Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

asta stiu ca nu se vede pe ploaie da eu vreu sa iau niste becuri se se vada identic cu un xenon ce stii exista? daca exista spunemi si mie cum se num sau unde pot gasi si ce pret are ms :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

58186rh7.jpg uite asta e un bec BLU-XE

h1yl5.jpg am mai gasit si becurile astea cica lumina ca xenonu

sirbs7pii0.jpg si l-am mai gasit si pe asta care zice xenon <<<Care din astea ziceti ca fac lumina ca xenonu?>>> :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar unul dintre ele, cu siguranta as putea spune. Nu te lua dupa marketingul lor ieftin gen "HID feeling cum am vazut ca scrie pe cutia din a doua poza. Mai scrie acolo 8500k, o temperatura de culoare ce iti va da senzatia de multe ori ca mergi fara lumini. Cauta ceva pe la 5000-6000k daca vrei sa ai o lumina acceptabila. Numai ca asta nu va fi albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu nu vreau o lumina albastra vreau o lumina alba ca ce-a a xenonului am vezut la mine aici in pe la piata sudului la un CITROEN C4 becuri dinalea de care zic eu puse si in proiectoare si in faruri intr-o zii o sa il opresc probabil sa il intreb de unde lea luat da imi e si asa sa opresc omu sa intreb asa cva de exista becuri normale cum ai zis tu la 5000K sau la 6000K adica sa nu fie xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca a scris X-ecutor mai sus recomandarea. Osram Silverstar cool blue. Si atentie, C4 ala s-ar putea sa aiba xenon aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi Romario, s-ar putea ca C4-ul ala sa aiba chiar Xenoane (inclusiv pe proiectoare). Nici un bec cu halogen de care stiu sau am auzit, nu face lumina ca la Xenoane. Nici unul. Poate ma insel...da am vazut destule...si turcisme si chinezisme si de marca. Eu iti urez noroc la cautat si chiar sa ne spui daca gasesti...

LE: Lar a scris mai repede... Atentie...nu confunda farurile cu lupa cu cele cu Xenon. Poate sa fie Xenon si fara lupa...si vice versa

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<Rapier> vreu sa iti mai zic ca becuri tot cum erau la C4 ala am vaz si la un microbuz dinala vw de transport persoane cum sa iti spun eu mai explicit pe un maxitaxi erau puse si na nu cred ca dadea 300E sa puna xenone pe maxitaxi si masina veche mai era pe deasupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu astfel de becuri, xenon-like, dar nici eu nu stiu cum le zice.

Legat de Lumina alba vs Lumina galbena, dei am trecut de luni bune pe lumina alba, se vede clar diferenta. Iar pe ploaie/apus/amurg nu am simtit asa mari diferente fata de cand avea lumina galbena. per total sunt foarte multumit.

Am Osram Silver-nu-stiu-cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am citit toate posturile de pe topicul asta si am si eu o intrebare. Am cumparat si eu mai demult de la Augsburg un set de Philips vision + sau ceva de genul asta H4 55/65w parca. Cand am dus masina la revizie acum o luna am vrut sa le pun pe Bora mea dar electricianul de acolo a zis ca nu le pune ca dupa un timp apar niste inele fumurii pe gemul de la far din cauza luminii suplimentare. Pana la urma le-am pus pe cealalta masina. se simte diferenta fata de cele care au fost inainte.

Intebarea e: se afuma geamul de la far dupa un timp? daca e asa ce castigi prin luminozitate pierzi dupa un timp (cat de lung nu se stie) prin afumarea geamului de la far. :blink:

Cred ca cei care si-au pus de ceva vreme becuri cu luminozitate sporita ar putea sa imi spuna si mie.

Multumesc,

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romario, cred ca stiu ce vrei sa spui... Am vazut si eu becuri din alea puse inclusiv pe Dacie 1300. Am constatat, experimentand in trecut cu diverse tipuri de becuri, ca lumina aia doar arata a fi alba cand te uiti la masina...dar de luminat, nu lumineaza mai deloc in comparatie cu niste becuri de calitate. Daca vrei sa se vada lumina alba SI ATAT, du-te in targ si vezi ca e un set de becuri din alea vreo 400 de mii (acum ceva vreme, nu mai stiu cat sunt acum). Da sunt de calitate foarte proasta si nu lumineaza bine. Asa cum au spus si alti colegi, ia ceva gen Philips BlueVision sau si mai bine, ia ce a recomandat X-Ecutor. Becurile a caror poze le-ai pus, vor da toate o lumina alb-albastruie, dar eu am fost dezamagit pt ca dupa ce am montat asa ceva vedeam mai prost decat inainte.

DanielM, fenomenul de afumare a geamului la far s-a mai discutat. Nu cred ca, in caz ca iti puneai Philips se afuma farul mai mult decat de la un bec normal. Motivul pentru care nu sunt recomandate anumite tipuri de becuri pot fi legate de putere (sa nu pui de 90/100W in loc de 55/60) sau de caldura degajata. Daca farul nu este gandit pentru a suporta si disipa caldura data de un bec, apar tot felul de probleme cu oglinda, sticla (plasticul) farului si chiar cu becul in sine (se umfla sticla becului si face niste galme). Asta este insa valabil mai mult pentru becuri "no name" care sunt facute pe principiul sa "arate bine" si sa-ti ia ochii si sa fie cat mai ieftin de produs. Marcile care au totusi un nume (Osram, Philips, Narva, etc), fac becuri care trec destule certificari si imbunatatesc atat aspectul cat si vizibilitatea pe timp de noapte sau conditii meteo nefavorabile (ceata, ploaie, etc). Eu am avut si pe Opel si pe Kalos, Philips si am fost multumit chiar si dupa mai mult de 2 ani. Nu s-a afumat nimic la far.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<Rapier> stiu tampeniile alea din targ sunt 250 de mii setu alea nici sa nu ma gandesc ca iau alea sunt facute pe genunchi in cada :rolleyes: acum am in farurile de sus becuri Philips Bleu Vision si astazi miam luat Osram COOLBLEU pentru proiectoarele de ceata le-am luat de la AUTOPLUS de pe oltenitei cine e interesat costa 317 mii un bec H3 COOLBLEU trebuie sa le montez astazi. Cine stie cum se vad :P va spun maine sau mai peseara cum se vad :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<Rapier> stiu tampeniile alea din targ sunt 250 de mii setu alea nici sa nu ma gandesc ca iau alea sunt facute pe genunchi in cada :) acum am in farurile de sus becuri Philips Bleu Vision si astazi miam luat Osram COOLBLEU pentru proiectoarele de ceata le-am luat de la AUTOPLUS de pe oltenitei cine e interesat costa 317 mii un bec H3 COOLBLEU trebuie sa le montez astazi. Cine stie cum se vad :icon_santa: va spun maine sau mai peseara cum se vad ;)

asteptam sa ne spui cu lumineaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea imi plac cum se vad sa vad foarte puternic sunt cool :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru cine face rost de 200 euro v-a garangez ca kitul de xenon de la Baracuda merita toti banii ... nu se compara cu nici un bec normal care il gasiti pe piata... nu o sa mai aveti probleme cand a plouat sau e ceata ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, sunt un membru nou si de curand posesoarea unui golf V. Nu ma prea pricep la lumini & becuri, dar un lucru este cert, vreau sa-mi schimb luminile alea galbejite pe care le am din fabrica, cu xenon. Stie cineva la ce preturi sa ma astept, ce model mi-ar trebui sau ce marca? "Luminati-ma " si pe mine va rog :blink: Multumesc!

Modificat de cris_cdc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am auzit ca sunt f bune VISION PLUS PHILIPS, dar deocamdata o sa raman cu astea pe care le am

am avut vision plus pe un opel astra, iar diferenta era foarte mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Desi am vazut ca multa lume (inclusiv eu) a recomandat Osram Silverstar Cool Blue, eu incep sa am dubii in privinta lor. Din punct de vedere al luminii, nici o problema, nota 10, dar din punct de vedere al fiabilitatii cel putin pentru mine lasa de dorit.

In iulie mi-am cumparat 2 becuri pentru faza scurta, iar in ianuarie s-a ars primul si ieri cel de al doilea=> o durata medie de 6 luni pentru bec... iar la 45 de lei becu' parca nu prea merita.

Dupa ce ce arde si perechea asta trec pe alta marca :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu de curand Philips Vision Plus atat pe faza scurta cat si pe cea lunga. Am dotat si pozitiile cu BlueVision, pt a avea toata lumina din far alba.

Pot sa va spun pana acum ca sunt foarte multumit si intr-adevar se simte surplusul de lumina. N-am avut pribleme nici in amurg si nici pe ceata.

Insa, iar lucrul acesta a fost repetat de mai multe ori pe forum, niciodata aceste becuri nu se pot compara cu Xenon-ul.

Si cel mai bine se vede lucrul acesta la intalnirile noastre, unde masinile stau una langa alta(la Polivalenta ne vedem in jurul orei 7 si este seara in perioada asta a anului).

Deci pt cei ce nu doresc xenon, eu recomand becurile de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum poti sa schimbi becu? tre sa dezlipesti sticla de la far sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum poti sa schimbi becu? tre sa dezlipesti sticla de la far sau?

Prin spatele farului, dupa ce deschizi capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha mersi..si pentru montatu de xenon tot asa mere? faza e ca vreau angel eyes sa imi pun si la aia trebuie dezlipita sticla de la far..daca trebuie si la xenon atunci sa le fac deodata operatiunile astea doua sa nu dezlipesc de doua ori mai ales ca e destul de greu sa il faci la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fugiti repede ca au la cora toata gama de osram!!!!!!!!!!

miam luat acum 2 zile si eu osram cool blue (fara silverstar dar cred ca sunt aceleasi de care vb voi) si sincer sa fiu nu am vazut f mare diferenta intre cele vechi standard si cele de acum insa pt o investitie de 20/buc eu zic ca merita. acum mai am de schimbat si pozitia si becurile din proiectoare care daca iomi spuneti si mie de care sunt imi faceti un mare ajutor :lol: . acum ar mai fi o problema la mine farul pe interior este f murdar si prafuit. cum credeti ca pot sa le curat si eu???

in semnatura nu am inca asa ca va zic aici masina este un seat ibiza 2003 1.4 16v 75cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce trebuie sa cumpar pentru masina din semnatura?

H3 pentru proiectoarele de ceata,

H7 pentru faza scurta

H1 pentru faza lunga

E bine ce cred eu ca trebuie sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@venom corect.

eu am pe scurta becuri albastre de 100w si sunt multumit.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!