Jump to content

Achizitionare Sharan SH - discutii cu si despre


Calin78
 Share

Postare recomandată

In primul rand as dori sa va salut ca nou inscris ,si sa-mi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, insa nu am reusit sa initiez un topic nou.M-am innoit si eu cu un sharan din 98, 1.9 tdi si as dori sa va intreb daca as putea sa ii maresc un pic garda pe fata.M-am uitat un pic pe acolo si cred ca daca as slabi jugul fuzetei pe amortizor si as cobori un cm cu el, s-ar mai ridica putin fata si s-ar alinia cu spatele.Daca stie cineva ,pot face asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am achizitionat recent din Germania un Sharan 1.9 TDI/ 130 CP Confortline, nou, a fost masina de show-room la un dealer.

Motorul este E3 cu 310Nm. Mentionez ca si ce-a de 115 CP are tot 310Nm cuplu motor.

Am facut pana in prezent doua drumuri foarte lungi in Europa, in 5000 km a consumat aprox. 0.5 l de ulei si a consumat in jur de 6.5%,

inclusiv in regim de autostrada.

Pro:

Masina ofera mult spatiu, scaune foarte comode pe toate 7 locurile, pozitie de condus inalta si ergonomica. Farurile sunt excelente.

Sistemul audiu ( Delta) este excelent si are 10 boxe. Incalzire interioara acceptabila, chiar si pentru pasagerii din spate. Cu cinci scaune montate are un portbagaj imens cu margine de incarcare joasa. Ofera multe spatii de depozitare, bord elegant si ergonomic.

Tapiterie eleganta cu textura placuta, materiale pe bord excelente, asamblare fara cusuri, iluminare interioara excelenta.

Scaun special pentru copii foarte ingenios conceput.

Motorul trage frumos, nu se simte niciodata lipsa de putere. Suspensie solida, nici prea moale nici prea tare.

ESP excelent reglat. Aerodinamica buna. Cutie de viteze bine etajata si foarte bine executata.

Asistare servo reusita, poate prea moale pentru gustul meu.

Are 6 viteze, ultima treapta se poate folosii numai peste 110km/h si este foarte utila pe autostrada.

Contra:

Motorul are un sunet aspru, tipic TDI, dar izolatia fonica lasa de dorit. Sistemul de curatire a parbrizului ( spalatorul si stergatoarele) sunt

prost concepute. Vizibilitatea spre spate este 0 la patrat: a se achizitiona masina cu parctronic. Unghiul mort la oglinzi este foarte mare, atentie la schimbari de banda pe autostrada. Sensibilitate mare la vand lateral. Masina trage foarte bine si pe linie dreapta atinge repede viteze mari, insa in curbe nu se aseaza ca un Passat sau Skoda Octavia. Rotile de fabrica sunt 195/60/16C, poate aceasta este cauza instabilitatii in viraje.

Scrumiera nu se poate folosii pentru fumat. Pe drumuri virajate trebuie schimbata foarte des treapta de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-o la "masina mea" cu niste poze.Deja ai testat ESP-ul :) ?Cat a costat ?

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A costat 16.700 Euro fara TVA, TVA care nu am platit.

Masina este din 2007, deci a stat ceva la dealer, insa nu mi-a oferit nici un fel de garantie.

ESP intra tarziu, foarte fin, aproape insesizabil, chiar cand spatele incepe sa fuga in curba.

La alte masini, de exemplu Skoda Octavia II, actiunea ESP este mult mai brutala, parca te trage de ureche.

Am sa pun niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Va rog sa-mi spuneti si mie daca merita sa investesc 9000 E intr-un Sharan 1.9TDI, 131CP din 2003 cu >300K Km. Masina a fost verificata la PoRo si nu apar nici un fel de erori in CB.

Ati putea sa-mi recomandati vre-un service sau o persoana de incredere care sa-mi confirme ca masina este Ok, facand teste mai putin conventionale?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul ar fi chiar bunisor pt 2003 si cu motor de 131CP...dar vezi exact cati km are si mai ales cati din ei au fost facuti la noi in tara.Ce dotari mai are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lorenzofocsani

sall...si eu am un vw sharan 2001 adus din germania si pot sa spun ca se comporta extraordinar pe strada....in afara faptului ca are un consum mai ridicat fata de alte masini din grupul vag cu acelasi motor nu ai ce sa-i reprosezi...parerea mea.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutari

sint noul posesor al unui sharan 1.9 tdy 116 cp 4motion,2006.ce parere aveti despre aceasta masina?ce pot spune despre ea ca nu ma deranjeaza momentan cu nimic,deoarece are km relativ putini,85.000 si toate reviziile la zi.dotari:piele,navi mfd,xenon,clima plafon,pdc f/s,cd changer,scaune incalzite,oglinzi rabatabile,geamuri privacy,7 locuri si multe alte dotari.

mai sint posesori de sharan 4motion pe aici?cum se descurca masina iarna?sint anumite chestii de care trebuie sa am grija,exceptand micile chichite pe care le au toate sharanurile?am scanat-o cu vag com ul si singura eroare este de la webasto,scurt circuit la bujie,dar am citit topicurile si cand voi avea un pic de timp liber,ma voi ocupa de treaba asta.mentionez ca are lichidele de transmisie schimbate inclusiv filtrul haldex,deci cu treeaba asta stau linistit.

astept opiniile dvs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....in afara faptului ca are un consum mai ridicat fata de alte masini din grupul vag cu acelasi motor nu ai ce sa-i reprosezi...parerea mea.......

@lorenzofocsani

E normal, e o masina cu "greutate" mai mare decat multe altele ! Cam 25 kg fiecare scaun + bagaje si eventual 7 persoane.

Important e sa te plimbi cu familia in concedii si excursii in siguranta si confort, nu sa faci "liniute"

@cwr+@lorenzofocsani+@speedo+@teo67+@liviu.vw+@motorand+@Tepes Voda+@andrusel+@SARANEL+....toti Saran-istii

Sa le stapaniti sanatosi fara probleme si incidente de traseu, postati la "Recensamant Sharan", sa vedem cati suntem, apoi la "Masina mea" puteti sa le descrieti si sa le laudati cat poftiti !

E o masina fiabila, de familie, excelenta pentru drumuri lungi, o alegere buna !

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari

Am posibilitatea sa cumpar un Sharan din 2001, motor 1,9TDI, 90CP, fost taxi in Norvegia cu 470.000 km la bord.

Zice ca are motorul schimbat in urma cu 5000km. Are 7 locuri, climatronic....si cam atat.

Mie imi ajung dotarile astea.

Insa nu stiu ce sa zic cu numarul km care e cam mare.

Pretul e foarte bun si eu chiar am nevoie de o astfel de masina.

Ce ma sfatuiti? sa o cumpar sau nu?

(treaba e destul de urgenta)

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tu esti in Romania sau acolo?Mai bine du-te prin targuri ca s-au ieftinit sharanele.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aici si am nevoie de masina inmatriculata aici, ca cu aia inmatriculata in RO nu ma mai lasa sa circul.

Si am nevoie pentru drumuri scurte si rare aici si pentru vacantele in RO.

deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as avea garantia ca motorul e relativ nou (referitor la nr de km) eu as cumpara-o. Sa inteleg ca 5500 + niste taxe (acolo) nu trece de 6000.

Dar asta e doar parerea mea de neavizat :)

Sa ne spui ce ai hotarat

Modificat de me-high
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, s-a vandut.

Am tot stat pe ganduri si am asteptat sfaturi pe forum si m-am decis prea tarziu.

:rolleyes:

ieseam la 5600 cu ea inmatricualta aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau.

Dar eu cred intr-o zicala: "Tot raul spre bine!" Sunt sigur ca vei gasi un alt sharan mai bun, insista putin cu cautarile si nu fi suparat pe noi.

Te asteptam in randul Sharanistilor cat mai repede. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sharan 01/2007 motor 2.0 TDI 103Kw cutie manuala 6 viteze este EURO 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.

Ma bate un gand sa achizitionez un sharan pana in 1997-1998 maxim si as dori cateva informatii.Am tot cautat pe forum dar din cate am observat majoritatea sunt modele mai noi.

Masina as vrea sa o folosesc in special la transport marfa si iesiri in natura,un gratarel etc.

Ma intereseaza :

- care este greutatea maxima care poate fi incarcata,daca e macar 600kg e bine.

- ce defecte frecvente se gasesc la acest model.

- motor : 1z/AHU sau AFN?

Va multumesc.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incarca 800 kg fara nicio problema, eu personal am incarcat-o de mai multe ori cu ~800kg. De altfel, daca faci un calcul, 6 persoane + bagaje - scaunele (5buc x 25 kg), iti dai seama ca poti sa incarci 800 kg fara probleme (cu scaunele din randurile 2 si 3 scoase).

Ca dimensiuni interioare, se prezinta asa:

-lungimea, de la scaunele din fata pana la hayon: 220 cm;

-latimea MINIMA, intre telescoape: 120 cm;

-inaltimea 120 cm.

Pe vremea aceea mergeam prin tara cu CN de motocross, si dormeam in sharan (cu toate scaunele scoase, mai putin cele 2 din fata). Se poate amenaja o garsoniera in toata regula, 2 persoane au conditii mai bune ca la burj-al-arab: podeaua perfect plata, mese pe telescop pe spatarul scaunelor din fata, 10 becuri interioare, 10 boxe, sistem de incalzire separat pt locurile din spate, priza de 12V in portbagaj, si e indicat sa ai folie neagra pe geamuri si mp3 cu telecomanda ;) )

Despre motor nu stiu ce sa zic, am avut benzinar, dar AFN e un motor mai recent, pe cand 1Z este primul 1,9TDI.

Defectele sunt cele comune gamei VAG, eu personal am avut probleme cu planetarele, cu geamul electric, cu telescoapele, cu tobele, dar astea se pot considera consumabile.

In primavara intentionez sa achizitionez si eu un sharanel de asta, posibil sa cumpar chiar primul model, avand in vedere ca masina nu va parcurge mai mult de 2000 km (doua mii km/an) si nu are rost sa arunc cu banii pe o masina mai noua si cu devalorizare mai accentuata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Sharanel.

In legatura cu motorul inca stau in dubii.Din cate am citit 1z este mai fiabil datorita turbinei,dar AFN ofera un plus de putere.

Greutatea masini este undeva la ~ 1600 kg daca mai pun 600 kg pe ea si o remorca cam cu aceeasi greutate oare se descurca 1z?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am tot cautat norme poluare Sharan... nu gasesc daca este sau nu si de cand ar fi 1.9tdi 115 euro4.... stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca prin 2003-2004 au aparut motoarele de 115cp euro4 si pe audi. Nu le stiu codul.

Insa celelalte de 115cp montate pe Sharan:AUY,ATD,AJM - sunt Euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care sunt punctele slabe ale caroseriei la primul model de sharan,pe unde apare cel mai frecvent rugina?Unde sa ma uit prima data?Se poate sa verific cat de cat motorul si turbina cu ajutorul vag-com-ului?Sau e modelul prea vechi?Daca da in ce grupuri/campuri sa ma uit?

Imi pare rau ca sectiunea "Sharan" e cam slabuta,as vrea sa ma documentez mai mult dar nu am de unde,sper cu timpul sa se mai adune lumea si cat de curand sa ma alatur si eu grupului vostru.

Imi cer scuze daca intreb prea multe,dar nu vrea sa o iau in freza si sa bag o gramada de bani intr`un ciuvei :P

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am gasit un sharan 1.9 tdi 116 cai din 2002 4motion la 7500.

merita?El arata impecabil interior-exterior da mi-e cam frica cu 4motion`u sa nu am probleme mai ales ca masina o sa fie folosita in special la carat marfa.Varianta asta are arcurile mai tari?Pentru ca din cate stiu e mai grea cu 100 kg.Stie cineva ce consum ar avea?

Ceva sfaturi ?

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!