Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

merita cea alba. Am bluevision si sunt net superioare ca look. Afara si pe ploaie insa sunt varza..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

la naiba!!

si sunt o gramada de parale!!

doar pentru look?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am cumparat Philips Vision+ din Alba Iulia. 54Ron perechea. Le-am montat, mi-am umplut masina cu de toate si am venit spre Bucuresti. Becurile sunt bune. Am vazut si Ursa mare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Tare faza cu Ursa mare!

Lumina alba va fi intodeauna mai puternica decat cea galbena. Diferenta se simte imediat dupa ce le instalezi. Daca inainte sufereai ca nu vedeai nimic si pe urma iti pui lumina alba cu siguranta diferenta va fi surprinzatoare.

Si mie mi le-a montat the boss, pe ibiza lui aratau mai bine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era lasata masina de spate, dar acum serios, se vede bine. Am avut inainte tot Philips dar Premium. Si acelea ma multumeau, dar prea le-ati laudat pe Vision + ca nu m-am putut abtine sa le cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine si cum ramane cu ceea ce am zis eu despre mersul pe ploaie.. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine si cum ramane cu ceea ce am zis eu despre mersul pe ploaie.. ?

Dusk/Dawn si ploaie... combinatie perfecta!! Sunt varza si visionplus-urile in astfel de conditii... Se vede mai bine insa, daca e intuneric complet afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi noapte, alt drum Alba Iulia Bucuresti, mai putin incarcat. Intuneric bezna, fara ploaie etc. Se vede superb. Pe ploaie nu stiu cum se vor vedea, dar dupa cum spuneti voi...ma ia cu frica.

Modificat de badmania98
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe ploaie e vorba si cand e se intuneca - spre furtuna mergi ca orbetele. Tineti la voi si un set normal de becuri , in caz de astfel de probleme........

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm... dar de ce se intampla asta? Care e diferenta fata de becurile cu lumina galbena?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e vorba de spectrul luminos.Spectrul rosu este cel mai penetrant si lumina care se apropie cel mai mult de rosu este mai penetranta in conditii grele de vizibilitate decat lumina alba,albastra,etc.

De aceea la ceata se foloseste lumina galbenasi de aceea lumina rosie se observa cel mai bine in toate conditiile de vizibilitate (si de asta e pusa ca pozitie/frana/ceata,etc).

Eu am observat cu xenoanele de la Megane: ca pe ploaie iti dau impresia ca esti orb,nu vezi soseaua, dar de fapt vezi foarte bine obstacolele si neregularitatile drumului.Oricum pe mine ma enerveaza la culme si prefer farurile de pe buburuza mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

merita sa-mi inlocuiesc originalele cu Vision Plus de la Philips( am Passat-ul nou cu halogen ) si daca da din cate i-mi dau seama de aici am nevoie de H7 ...?

http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ighting〈=en

multumesc mult

Modificat de thedoctor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la Passatul tau daca este modelul nou , va trebui sa o duci la service .

Este o pacoste sa schimbi becurile , mai ales daca ai ramas in drum !

Far mai adanc decat la Passat nu am mai vazut . Bagi mana pana la cot si ...mergi pe bunghite . De fapt trebuie sa tragi de bec . Dar n-ai cum sa tragi cu degetele de papucii becului ! Ar trebui un cleste , dar nu vezi cum sa tragi cu el !

Du-te la un ginecolog :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@HID esti tare omule ... dar ma intereseaza daca totusi am luminile mai bune dupa operatia de la ginecolog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat becurile cu philips GT150. Am blue visionul acasa. Parca bat mai bine GT150-urile. Acum astept sa vad ploaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ploaie trebuie sa-ti dau dreptate Godoroja, lumina galbena rules.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@HID esti tare omule ... dar ma intereseaza daca totusi am luminile mai bune dupa operatia de la ginecolog

Lumini bune insemnand lumini cool sau mai puternice ?? Ia ganditi-va putin la o simpla logica . Becurile gen blue vision , xenon blue , plasma xenon blue , au de fapt sticla colorata . Dupa cum bine stim ...orice sta in calea luminii estompeaza luminozitatea . Mai poate fi acum un bec colorat mai puternic decat un bec cu sticla transparenta ?

Intradevar , luminile cu nuantele de galben , alb galbui sunt cele mai bune pe ploaie deoarece lumina data de aceste becuri nu este refractata asa de mult in partea de sus . In conditii grele de drum lumina galbena se remarca mult mai usor decat alte culori .

Daca vreti mai multa lumina , cumparati becuri transparente de 90-100 w maxim spre ex Narva Varta sau Hella , care sunt chiar ieftine 100-200 mii max per buc . Cred ca nu mai este nevoie sa discutam de eventualele probleme legate de consumul marit al becurilor , pe care le banuie sau le stie mai toata lumea .Si tot nu costa 600 de mii setul , nu se ard asa de repede , sunt focalizate corect etc...

Un lucru bun ar fi sa schimbati becurile o data pe an . Filamentul se subtiaza in timp , se innegreste iar filamentul se defocalizeaza , mai exact atarna ca un hamac fiind predispus sa se intrerupa la o groapa luata puetrnic .

Eu unul sunt adeptul xenonului adevarat . Intr-o luna sper sa termin proiectul la masina mea , unde vor fi sper o cantitate max de lumina de 20000 de lumeni , deci de 10 ori mai mult decat lumina data de doua becuri H4 . Desigur va fi ceva controlat si nu voi face abuz decat offroad , sau cand cineva lasa cu nesimtire faza lunga atunci cand treci pe langa el .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu schimbatul becurilor anual. Eu asa am facut. De la gropile din bucuresti sufera mult filamentul respectiv si in final nu mai bat bine, de cele mai multe ori bat in jos rau de tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie careva unde pot sa vad niste preturi pt xenoane?Si-a pus cineva pe Ibiza si daca da cum se vede?Necesita ceva operatiuni speciale montarea de xenon?Multam fain.Succese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut....cum aflu ce fel de becuri ptr faza scurta imi trebuie la seat cordoba vario....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat astazi philips BLUE VISION si se vad cam la fel ca cele normale ziua, ce stiti noaptea cum se vad? am vazut la unele masin prin Bucuresti niste becuri si se vedeau identic in genu de xenon ce stiti cum se numesc becurile alea eu am crezut ca astea sunt BLUE VISION dar nu a fost asa :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai cautat la o firma de tuning si am vazut niste becuri la ei BLU-XE de 100W si au si de 55W asa se numesc si e pe 13 SEPTEMBRIE firma asta de tuning si accesorii auto alea ori fi becurile de care zic eu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blue Vision sunt mai slabe decat cele cu lumina alba. Adica nu sunt asa puternice. Dau doar impresia de xenon...

Sfatul meu e sa cumperi Osram silverstar cool blue. Doar un ochi format va vedea ca sunt si cu tenta albastra. Citeste mai in spate ca am postat eu despre ele. La fel si locul unde le gasesti.

Daca ploua sau este ceata lumina alba este absolut ineficienta. Nu mai vezi nimic. Iti blestemi zilele daca nu esti obisnuit sa conduci noaptea :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!