Jump to content

Achizitionare Sharan SH - discutii cu si despre


Calin78
 Share

Postare recomandată

Mersi.

Scrie undeva codul motor, prin actele masinii, din Germania?

Sau se poate deduce din VIN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, andrusel said:

Cod motor BRT,un singur ax cu came,asta cica e reusit.

Era un coleg cu o gramada de probleme cu BRT-ul inclusiv chiulasa am citit ca nu e "vaccinata" pt sindromul presiunii in vas.Ar fi pacat pt ca e singura optiune cand cauti un an mai bun  inainte de sharan III.

Dar sa zicem ca e un caz izolat.

Si pe mine ma interesaza subiectul daca mai stie cineva si alte probleme la BRT in afara de chestia cu axul pompei de ulei care e cunoscuta la 2.0 poate ne mai spune cate ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma abonez si eu la acest topic pentru ca se apropie momentul sa iau un sharan mai nou, si oscilez intre 1.9 sau 2.0. Cu tractiunea integrala nu m-a lamurit nimeni din pacate:wacko:

Spoiler

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu oscilez intre 1.9 si 2.0. Pana acum 1.9 iesise din calcul din cauza ca toate cele de la Sharan (inclusiv din 2009-2010) sunt Euro 3 ... cel putin asa stiu eu.

De cand s-a scos taxa de inmatriculare, nu mai e o problema din punctul asta de vedere. Da, e mai poluant, etc, etc ... deci nu e moral sa mai cumperi Euro 3, insa cand te uiti la fiabilitate, parca iti vine s-o mai lasi naibii de ecologie :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Si eu sunt in cautarea unui sharan  model de 131 ps . As prefera motorul de 1.9 , cel de 2.0 deja este prea scump pentru mine. Eu in momentul de fata muncesc in Germania  si de aici doresc sa-l cumpar. Astept pareri de la cei ce au sharan .Nu stiu daca o anumita serie de motor este mai buna sau mai putin buna.Si as da maxim pana pe la 7000. Acuma detin un passat b5.5 din 2001  cu 340  de mi de km ,dar familia sa marit si am nevoie de ceva mai spatios.Si daca stie cineva ce greutate pot tracta maxim dupa un sharan. ( la passat in acte zice 1600 cu sistem de franare)

Modificat de adin3lu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 kg tractabil cu dispozitiv de franare. Ma refer la Sharan 2. Despre modelul 3 nu am idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharan 2 e cel din 2010 incoace, nu?

1996 - 2010 e Sharan 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/22/2017 at 7:11 PM, adin3lu said:

Salutare. Si eu sunt in cautarea unui sharan  model de 131 ps . As prefera motorul de 1.9 , cel de 2.0 deja este prea scump pentru mine. Eu in momentul de fata muncesc in Germania  si de aici doresc sa-l cumpar. Astept pareri de la cei ce au sharan .Nu stiu daca o anumita serie de motor este mai buna sau mai putin buna.Si as da maxim pana pe la 7000. Acuma detin un passat b5.5 din 2001  cu 340  de mi de km ,dar familia sa marit si am nevoie de ceva mai spatios.Si daca stie cineva ce greutate pot tracta maxim dupa un sharan. ( la passat in acte zice 1600 cu sistem de franare)

Adinel ceea ce tu cauti a fost produs din 10/2002–11/2005 Motorkennbuchstaben ASZ si considerat unul dintre cele mai reusite motoare 1.9 TDI PD, din pacate cu norma de poluare Euro 3.

Si daca esti in Germania uite unul aici care are un pret interesant raportat la KM, are si 2 scaune suplimentare ptr a fi echipat cu 7 locuri, are roti de iarna, si surpriza carlig de remorcare, a avut ambreiajul schimbat acum un an deci acest lucru spune ca masina a fost folosita de o doamna cu alte cuvinte ambreiaj terminat dar motor protejat deoarece doamnele nu prea trag de masini  ci patineaza ambreiajul.

Daca vrei ceva mai multe idei ptr a decide ce masina sa cumperi nemtii au un forum despre Sharan Galaxy Alhambra ( sgaf.de) gasesti foarte multe informatii detaliate despre aceste tipuri de masini.

Si inca un detaliu, vei fi uimit de preturile pieselor de schimb ptr acesta masina...

Bafta

Modificat de Rune
mancat ceva litere...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 kg au incarcare pe cârlig cu sistem de frânare pe remorca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari.

Caut sa cumpar si eu un Sharan pentru calatoriile cu familia.

Sa iau motorul de 1.9 sau cel de 2.0?

Din ce am s-a schimbat centrala electrica ca sa se poata face mai multe activari pe modul? Ma intereseaza functia cornering. 

Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Intentionez sa cumpar un sharan 2012 140 ps 1400000 km. Va rog sa-mi da-ti cateva sfaturi in legatura cu verificarea masinii inainte de cumparare. Ce probleme au in general aceste modele? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18/03/2017 at 10:08 AM, sorin_nistor said:

Intentionez sa cumpar un sharan 2012 140 ps 1400000 km.

Cam multi km. Masina asta nu s-a oprit de cand a fost cumparata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Scriu aici, ca aici am primit sfatul, dar nici nu stiu unde altundeva as putea sa scriu. Am patit-o de curand cu itp-ul si cu cele 7 scaune... Scrie si "utilizare multipla" in cartea de identitate si tot m-a trimis acasa sa aduc cele doua scaune pe care le scosesem ca sa car ceva lucruri. Cica asa le cere RAR-ul si ca nu imi poate da itp-ul daca nu am cele 7 scaune in masina. I-am zis ca masina avea 5 locuri cand am luat-o si rar-ul mi-a scris 7 locuri, dar nu a contat. Chiar ma intreb, daca nu cumparam celelalte doua scaune ce faceam? Nu parea sa il intereseze. Nici eu nu prea eram pe pozitie de discutat ca aveam nevoie de itp repede si s-a mai luat si de niste pete de rugina. Dar chiar aiurea faza cu scaunele. Cica a fost nu stiu ce accident cu o dubita cu 8-9 locuri si de atunci rar-ul ii pune sa faca poze la scaune la toate masinile care au peste 5 locuri mentionate in cartea de identitate. Asa sa fie sau e vrajeala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este,si eu am facut ITP-ul acum cateva zile si mi-a facut poza la scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia ai nostri nu stiu multe, o dau dintr-o extrema intr-alta. Daca se intampla sa vand cele doua scaune care sunt in plus ce faceam? Ma duceam la rar sa imi modifice in cartea masinii din 7 in 5 locuri? E penibil. Bine ca nu m-a luat la intrebari despre tapiterie ca e diferita la scaunele care sunt in plus, dar pe viitor probabil ca trebuie sa ma astept si la asta, ca daca scaunele au alta tapiterie, e clar ca masina nu a venit din fabrica asa, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Andrei ..nu este vrajeala si chiar au dreptate cei de la RAR. De ce ti se cer cele 7 scaune ?  Pai simplu ! Cum crezi ca ar fi o calatorie sezut pe o naveta de bere ( goala)  in loc de un scaun ? Masina din fabrica si pe documente ( in marea parte a cazurilor) este prevazuta cu 7 locuri. RAR ul vrea sa se convinga ca tu ai cele 7 locuri, ca sunt in buna stare de folosinta, ca nu au probleme la sistemul de prindere , ca nu vi cu ''hadaragele'' in sus in timpul calatoriei la o frana. Faptul ca vei folosi doar 1 scaun ( cel al soferului) este optiunea ta.. dar pt RAR masina este prevazuta cu max 7 scaune. Bine ..pana la urma se merge si pe buna credinta a proprietarului auto ..poate usor sa imprumute scaunele de la alt posesor de Sharan si trece "podul" ..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de discutat aici. Masina e prevazuta cu posibilitatea de a monta 7 scaune, mai departe e responsabilitatea mea ce se intampla. E ca si cu centurile de siguranta. Masina le are, daca vreau sa le port sau nu e treaba mea si mi-o iau pe masura daca ma prinde. La fel ar trebui sa fie si cu scaunele. Ma prinde cu navete de bere in loc de scaune, ghinionul meu. Atata timp cat nu verifica scaunele, nu le sigileaza sa fie siguri ca nu le scoti sau mai stiu eu ce operatii nepermise faci cu ele, pozarea lor la itp nu are nici o valoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare o aiureala sa-ti ceara 7 scaune. Poate nu ai si nu ai avut niciodata. De ex. la mine, cand am inmatriculat Galaxy-ul mi-au pus 7 locuri in talon, deci aveam doar 5 scaune. Mi-am luat celelalte 2 doar peste cateva luni.

Desigur in trafic, fiecare pasager trebuie sa stea pe un scaun, asta insa e altceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai incercati sa treceti RAR-ul fara centurile din spate(randul2) ...mergand pe motivarea : " oricum nimeni nu le foloseste" sau " daca imi iau amenda ca nu port centura..eu o platesc si nu voi" ! Faptul ca unora le-a pus 7 locuri la inmatriculare a fost pt ca atatea erau trecute in carte, cu atatea scaune este prevazut modelul de masina din fabricatie. Daca unul isi pune 9 scaune in masina (in loc de 5)..asta nu inseamna sa asa se va si acepta in circulatie. S-a luat RARul de unii si pt becurile de la nr de inmatriculare..

Modificat de Marius_BC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau  sa imi schimb masina si am optat spre un sharan. Am gasit unul si chiar imi  place ca si aspect si tinuta de drum.Mentionez ca la mecanica nu prea ma pricep. Legat de acest Sharan care l-am vazut si probat am vazut ceva curios. Are senzori de parcare doar pe fata. este posibil asa ceva? e din 2009 cu motor brt 2.0 tdi. VIN: WVWZZZ7MZ9V011191.Vanzatorul imi spune ca e optional doar pe fata ceeea ce imi pare un pic ciudat. m-am uitat si nu imi pare sa fi fost incidentata in spate.in rest masina e ok. Daca e asa cum zice vanzatorul cred ca o cumpar . ast parerea voastra. Va multumesc.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulyumesc frumos  DOL. Am gasit ca este echipata, dar poate avea doar pe fata senzori????

7X1Park distance control: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7X1 din cate stiu ar fi pentru spate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre un sharan 2013/07 de 417.000km ce se poate spune? Sunt la fel de fiabile ca modelele anterioare? M-as baga la unul de atatia km. Ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!