Jump to content

Martor eroare bec ars


fuscobal
 Share

Postare recomandată

dr_junior1980

Daca ai placerea sa imi spui de care adica W5W si conteaza cat consuma ? 5W , 6W ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    20

  • F l o r i n

    13

  • dan26

    8

  • Zabin

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

bec de care aveai inainte.... w5w. 5,6w... sunt ok, important e sa probezi daca problema e de la led-ul pus de tine.... mai mult ca sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dr_junior1980

Da , am testat.

Nu mai primesc eroare de bec ars si nici nu se mai stinge becul de pozitie , dar in continuare becul care imi lumineaza butonul de avarie se stinge ( terminal 58d)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Repostez aici pentru cei care vor avea problema pe viitor sau care o au deja.

Din cauza beculetului de la priza de 12V (bricheta) care ori era ars ori nu facea atingere.

Solutia : am schimbat becul.

Modificat de WVWZZZ
[15/Regulament] Nu mai da Quote la postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am si eu o problema .  Astazi dupa ce am pus lichid de parbriz, mi s-a aprins martorul de bec defect  .  Eroarea este "bremsleuchte hinten links defeckt" .  Adica circuit intrerupt la luminile de marche arriere .  Am bagat in viteza, se aprinde doar dreapta . 

Intrebarea mea, este vreo mufa pe care am deranjat-o pe langa capacul de lichid de parbriz  ?! Alte sugestii pentru rezolvare ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai doar pe dreapta e lumina de marsarier. Pe stanga e ceata.

Nu ai nicio mufa pe acolo, pe langa vasul de lichid.

Fa o scanare cu VAG-COM. 

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rear left brake light defeckt  nu de mers inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. In sezonul cald dupa ce merg mai mult, imi apare eroare bec pozitia stanga fata si nu mai functioneaza pana a doua zi cand se raceste motorul.Cu bec nou schimbat aceeasi problema.Vreo sugestie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica mufa de la far si soclul in care sta becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificata si totul pare a fi in regula, presupunerea mea ar fi ca s-ar incinge firul pe traseu.( cineva imi spunea ca as avea un panou de sigurante in zona stergatoarelor pana sa intre circuitul  in tabloul de sub volan, ce parere ai ? )Imi schimb parbrizul si ma gandesc ssa vad ce-i pe acolo.

Modificat de mihaifest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa se incinga decat daca ai pus becuri mai mari ca putere. Firul de la bec ajunge direct in centrala electrica.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu m-am facut inteles, acum masina nu are nici o problema dar cand o incing bine apare eroarea.Becurile n-au nimic pur si simplu pare ca nu ar mai fi curent pe circuit.Am schimbat parbrizul si intradevar manunchiul de fire duce la un calculator intermediar aflat intre cele 2 motorase de la stergatoare; cred ca voi astepta caldura atunci cand eroarea va fi aproape permanenta sa merg pe fir!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai deschid un alt topic va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

 

Sambata am vrut sa schimb becul din portbagaj cu un bec cu led.Fiind mai mic cel cu led am incercat sa apropii piciorusele cu o surubelnita(sunt 100% anti tehnic) si la un moment dat  a facut scurt.

Am pus becul vechi la loc dar nu s-a mai aprins nici acesta nici cel cu led.

Aseara cand am ajuns acasa am observat ca nu imi mai merg nici becurile din interior de la plafoniere.

Lumnia ambientala din plafoniera functioneaza, luminile din bord functioneaza , farur, stopuri toate merg ....numai luminile din palfoniera nu mai merg.

Mentionez ca am leduri si in plafoniera...banuiesc ca s-a ars o siguranta din panou, problema este ca nu am manual si daca crede-ti ca este de la o siguranta va rog mult sa-mi spune-ti care.

 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns in celalalt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o intrebare: Este posibil sa am martorul de bec ars aprins dar niciun mesaj pe maxidot despre vreun bec ars?

Am verificat toate becurile si totul este ok. De fiecare data am primit si mesaje odata cu aprinderea lui.

In orice caz o sa pun si VCDS-ul sa vad ce erori am stocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine, fa o scanare pe centrala electrica, sa vedem despre care bec zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ieri mi s-a ars becul de faza scurta din dreapta fata cu tot cu eroarea aferenta, ok... luat alt bec nou( aceeasi putere), montat dar tot nu se aprinde iar eroarea imi ramane in bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele de la centrala la far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciurdea Ionut  Pe stanga merge, la fel si faza lunga pe stanga/dreapta semnale. Doar faza scurta nu merge

@Al Bundy Imi poti spune unde este centrala?

Am sters si eroarea cu o mufa Bluetooth  si tot nu se aprinde becul doar eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deasupra pedalei de ambreiaj.,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAr sau e ok la masuratoare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu un aparat de masura, de la un capat si de la celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!