Jump to content

Preturi Configurator Skoda.ro


DeusX
 Share

Postare recomandată

Salut,

Inca sunt in faza de tatonari (configurari, tipuri de plata, la care dealer sa merg etc.) si nu stiu cat de precis este configuratorul de pe skoda.ro, cu privire la pretul de achizitie. Intreb acest lucru deoarece un amic si-a cumparat un Golf V GTI care, prin configuratorul de pe site-ul VW (acelasi gen de configurator ca cel de pe skoda.ro) masina costa 29000 euro, iar la dealer a fost cu 6000 mai ieftina (evident, in aceeasi varianta de echipare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu Configuratorul respectiv e destul de precis. Mai pot aparea unele mici diferente, plus ceva discount-uri ce se pot obtine, dar o diferenta de 6000 de euro fata de pretul obtinut cu Configuratorul mi se pare cam mare. Ceva nu e in regula. Eu cand mi-am schimbat masina la fel am tatonat si am folosit Configuratorul, atat pentru Skoda, cat si pt. VW, iar preturile au fost destul de apropiate cu cele de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DeusX: Poate amicul tau a beneficiat de vreun discount de la dealerul respectiv, desi valoarea respectiva e mare. Pe site-urile dealerilor Skoda apar aceleasi preturi, dar poti compara preturile de pe skoda.ro cu preturile si configuratorul de pe aviamotors.ro (unde apare si valoarea cu TVA).

Poate colegii care au cumparat mai de curand o Skoda, pot spune daca au avut un pret real diferit fata de cel dat de configuratorul on-line.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles ideea. Probabil omul a beneficiat de vreo oferta nationala VW + vreun discount de la dealer avand in vedere pretul masinii, lejer peste 20k, dar el nu mi-a spus si treaba asta sau poate nu l-a interesat indeajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Preturile afisate de configurator sunt identice cu cele oferite de dealer, singura diferenta ce poate aparea este data de discountul oferit de dealer.

Asta o spun fiindca a mea chiar este "proaspata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand mi-am luat masina diferenta intre pretul de la dealer(fara discount) si cel de la configurator a fost de 1 euro. :)

Modificat de Romanul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile din configurator sunt corecte. Un configurator foarte bun gasesti pe site-ul dealerului Avia motors. Discount-ul pe care il obti la dealer depinde de abilitatile tale de negociator. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la configuratorul de la Avia: mare atentie la momentul cand se mai schimba listele de preturi, pentru ca dureaza si 1-2 saptamani pana actualizeaza ei preturile pe site.

De ex., acum aproape o luna, diferentele erau la o Skoda Octavia de vreo 450EUR intre site-ul Avia si cel Skoda, in favoarea celui "oficial", rezultand din preturile diferite ale optionalelor.

La o verificarea a aceleiasi configuratii acum cam o saptamana, preturile erau identice.

De altfel, in ultimii 4 ani, de cand am fost mai aproape de procesul de achizitie de Skoda Octavia pentru firma unde lucrez (si s-au luat minim 25 masini), configuratorul de pe skoda.ro a fost corect intotdeauna.

Oricum, 6000EUR este o suma imensa ca diferenta intre pretul de pe site si cel ce ar fi trebuit platit. Chiar ar fi fost interesant de aflat din ce a rezultat - eu nu cred ca exista promotie/oferta/discount (separat sau impreuna) care sa ajunga la 6000 EUR pentru o masina de 29000EUR... Adica ~21%? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e inca o chestie pe care am aflat-o azi. La O2 cand alegi pachetul Dinamic 1 sau 2, la configuratorul Avia Motors iti selecteaza automat si 4 airbag-uri pt cap....Am fost azi la PBA si mi-a aratat omul ca la ei nu exista asa ceva, selectezi pachetul Dinamic 1 sau 2 si nimic mai mult...Ceva diferente sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Am intrat pe configuratorul oficial SKODA din Romania si apoi de curiozitate pe Skoda Cehia, Moldova, UK. Nu arata la fel si nu ma refer la preturi care este normal sa fie diferite. Ma refer la poze, informatii mai detaliate, la cel de Cehia poti alege culori de 2 ori mai multe, etc. Poate cineva sa-mi spuna daca configuratorul din Romania inca nu este actualizat (este vechi), sau este proaspat actualizat si la ceilalti este vechi?  Sa nu mai spun ca in Romania la Skoda Rapid nu pot alege optiunea Front Assist cu franare automata pe cand in UK sau Cehia da. Este oare in pregatire un nou configurator ca pe cel de acum nu pot sa fac o masina cum vreau. De ex. nu pot avea maxidot la Rapid numai daca aleg rapid Smart si atunci imi baga pe gat faruri de ceata, roti aliaj, volan piele, pe care nu le vreau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratorul Skoda din Romania este "cel mai actual :) ". Fiecare tara poate sa isi personalizeze modele, iar de aici apar diferentele de dotari standard sau de optiuni ce pot fi adaugate. Deci daca nu gasesti in configuratorul nostru nu poti comanda .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Desigur ca configuratorul in care pot intra acum este cel mai actual. Dar eu asteptam un raspuns mai din interiorul sistemului, de genul "mai asteapta 10 zile ca pregatim noi dotari sau preturi mai mici, sau cumpara acum ca pregatim preturi mai mari, sau in 5 zile bagam si in Romania Front Assist".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa revenim : 

1- nu exista nicio informatie momentan despre noi dotari - exista posibilitatea sa se schimbe cate ceva la MY2017, dar mai este pana atunci 

2. - Front Assistant este disponibil pe Skoda Rapid de la nivelul de echipare Ambition in sus ( Smart , Style ) si costa 211 EUR. La Ambition trebuie adaugat si maxi-dot, inca 83 EUR incl TVA.

Multumit de raspuns :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumit, mersi. Vad ca esti la curent cu toate, probabil esti din sistem. In cazul asta, ar fi frumos sa mai actualizati informatiile ca induceti in eroare. De exemplu daca alegi optiunea radio Swing MIB2, este o poza care nu arata acest radio (arata o vechitura). Pachetul drumuri grele este pachet drumuri grele, pe cand la Skoda Cehia este descris in amanunt ce inseamna asta, cu cat creste garda la sol in fata si spate si ca are protectie la motor si la franghia de la frana de mana.(google translate).

Radio MP3-player Swing MIB 2

display color 5" cu touch-screen fara unitate CD conectivitate SD, Aux-IN, USB redare MP3/WMA

InchidereEUR172

 

radio.jpg

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, poza nu este de la Swing MIB 2.

Din pacate nu am legatura cu configuratorul Skoda on-line :). E clar ca ar putea fi mai detaliat sau mai actualizat, dar asta tine de importatorul Porsche Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!