Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Vezi Post #195 la seat_cornelius

La postul 197 se spune ca are lumina alba, de aici confuzia. Pe site la importatorul Philips Romania, scrie ca si VisionPlus au o lumina alba ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci: Philips X-treme Power au o lumina galbena iar

Vision Plus au o lumina alba

Korect? Sa ma corectati daca gresesc!

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult ce cautati: sa vedeti mult mai bine sau sa aveti lumina care sa bata spre alb (ca si xenon-ul).

Am vazut la un prieten Philips Night Guide (care zice pe site ca include 3 tipuri:premium, visionplus, bluevision si ar trebui sa bata alb,albastru,galbui) si comparand cu masina mea (becuri normale) nu am vazut nici o diferenta. Totodata am cumparat odata niste becuri H7 no name "silver white" si bateau galben - erau din toate punctele de vedere ca si cele normale iar H7 no name "blue vision" bat alb-albastru. Deci sunt aproape sigur ca daca puneti Vision Plus de la Philips si doriti lumina alba nu o sa vedeti aproape deloc diferenta. Nu stiu ce sa spun despre culoarea emisa de SilverVision.

Vreau si eu sa achizitionez un set H3 pentru ceata, dar cred ca ma voi indrepta spre BlueVision (Philips) pentru ca sa obtin o lumina cat mai alba (cu tenta de xenon). Un lucru e cert: becurile Philips au calitate !

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti !! Ajutati-ma si pe mine, pls ! am o cordoba 2007 si nu prea stiu ce tip de becuri am pe la pozitie, faza scurta si faza lunga ... As fi recunoscator dc m-ati ajuta. Vreau sa imi pun si eu blue pe masina si sa stiu ce tip sa iua ( H3, H7 ... ) va multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul si sigur vei gasi raspunsul. O sa te ajut eu de data asta: la faza lunga si scurta ai H7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am spus ieri , mi-am montat pe faza scurta 2 becuri osram silver star , de 55 w . se vede foarte bine diferenta seara , sunt albe si lumineaza bine. lumineaza cam cu 20 de metri mai in fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, m-am lamurit. Mi-am cumparat Philips ExtremPower si au lumina mai alba decat a becurilor stock.Dar nu acel alb/albastrui ca al becurilor cu xenon. Si se vede mult mai bine cu ele, chiar daca inainte aveam Osram silver star ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, dupa mai multi km umblati noaptea, am putut sa vad mai bine eficienta becurilor Philips ExtremPower. Concluzia : fata de becurile stock se vede o mare imbunatatire. Dar fata de becurile anterioare, Osram SilverStar, imbunatatirea nu este foarte mare.

Nu inteleg cum la unii dupa ce si-au pus becuri Philips ExtremPower, au putut sa vada si cu 20 m mai mult ...

Dar, parerile sunt subuiective ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un exemplu:sambata am fost in vizita la niste prieteni care stau in comuna Tunari prin spatele aeroportului Otopeni in camp.

La plecarea spre casa bezna totala din fata venea o masina(Dacia 1310) care imi dadea flash-uri cu faza lunga.

Am inteles ca il deranja lumina mea ,el crezand ca am faza lunga aprinsa.I-am dat si eu flash-uri si s-a oprit.

Concluzie:

1.Becurile Philips Extreme Power lumineaza foarte departe pe faza scurta;

2.Este foarte posibil ca ar trebui sa fac un reglaj al farurilor ,tinand cont ca lumina pe faza scurta lumineaza la fel de departe ca faza lunga.

Am mai primit si prin oras flash-uri ,insa acum realizez ca ceilalti erau deranjati de lumina,eu crezand ca ma avertizeaza de ceva radar sau politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau nu te-ai gandit ca poate ai tu reglata faza scurta prea sus si de aceea primesti mereu flash-uri ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte posibil,insa eu n-am umblat la faruri decat atunci cand am schimbat becurile.

Sincer nu stiu daca schimbarea becurilor are vreo cauza, insa peste cateva zile cand voi merge la revizie le voi cere sa imi regleze si farurile (daca aceasta operatiune nu intra in verificarile obligatorii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu intra in verificarile obligatorii reglarea farurilor.

In schimb dai o "ciocolata" si cred ca ti-o rezolva rapid. :lol:

:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salutare baieti !! Ajutati-ma si pe mine, pls ! am o cordoba 2007 si nu prea stiu ce tip de becuri am pe la pozitie, faza scurta si faza lunga ... As fi recunoscator dc m-ati ajuta. Vreau sa imi pun si eu blue pe masina si sa stiu ce tip sa iua ( H3, H7 ... ) va multumesc !!

Salut, cred ca te pot ajuta eu in privinta becurilor care le ai pe masina. Ai aici un site care iti spune exact ce becuri ai pe masina in functie de marca, modelul si anul de fabricatie al masinii. Mie un mi s-a parut foarte bun site-ul si foarte bine documentat.

Site: http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ing〈=en

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@seat_cornelius: mai mult ca sigur becurile nu sunt pozitionate corect, mai ales daca ti le-ai schimbat singur. Cam toate service-urile au un dispozitiv pt reglarea farurilor (se aseaza in fata fiecarui far si regleaza raza acestuia). La Metrotehnica e vreo 30 de ron si dureaza 10 min. Eu a trebuit sa fac operatiunea asta de cate ori am schimbat becurile la fel lumea imi dadea flash. Dupa ce le-am reglat flash-urile au disparut.

Daca totusi nu ai timp sa te duci in service pt asta le poti regla si tu direct de la far unde are niste rotite. Trebuie sa pui masina aproape de un zid setezi din bord nivelul farurilor la 0 (mai poti ridica pe urma). Este o solutie temporara nu mai omori lumea cu becurile. Reglajul la raza luminii se poate face ca la carte doar in device-ul ala de la service :ninja:.

Pe viitor daca e nevoie de schimbat un bec la faruri e de preferat sa o faceti intr-un spatiu inchis gen garaj cu o temperatura uniforma, farurile vin vidate din fabrica si exista riscul sa intre impuritati sau mai rau din cauza diferentei de temperatura sa se abureasca. F greu scapi pe urma de condensul respectiv si iti va sta pe creier :8:, vorbesc din experienta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc X-Ecutor.

Pe 14 noiembrie sunt programat la revizie la Metrotehnica si o sa fac si verificarea farurilor.

Am vazut reglajele dar nu vreau sa fac lucrul asta eu singur.Prefer sa platesc suma pe care mi-ai zis-o si sa stiu ca treaba e facuta corect.

Becurile le-am schimbat in plina vara,am prins mult timp bun si sper sa nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faruri vidate din fabrica ??? M-as mira .... :ninja:

Si oricum becurile nu se aseaza perfect etans la locul lor pentru a mentine vidul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

care imi spune si mie cum pot sa inlocuiesc becurile de pozitie de pe cordoba 2007 ??? nu imi dau seama unde sa umblu ... niste poze ar fi binevenite :rolleyes: va multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Cum te uiti la far din interior, sunt 2 capace de plastic:cel mare pentru faza scurta/lunga si unul mai mic triunghiular.Asta este pentru pozitie/semnal.Este prins cu o clema metalica pozitionata langa aripa.

Dai clema la o parte parte,tragi capacul (are 2 prinderi spre capacul cel mare) si ai acces la soclurile becurilor.Se trage soclul afara si se scoate becul din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva care este dimensiunea exacta a becului de la plafoniera? Nu e masina disponibila momentan si nu am cum sa masor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am facut revizia de 20.000km.

Am cerut si reglajul farurilor fiindca asa cum mi-au spus mai multi colegi de pe forum, farurile puteau fi dereglate dupa ce-am pus becurile Philips X-tream Power.

Intr-adevar asa era, acum a mai scazut distanta la care bate faza scurta, nu mai e egala cu cea lunga dar mai ales se vede mai bine pe carosabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca au aparut niste becuri noi de la Osram: Nightbreakers. Stiti ceva mai mult decat ce scrie pe net de ele?

VAG4Ever zice ca se ard mai repede cele de Osram fata de Philips

Becurile Osram e adevarat ca sunt mai puternice,dar se ard destul de repede,am auzit de la un prieten care importa becuri Osram.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stiti cumva un site, de unde imi pot comanda becuri osram ?

sunt din provincie si nu cred ca pot sa le gasesc in vreun magazin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@seat_cornelius:

Pe viitor daca e nevoie de schimbat un bec la faruri e de preferat sa o faceti intr-un spatiu inchis gen garaj cu o temperatura uniforma, farurile vin vidate din fabrica si exista riscul sa intre impuritati sau mai rau din cauza diferentei de temperatura sa se abureasca. F greu scapi pe urma de condensul respectiv si iti va sta pe creier :D, vorbesc din experienta :icon_thumright:

Notiunea de vid e relativa...e mult spus vid. Asta ca sa nu mai spun ca farurile de Ibiza au aerisire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am pus si eu xenoane de 6k de la baracuda, si diferenta este de nedescris....

Am schimbat nu stiu cate tipuri de becuri, ba ca se ardeau ba ca se vedeau prost, dar trecerea la xenon e cu adevarat spectaculoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!