Jump to content

Lumina Alba vs Lumina Galbena


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

a pus cineva pe seat leon fr sau top sport?

sunt multumit de lumina dar as vrea mai mult:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    33

  • Cornel.B

    20

  • toni

    15

  • Cristian

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca nu ma insel, redeagle zicea aseara la intalnire ca sunt varza NightGuide... Eu am Vision Plus.. se vede o usoara diferenta fata de cele din fabrica, dar nu sunt "breathtaking"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna cele mai bune ?! Am vazut eu night guide pe masina lui nelro si am facut o comparatie punand masinile una langa alta - nu parea nici o diferenta intre ele ca si intensitate si culoare. Cei drept nelro mi-a zis ca pe asfalt umed il ajuta mai mult. Vezi un pic inainte sa cumperi si topic-ul "Becuri Golf 4 ce tipuri preferati" unde cineva aminteste de Narva - o marca ieftina (am luat un H7 cu 16Ron) dar destul de buna.

Am urmarit topicul...

Ideea e ca eu la Tico si Cielo am incercat cam toate marcile de becuri...Narva nu m-a impresionat intr-un mod deosebit,fata de Osram cel putin.

Acum ti se pare ca fac mai puti a lumina pt ca in stanga lumina e galbena,dar noaptea pe orice conditie meteo se vede diferenta cand intalnesti obstacole,semne rutiere,etc...am vazut cu ochii mee pe megane inainte si dupa Night Guide..

Adevarat ca n-am vazut Vison Plus,dar sincer nu cred ca sunt mai bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a pus cineva pe seat leon fr sau top sport?

sunt multumit de lumina dar as vrea mai mult:)

La ce becuri te referi? Eu am pus Silverstar si e mult mai bine, vezi prima pagina.

PS: Welcome!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe Altea mi se par OK luminile din standard. Nici eu nu am pus Xenon. Pe Cordoba am pus ceva Blue Vision si s-a vazut mai clar. Astea, cum spuneam, st OK.

Altea fara Xenon mi se pare OK, mai bine decit am avut cu Cordoba inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

@ X-ecutor Osram Silverstar H4 sunt in continuare ok sau a aparut ceva mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da a aparut ceva mai interesant. Mi-am luat Osram silverstar cool blue de 'nustiu cati mii de kelveni' :P(asa s-a exprimat vanzatorul).

Luna trecuta mi-am pus si vad si mai mult decat cu becurile de dinainte. Este o diferenta enorma.

Pana acum o singura persoana din sute de experti s-a prins ca sunt cool blue. Nu prea se vede albastrul ala (tocmai de aia le-am luat) ci face lumina mai puternica.

Mi-am luat si pozitii cu bec halogen ca aratau ca 2 lumanari pe langa osramuri.

La intalnirea seat au vazut si baietii diferenta.

Inca un lucru important: aceste becuri se incadreaza in normele de siguranta adica nu depasesc puterea recomandata de producator. Si baietii din service mi-au spus ca sunt ok.

Toata lumina asta a costat un pic peste un milion de lei dar merita.

A fost un moft de-al meu :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui exact ce ti-ai luat si de unde? Si ce model de halogen ai luat pentru pozitii...

:) Parca vad cu lampa de carbid noaptea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magazinul se numeste Auto Plus,e situat pe soseaua oltenitei intre Constantin Brancoveanu si Piata Sudului.Ieri am fost sa-mi iau si eu costa 1.020.000 un set pt poziti,cea ce mie unul mi s-a parut f scump.Pe ibiza am avut Philips vision blue care faceau lumina alba si au costat 250.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un mecanic mi-a spus ca sunt ff bune niste becuri facute de BOSCH ! Dar cand l-am intraebat unde gasesc ..mi-a zis ca la noi nu a vazut nicaieri ..ci doar de afara le pot cumpara.

Stiti ceva de aceste becuri fabricate de BOSCH ? Nu a putut sa-mi dea mai multe detalii despre model ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intr-o perioada am vazut becuri Bosch in Carrefour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa schimb si eu becurile din proiectoare, pt. ca sunt prea galbejite fata de xenon (din fabrica). Dar nu stiu ce tip imi trebuie...H1 H4 H7 nu prea ma pricep la astea...Ca model ma gandeam la Philips Vision Plus sau Blue Vision ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Help me pls.Sunt mai chior din fire si vreau sa am o lumina mai buna mai clara mai puternica. Ce sa imi iau de unde sa imi iau. Mii de multumiri. Am vazut tot felul de discutii ba H4 ba H7. Lamuriti-ma va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bladerunner

Pai iti trebuie si H4 si H7. Daca nu ma insel la masina ta ai pe faza scurta bec tip H4 iar e faza lunga H7 (rog sa ma corecteze cineva daca gresesc). Ramane doar sa te hotarasti daca iei Philips (Blue Vision, Vision plus etc.), Osram sau alt producator de becuri. Eu personal sunt foarte multumit de Osram Silverstar, altii recomanda Philips. In concluzie H4 si H7 sunt tipurile becurilor. Gasesti H4 si H7 la Philips si la Osram si la altii.

Modificat de bladerunner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum!

Daca ibiza ta este cu motor de 1,2 din anii 2003-2005 atunci ai H4 100%.

Daca ibiza ta este de anul acesta si cu facelift si farurile tale sunt identice cu cele din avatarul meu atunci ai cu siguranta H7.

Lamureste-ne din ce an e masina ta si pe urma vedem ce becuri ii pui!

:) Ar fi prea mult de scris pentru ambele cazuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@executorului cu multumiri

Ibiza Stella 1.2 12V 47KW Stella an fabricatie 2003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magazinul se numeste Auto Plus,e situat pe soseaua oltenitei intre Constantin Brancoveanu si Piata Sudului.

Cum mergi de la Brancoveanu spre Piata Sudului pe partea dreapta.

Eu de acolo mi-am cumparat osram silver star cu blue vision. Ei sunt singurii care importa produsul acesta.

Patronul de la magazin are si el o ibiza si are aceleasi becuri.

Vezi ca o sa incerce sa te convinga sa-ti cumperi si becuri de pozitie si semnalizare etc. Faci cum crezi tu :P .

Mie mi-au pus becurile baietii de acolo.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata stima si multumiri "Executorului". O sa ajung cat de curand caci se pare din ce s-a discutat pe aici ca diferenta e destul de mare cu becurile astea mai bune.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Becuri serioase la preturi mult mai mici decat ce spuneti voi pe aici gasiti la ASPAD. Vision Plus de la Philips sunt 400.000set. Blue Vision tot de la Philips,set impreuna cu 2 becuri pozitie sunt 800.000. Preturile sunt pentru H4. Eu imi strang bani sa pun XENON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva cum se face testul la becuri.Am cumparat o pereke de philips premium h7 si pe cutie arata niste desene unde scrie "important" dar nu pot sa i-mi dau seama ce vor sa zica.

Daca ma puteti ajuta sa nu fac o gafa sa le stric :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din desen inteleg ca iti recomanda sa:

1 - opersti farurile

2 - astepti 5 min pt ca becurile sa se raceasca

3 - schimbi becu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din desen inteleg ca iti recomanda sa:

1 - opersti farurile

2 - astepti 5 min pt ca becurile sa se raceasca

3 - schimbi becu

Ms mult eu ma gandeam ca e vorba de noul bec. LOOOOOOOOOL

Pai ce cred aia de la philips ca eu puneam mana pe un bec fierbinte? :blink:

E ca si cum ti-ar zice cum sa mananci. 1 casti gura 2 bagi mancarea3 mesteci 4 inghitzi :P

Ms inca o data ptr raspuns.

Modificat de adyxon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da a aparut ceva mai interesant. Mi-am luat Osram silverstar cool blue de 'nustiu cati mii de kelveni' :)(asa s-a exprimat vanzatorul).

Luna trecuta mi-am pus si vad si mai mult decat cu becurile de dinainte. Este o diferenta enorma.

Pana acum o singura persoana din sute de experti s-a prins ca sunt cool blue. Nu prea se vede albastrul ala (tocmai de aia le-am luat) ci face lumina mai puternica.

Mi-am luat si pozitii cu bec halogen ca aratau ca 2 lumanari pe langa osramuri.

La intalnirea seat au vazut si baietii diferenta.

Inca un lucru important: aceste becuri se incadreaza in normele de siguranta adica nu depasesc puterea recomandata de producator. Si baietii din service mi-au spus ca sunt ok.

Toata lumina asta a costat un pic peste un milion de lei dar merita.

A fost un moft de-al meu :D.

Mi-am luat si eu osram cool blue tot de aici(Auto Plus). Am luat si becuri de pozitii tot cool blue, cu totul a fost 104 lei (am avut discount 15% pentru ca am Ibiza) ca si patronul de acolo :D

Tot el mi l-a montat si am stat la taclale inca vreo 20 de minute despre Ibize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fia Oare merita sa schimb becurile cu care vine Ibiza (masina din semnatura) cu becuri ca ale tale? Sau sunt destul de bune si astea din fabrica? Poate niste poze facute noaptea de la bordul masinii... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum astept si eu sa vad diseara. Eu am impresia ca merita. Eu nu eram deloc multumit cu ce a venit din fabrica, era lumina galbena. Acum si asa pe zi se cunoaste diferenta.

M-am uitat cand era un bec vechi si unul nou in timp ce le monta si se vedea mult mai bine. O sa fac niste poze diseara.

O sa se poate compara cu lumina de la proiectoare care e in continuare galbena.

Acum sa vad si cat de puternice or fi, mai slabe ca celalalte sigur nu :) pe cutie scrie osram cool blue si nu "Osram silverstar" care ar fi cele mai puternice....

Aici am citit: http://www.startledrabbit.com/faq.php

Pozitiile Sunt tot Osram, Diadem. Scrie tot pe linkul de mai sus despre ele.

Urmeaza sa pun si pe faza lunga, acum am pus doar pe pozitii si pe faza scurta.

Modificat de fia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!