Jump to content

Probleme senzor sau termostat


ciocanel
 Share

Postare recomandată

da. a zis ca e de la vasu de expansiune si trebuie schimbat. senzorul de temperatura unde este? este cel din motor sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    12

  • Al Bundy

    11

  • ionel.d.2007

    10

  • Aditu

    10

Neata all. Am revenit cu un post. Am schimbat asa: Vas expansiune, senzor temperatura, antigel (am pus G12- Rosu), dar senzorul de temperatura tot ce aprinde uneori. 

Motorul uneori e rece, alteori e cald cand se aprinde, deci variaza..... Astept pareri. Pe Vag com nu apare nimic de senzor de temperatura si cand dau sa imi citeasca valorile imi gaseste valori normale....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca totul e ok, atunci nu iti raman decat cablajul sau ceasurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, sunt nou pe aici si as avea nevoie de cateva pareri.

Am un vw polo din 2006 motor 1.2 , 3 cilindrii, cod motor BMD.

Acum 2 zile i am facut o scanare cu vcds deoarece mi-a aparut in bord martor "check engine".

Apropo, ciudat este ca motorul imi merge destul de rotund chiar daca mi-a aparut acest martor, dar totusi parca are o tenta de micsorare a puterii la acceleratie.

Am sa atasez poza cu problemele gasite si as dorii mai multe pareri din partea voastra, mai ales la prima eroare. 

Multumesc!

25497042_1549641065117428_1337392891_n.jpg.d2e3df1369850f363a307b71b8b4226f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba senzorul de temperatura lichid racire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos.

Maine o sa schimb senzorul, si sa fac iar o scanare sa vad daca s-a rezolvat problema. 

Apropo, e nevoie sa merg la service, sau este usor de schimbat???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este greu de schimbat dar daca nu te pricepi e mai bine sa meri la service. Daca ai putina indemanare atunci se poate schimba acasa usor. Sa ai pregatit antigel pentru ca o sa pierzi o parte din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pt timp de vara baga căldură de nu stai în ea.si anul trecut în sezonul rece cât și iarna asta nu baga căldură.am schimbat și termostatul cu unul nou și nici acum nu baga căldură.a mai pățit cineva acest lucru și cum a-ți remediat?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat senzorul de lichid racire cum a spus Al Bundy.

Dupa aproximativ o saptamana, a aparut iar martor check engine.(aceleasi erori), dar in majoritatea timpului apa sta normal la 90.

Am tot sters eu erorile (am tester acasa) la cateva zile dar tot apareau, pana cand am lasat asa martoru, si mi a disparut singur intr o dimineata, dar a aparut iar acum.

Vreo idee in legatura cu erorile postate mai sus va rog???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceeasi problema la 1.2 AZQ . Schimbat vasul de expansiune si tot se aprinde becul din senin, chiar si cu motorul rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Probabil se aprinde becul care indica nivelul de lichid din vasul de expansiune. daca nivelul este normal, poate sunt oxidati cei 2 electrozi. Curata-i cu vreo surubelnita-zgaraiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele de la vas pana la ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!