Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

mario zaccaria

Cine poate incerca sa imi activeze si mie aceasta functie in Timisoara???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Voinea, pentru un Golf 1.6 16v AUS, cel din semnatura de fapt se poate? Si inca ceva: ai vd masina aia careia i-ai pus prelungire capota la Petru?....

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine asa a mers la masina din semnatura sa-mi zici daca a mers si la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

draga :icon_thumright:draganuta

am vazut ca si tu ai cunostinte de scriere/citire de eprom

vreau sa reformulez o intrebare mai veche:prin ce metoda s-a ajuns de la C1 la E1(pentru Km pana la pompa)

am intales ca de fapt e vorba de modificarea unor biti, ca de exemplu pentru iluminarea bordului:

bit 0 - activare iluminare la contact

bit 1 - background

bit 2 - scala

bit 3 - ace

unde as putea gasi configuratia standard a acestor biti?

imi cer scuze daca m-am exprimat corect...nu cunosc prea multe in domeniul eprom-urilor dar vreau sa invat si eu cate ceva de la cei mai meseriasi de pe vwforum

multumesc anticipat tuturor celor care vor avea rabdarea sa ma "lumineze"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine asa a mers la masina din semnatura sa-mi zici daca a mers si la tine

a functionat si la mine la fel

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Am inteles ca pt. activare ,,Rest km pina la pompa" este nevoie sa:

1.Citim epromul de la Instrumentele de bord (obtinem fisierul IC original unde se vede adresa 0x416 care are C1 incercuit cu rosu);

2. Modificam adresa 0x416 din C1 in E1 (obtinem fisierul IC modificat unde se vede incercuita adresa E1 cu rosu);

3.Rescriem epromul de la Instriumentele de bord si gata. Avem activa functia ,,Rest km pina la pompa".

Ca exemplu am dat imaginile cu fisierele pt. un bord 1J5 920 826 C VDO V13.

Eu cred ca mai clar nu se poate explica.

Terrabyt sa ma corecteze daca am gresit. Thanks.

SALUTARE,

Ce dimensiune are fisierul dupa modificare?la mine, la citire are 2k iar dupa modificare (C1 in E1) are 64k. E corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Memoria din bord are 2 Kb.Probabil cand ai deschis fisieru(apropo cu ce l-ai modificat?), cand l-ai salvat era setat pe alt tip de memorie. Din cei 64 k doar primi 2 k apartin de bord restul cel mai probabil sunt FF.

Legat de ce se modifica in E1 , transforma valorile in binar si vezi care bit se pune pe 1 :icon_thumright: .

Configuratia fiecaruia probabil doar cei de la Siemens-VDO o stiu, dar daca ai rabdare poti sa gasesti si tu unele optiuni/modificari. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Memoria din bord are 2 Kb.Probabil cand ai deschis fisieru(apropo cu ce l-ai modificat?), cand l-ai salvat era setat pe alt tip de memorie. Din cei 64 k doar primi 2 k apartin de bord restul cel mai probabil sunt FF.

Legat de ce se modifica in E1 , transforma valorile in binar si vezi care bit se pune pe 1 :icon_thumright: .

Configuratia fiecaruia probabil doar cei de la Siemens-VDO o stiu, dar daca ai rabdare poti sa gasesti si tu unele optiuni/modificari. :Driver:

salut,

fisierul are extensia .eep(parca). l-am deschis cu PonyProg, l-am modificat si apoi l-am "save as" tot in format .eep.

dupa modificare ar trebui sa aiba tot 2k?

fisierul citit de pe bordul meu e la fel cu cel din imaginea de la post nr. 48

oricum iti multumesc foarte mult pentru raspuns

...apropo niste coduri de login? de unde gasesc?

o zi buna

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_dumitrescu

salut m-ar interesa si pe mine acesata functie

pt un glof 4 din 2001 1.9 sdi computer de bord mic cred nu stiu

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

se face ... suna la nr din profil pe saptamana viitoare si adu sucul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut m-ar interesa si pe mine activarea acestei functii (pentru masina din semnatura). se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

am facut la multe masini incercarea si a reusit. Doar un singur bord am gasit sa nu fie VDO sa pot sa-l citesc sa-i modific fisierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dragos,

Am o intrebare...pt activarea acestei functii in plus la BC pot lua legatura in Cluj cu Mihai Nistor?Poate face modificarile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat ma costa si cand ati putea sa-l rezolvati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu poate Mihai la Cluj sa-ti faca. Serios spun cateva sticle de nectar fac treaba .. nu e nevoie de bani (Cipi2oo stie ca el a venit ultimul si a fost tare darnic la nr sticlelor :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se poate sa ma programezi si pe mine la o proba? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o bora din 2001 , 116cp , highline........ se poate adauga la creierul ei asa ceva ? ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand il salvezi alege o componenta care are tot 2 kb de memorie, ex 93c86(asta e tipul din bordul tau).Probabil la tine ponyprog e lasat default pe 24cxx si de aici marimea fisierului salvat.

Difera fisierul tau de cel de la post 48( Datele legate de imobilizare, km, service , etc.)

La care login te referi? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@croccifixio daca e 2001 atunci nu se poate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e verisunea VDO merge.Daca e Bosch/Motometer nu merge. Verifca cu un vag-com ce tip este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand il salvezi alege o componenta care are tot 2 kb de memorie, ex 93c86(asta e tipul din bordul tau).Probabil la tine ponyprog e lasat default pe 24cxx si de aici marimea fisierului salvat.

Difera fisierul tau de cel de la post 48( Datele legate de imobilizare, km, service , etc.)

La care login te referi? :D

Multumesc pentru interventie. Ai avut dreptate , ponyprog era pe default 24xx . Am urmat instructiunile tale, am setat pe 9386, am salvat fisierul modificat cu extensia .eep, are marimea de 3k, DAR... cand deschid vagtacho si vreau sa incarc fisierul modificat si dau la "View memory buffer" nu este la fel cu cel salvat de mine. Daca se poate as pune la dispozitie fisierul original citit . Poate poti sa-l modifici tu.

Uite niste date utile care dupa o privire mai atenta mi-am dat seama ca nu prea seamana cu cele de la post 48:

Address 17 -------------------------------------------------------

Controller: 1J5 920 826 C

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V20

Coding: 01112

Shop #: WSC 46779

WVWZZZ1JZ4W148182 VWZ7Z0C8827468

In legatura cu codurile Login, m-ar interesa toate cate le-ai incercat.

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pm.

Incearca sa-l salvezi ca si .bin cu pony si vezi asa.

Sau citeste-l inca o data si selecteaza cand salvezi .bin(banuiesc dupa extensia ".eep" ca ai folosit vagtacho pt citire ). :D

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, esti meserias :D

L-am salvat cu extensia .bin si merge. Maine voi incerca sa rescriu epromul si sa vad daca functioneaza

Mai am o intrebare: cu interfata vagtacho se pot citi Km reali sau numai cei stocati in epromul din bord. In afara de VagCom 6 sau 7 cu ce se mai citesc km reali? Informatia e stocata si in ECU? Am impresia ca am cumparat degeaba o interfata vagtacho. Numai pentru "Km pana la pompa" si alte prostioare nu cred ca merita investitia?

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vagtacho ai acces doar la bord(sau daca ai varianta originala ai acces si la modulul de airbag, si ECU benzina), daca urmaresti mai sus am scris ca nu merita investitia daca se vrea doar activarea optiunii si altor prostioare cum zici tu.

Vag-com e cea mai ieftina varianta ca sa aflii km stocati in ecu dar mai sunt si altele dar costa dublu sau in cazul vag-comanderului de 10 ori mai mult...

La modelele mai noi se stocheaza si in alt calculator al masinii nu doar in bord si motor..... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!