Jump to content

Motorina – Generalitati


bj
 Share

Postare recomandată

Si pana la urma care motorina e mai ok pt ungere? Cu sulf scazut? Cu biodiesel? Sau cu sulf cat mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Cu sulf nu mai gasesti si chiar daca o sa gasesti pe undeva la masinile Euro5 /6 e crima sa o bagi, infunda tot FP, catalizator..etc. La Euro 3 este mai OK.

Secretul care nu este secret iar eu il folosesc de aproape 15 ani, la toate masinile pe care le-am avut este 200ml ulei 2T cu emisii reduse de cenusi la un rezervor plin.

Nici o problema pana acum, motoarele torc ca niste motanei langa soba iarna !

Atasat clasificarea uleiurilor 2T dupa emisiile de cenusi . Eu folosesc Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynth.

Huile 2T specs..pdf

Modificat de emanoeladrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Astazi am alimentat de la Mol cu Evo Diesel bla bla. In momentul in care alimentam am vazut ca am semn ca pentru motorul 1.6 TDI CAYC CR nu accepta biodiesel.

Pana la urma cum e? Fiindca s-a adaugat un procentaj de biodiesel cam peste tot...

Mersi frumos,
Ciprian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum pana acum tot cu ceva procent de biodiesel ai alimentat. De obicei iarna scotea biodieselul din motorină. Acu l-au lăsat în procent mai mic și au adăugat ceva aditivi ca să nu se îngroașe asa mult de la frig. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe eticheta scrie sa nu alimentezi doar cu biodiesel. In rest, toate motoarele diesel, indiferenta că sunt euro 3 sau 6, accepta fara probleme motorină cu biodiesel in procent de maxim 7%. La pompa când vezi scris "B7" inseamna biodiesel maxim 7% conform legii, in general fiind cam 6%.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vad ca nu a mai postat nimeni de 1 an, dar am și eu o întrebare. 

Deci.... 

Motorina extra de la Petrom e buna pentru motor pompe duze, ca-ci am observat un lucru. 

Pe lângă faptul ca o consuma mai repede este și mai zgomotos motorul la aceasta motorina fata de una fără aditivi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Motorina extra de la Petrom este aceeasi cu motorina normala de la OMV, platiti mai mult la Petrom pentru acelasi produs, da cu motorina extra motorul PD e putin mai galagios, dar raspunde mai bine la acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis eu, mi sa părut mie ca zgomotul e mai mare. 

Acum, am pus din alta parte, și parca nu mai este același zgomot și consumul mai mic. 

Pun și, și.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cum sa ma pronunt asupra zgomotului deoarece alt tip de carburant  la acea masina nu am pus (doar premium) . Mie imi place cum se infige iar consumul alltime este undeva la 5.4. Ca un exemplu, pe autostrada, de la Lugoj la Budapesta si retur (oras inclus), la o medie de viteza de 120 km/h, consumul mi-a iesit de fiecare data cuprins intre 6.24-6.47%, prin metoda plin pe plin de la acelasi petrom aflat la intrarea pe autostrada Lugoj.  720 km rulati cu  ~ 46 l

La cateva incursiuni am probat pe distante de minim 360 km si motorina vpower de la Shell (Budapesta) sau Jumbo premium diesel de la M. Petrol KFT (Kecskemet), de fiecare data plinul facut cand s-a aprins becul, iar consumul a fost tot pe acolo si nu am observat un alt comportament al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea, la petrom am senzatia ca e mai mult noroc, uneori bagi si este ok, uneori nu, nu am vazut vreo diferenta intre sortimentele de motorina.

O chestie ciudata ar fi ca la octavia 1.9 TDI 105 cp cand bag motorina de la rompetrol (cea de 55) aud uneori un usor suierat(as tinde sa zic ca de la turbosuflanta) cand schimb viteza pe la 2500 rom si de la petrom indiferent ce bag nu se aude, parca (dar poate gresesc) se si consuma mai repede cea de la rompetrol.

La superb 2.0 TDI 150 cp, am facut primul plin de la petrom (doar ce o luasem si era pe vapori) apoi am bagat de la rompetrol si nu am vazut diferente desi nu am mai scos consumuri la al doilea si al treilea plin ca la primul dar ma gandesc ca am si mers mai incet ca era rodajul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!