ce parere aveti?

20201129_183128~2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da martorul de Airbag  este de la mufa aceea , trebuie stearsa eroarea si va disparea. 

 

Functionarea comenzilor de pe volan  pe navigatii AM este relativa , trebuie sa suporte navigatia intai acest lucru , iar la unele modele chinezesti  sunt meniuri de setari de invatre fiecare buton .  Adica in meniu apesi butonul de pe volan si apoi ii dai o functie din lista afisata de navigatie.  Asta depinde foarte mult de modelul ales. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am sperat si eu sa fie cu eroarea aia. Am evitat sa scot capacul de la stalpul din dreapta, deoarece am bagat un ochi pe sub plastic si era acolo airbag-ul asa ca am strecurat firul de la dash cam, un milimetru pe sub plastic, fara sa il scot. Cat despre butoane, sper sa le pot programa. Mersi de răspuns si o seara faina, de aici, din Ardeal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, domnilor. Stie cineva, ce model trebuie ales din lista dintr-o navigatie Android, pentru Volkswagen, pentru a mi se sincroniza complet cu computerul masinii (usi deschise, climatronic, comenzi volan)? Va multumesc

VideoCapture_20201205-180508.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu comenzile pe volan si afisarea parametrilor masinii. Era o mufa care trebuia conectata in navigatie si care facea legatura intre adaptorul CANBUS si navi. Camera de marsarier, insa, are nevoie de alimentare separata. O las pentru electronist

20201206_154613~2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 11/7/2015 at 1:03 PM, kalu said:

Salut , ma chinui sa schimb unitatea audio la tiguan si nu poat scoate rama cd din cauza suportului ptr telefon , stie cineva cum se scoate ? Fara a il deteriora bineinteles :)

Salut, vreau sa inlocuiesc antena GPS care face figuri si ma lovesc de problema de mai sus. Userul @kalu nu mai e activ pe forum din 2018 asa ca nu pot sa-l intreb direct. Poate ma ajuta altcineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o poza sa vad unde te incurca suport telefon 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati praful!

Multumesc.poza.thumb.jpg.8e5943232af5cace40e1689923c3a93f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
MarianDragoi

Am un model 2014, 1.4 TDI Automatic. Desi are navigatie parca as prefera ceva android. Voi ce folositi? Ce mi-ati recomanda sa fie full compatibila cu masina si sa nu pierd din comenzile/optiunile masinii. V-am atasat si o poza cu navigatia standard. Multumesc mult!

Navigatie Tiguan 2014 Originala.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecerea la o navigatie pe android presupune un compromis la calitatea semnalului Radio , inclusiv la unitatile AM care costa peste 4000 ron , radio  nu va fi de aceiasi calitate si semnal ca pe una OE. 

Daca treci peste acest aspect iti recomand ce mi-am instalat eu  -> o versiune de android model MIB866i : 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MarianDragoi
13 hours ago, Doomy said:

Daca treci peste acest aspect iti recomand ce mi-am instalat eu  -> o versiune de android model MIB866i : 

 

Multumesc de sugestie, am dat o cautare pe internet si nu gasesc pe amazon sau in UK, exact aplicatia asta, ca idee tot una 8 core 4gb ram si 64gb rom doresc dar are ceva daca aleg alta aplicatie?

Modificat de MarianDragoi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
MarianDragoi

Nu da quote la postul anterior , este imptriva regulamentului !

 

Am ales navigatie ERISIN, 8 core 4gb  ram si 64 gb rom. Am montat singur foarte usor. Singura problema ce o am cu ea, masina mea fiind de UK cu volan pe dreapta, cand e usa pasagerului deschisa sau a soferului, pe aplicatie imi arata pe invers, stie cineva cum pot seta asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Ma intereseaza sa fac si eu un upgrade la unitatea multimedia , de la RNS510  la MIB2(pt Vw Tiguan 2013).

Stiu ca exista 2 unitati, una cu navi nativ- Discover Media (approx 2500 lei)si una fara- Compozition Mediaapprox 2100 lei) ambele cu CP off si activate toate functiile.

Ideea e ca sigur voi folosi waze deci nu prea ma intereseaza navigatia de pe card.

Mai sunt si alte diferente intre cele 2 unitati ?

In alta ordine de idei acum am bluetooth sub scaun, iar mib.urile au modulul BT incorporat, deci va trebui rutat microfonul...aici as avea nevoie de ajutor.

Pe masina am camera highline.

Ce stiu pana acum e ca voi avea  nevoie de:

-o mufa adaptoare pt quadlock 

-rutat microfonul ..adica urmarite firele microfonului care ajung in modulul de bt ,scoase si duse in mufa verde care intra in quadlock?!

-firele cu iesire usb/aux pt conexiunea android auto/mirror link(unde are trebui montata ?)

-va mai functiona camera pt mera inapoi  ?!

Sper ca nu am ratat nimic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.da

2.da

3.unde reusesti tu sa il amplasezi, in teorie in spatiul de depozitare din fata schimbatorului de viteze.

4.nu. trebuie modificata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult Florin pentru lamuriri.

La camera imi trebuie un adaptor sau se schimba cu alta generatie?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie se poate modifica cea de pe masina, se face din cablaj. Am intalnit si o camera oem highline, care nu a mers modificata (nu era compatibila cu mib2std), speram ca nu e cazul la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Există vreo posibilitate să „măresc” numărul de posturi radio favorite pe un MIB2 (momentan am posibilitatea alegerii a 5x3 posturi)?

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, la sistemul audio din auto Tiguan 2008 5N am un RNS510 si amplificator sub scaun. Problema este ca imi functioneaza doar difzoarele de inalte, de pe toate usile, indiferent de setari audio sau sursa. Nu am verificat daca boexel sunt sau nu arse direct, banuiesc ca este din amplificator, si cineva zicea ca ar avea 2 sigurante, una pentru inalte si una pentru joase. Stie cinvea unde se afla ? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blaga Radu exista deja topic despre sistemele audio Tiguan , nu era nevoie sa deschizi topic nou . Citeste acest continut si poate vei gasi raspunsul  la intrebarea ta. 

 

Te rog pe viitor sa fi mai atent si sa respecti regulamentul , acest mesaj are rol de avertisment. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Blaga Radu said:

Salutare, la sistemul audio din auto Tiguan 2008 5N am un RNS510 si amplificator sub scaun. Problema este ca imi functioneaza doar difzoarele de inalte, de pe toate usile, indiferent de setari audio sau sursa. Nu am verificat daca boexel sunt sau nu arse direct, banuiesc ca este din amplificator, si cineva zicea ca ar avea 2 sigurante, una pentru inalte si una pentru joase. Stie cinvea unde se afla ? Multumesc 

nu, nu are sigurante separate, pt canale.

 

jos o fata de usa si verificat... totusi, pare o problema din amplificator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, sunt boxele duse la mine... alta intrebare insa ;  se pare ca a fost schimbat sistemul original in trecut ( din RNS 510 acum am RNS MDF2), dar nu mai pot baga nicaieri mufa de la camera originala. Am gasit-o in spatele sistemului libera. Se gaseste un adaptor ? conform schemei de pe sistem, acolo ar trebui. Mersi

rns mfd2.jpg

244158106_573415223897714_6556990794431949861_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!