Jump to content

Probleme senzor sau termostat


ciocanel
 Share

Postare recomandată

Buna,

Am si o problema cu martorul de la temperatura(cel rosu ca un termometru) ce mi se aprinde in bord mai frecvent vara si mai rar iarna.

Dupa ce am schimbat termostatul acum un an(trebuia sa fi schimbat atunci si senzorul de temperatura G2+G62?) a inceput din cand in cand sa mi se aprinda in bord urmat de 3 semnale sonore scurte, am fost la mecanic care mi-a zis sa schimb vasul de expansiune, lucru pe care l-am facut insa fara sa se rezolve problema.

Alt service mi-a recomnadat sa-mi schimb bordul din cauza acelui martor...

Daca a mai patit careva ceva asemanator va rog sa ma anuntati si pe mine ca sa remediez pb.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    12

  • Al Bundy

    11

  • ionel.d.2007

    10

  • Aditu

    10

fly mie mi se intampla iarna sau cand scade temperatura pe la 5 grade... dar nu i-am dat vreodata atentie - daca opresc motorul dupa ce s-a incalzit si ii mai dau o cheie nu se mai aprinde. Solutia propusa de VW a fost sa schimb senzorul de lichid racire care, spunea persoana respectiva, vine cu tot cu vasul de expansiune. Cand am cumparat-o (iarna) nu facea asa - si mi-au spus abia dupa 2 saptamani ca din acea cauza mi-au pus 1 deget peste valoarea maxima lichid de racire (nu merge solutia asta). Ori il ignori ori schimbi vas+senzor si imi spui si mie ce iese - pretul mi-au zis ca ar fi intre 100-150 ron, care parerea mea nu e mult.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am schimbat si vasul de expansiune + senzor si tot nu s-a remediat problema, vasul cu senzor a fost 50 ron la care s-a mai adaugat alt antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsul in ceea ce priveste pretul. Parerea mea e ca daca nu iti pierde antigel nu are rost sa il bagi in seama. Eventual sa fii mai atent la temperatura motorului sau poti lua in calcul si probabilitatea ca noul senzor sa fi avut defect de fabricatie. Ti l-au testat dupa montaj in vreun fel sa se asigure ca functioneaa in parametrii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De testat l-au testat, straniu este caci cand imi scanau ei mi-a aparut in bord martorul cu cele 3 beep-uri de rigoare si le ei in program in acelasi timp nu le aparea nimic...si atunci mi-au dat "solutia" cu schimbat bordul :icon_cheesygrin:

Sunt atent la temperatura motorului care se incadreaza in parametrii normali si il las asa mai ales ca am devenit cam imun la sunetul scos de el cand imi apare in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai lipituri reci in bord. Trebuie demontat si inspectat pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Ca sa nu ma deschid alt topic, vreau sa va intreb ce parere aveti de faptul ca destul de rar mi se aprinde in bord martor-ul galben de ulei scazut desi nivelul de ulei este Ok.

Am scanat cu vag-com-ul si nu am nicio eroare nici la 01-engine si nici la 17-IC.

Este posibil sa fie cu probleme senzorul g662 (de ulei)? Il pot verifica din vag-com cumva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema persista, nu gasesc cu vag-com-ul nicio eroare. Am ridicat masina iar la baia de ulei nu este atasat nici un sensor. Imi puteti da cineva o explicatie la acel martor de ulei scazut cand eu nu am senzor de nivel la baia de ulei. Ma gandesc ca mai aveam 200 km pana se facea 15.000 km (perioada de service, schimbare ulei ) si de aici sa se aprinda??

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile sunt codate ca avand senzor de ulei ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum imi pot da seama de acest lucru!? Ma poti ajuta cu o informatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te uiti cu vcds.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stiu ce sa caut si unde sa caut..cel probabil la 17-Instruments, dar mai departe nu mai stiu..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce,se codeaza la 9N IC-ul pentru senzor nivel ulei?!?Ca eu stiu ca TOG-ul lucreaza pur si simplu fara codare,din soft.Daca se aprinde din cind in cind acel senzor,verifica alimentarea acestuiape bara de plus(desi daca nu ai eroare,nu cred ca e asta problema,dar am mai intilnit la Bora defect asemanator) .La Polo,senzorul este plasat in lateralul fuliei arborelui motor,in stinga acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca la toate se poate coda cu si fara senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ca sa nu ma deschid alt topic, vreau sa va intreb ce parere aveti de faptul ca destul de rar mi se aprinde in bord martor-ul galben de ulei scazut desi nivelul de ulei este Ok.

Vezi ca a mai patit un prieten bun asa ceva din cauza uleiului.A bagat ulei iar dupa mai putin de 200 km a inceput sa se aprinda becul la bord. A fost la service si baietii de acol i-au recomandat sa schimbe uleiul si filtrul cu toate ca avea doar 200-300 km iar dupa ce a schimbat uleiul nu a mai avut probleme. Bine inteles a bagat alt tip de ulei.

Prima data a bagat ulei Agip cumparat de la ceva prieten de-al lui care zicea ca la adus de afara iar pe urma a bagat castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina la 88.000 de km, am mai facut 1000 de Km si mi s-a aprins martorul de ulei scazut ( apoi mi se aprindea din fiecare 100 in 100 de km, odata ce ridicam capota motorului mai mult de 30 sec.). Bine-nteles cum am strans banutzi am schimbat distributia si ulei+filtre, iar in momentul respectiv masina mai avea 200 de km si facea cei 15.000 (perioada service).

Am zis atunci ca se aprinde din cauza aceasta (celor 200 km pana in 15.000) dar imediat ce s-a facut 100 de km, s-a aprins iar.

Proprietarul anterior presupun ca a bagat Mobil 1(pt ca mai avea un bidon pt completat).

Eu am bagat acum Castrol PD, si filtre bosch.

Tot nu stiu cum sa citesc daca este codat IC-ul cu senzor sau nu. Ce valoare citesc si unde?

Mersi mult ! Problema persista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut niste poze si ma intrebam daca puteti sa-mi spuneti ce senzor este acolo. Multumesc!

post-16203-0-95551400-1349546175_thumb.j

post-16203-0-33630500-1349546189_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E senzorul de turatie motor, G28.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Problema este ca oricat ma duc cu masina si la orice turatie nu incalzeste apa la 90 grade.

Daca este mai cald afara atunci de apropie mai mult de 90 grade daca este ai frig atunci scade si ramane apamai rece!

Am schimbat deja doua termostate si nu s-a schimbat nimic...

care ar putea fi problema ???

daca are cinev vreo sugestie sau stie ce ar putea fi as fi recunoscator daca m-ar ajuta...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergi in afara localitatii peste 30km ajunge apa la 90?

daca nu, alt termostat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca termostat behr nu chinezarii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Attyx iti recomand sa faci un test VAG-COM ptr a vedea daca senzorul temperatura apa isi face treaba ca la carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat doua termostate nou noute .......

Oricat ma duc cu masina tot nu se incalzeste masina,,,,de obicei ma duc de la Tg Mures la Bucuresti si nici in acest timp nu se incalzeste apa.....

Pana acum a functionat perfect la orice temperatura....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caldura da ok?

o diagnoza ce zice despre diversi senzori de temp. la rece si la cald ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!