Jump to content

Accident Tir - Transport Skoda


shkoda
 Share

Postare recomandată

Tocmai am vazut pe tvr1 o stire... Un TIR ce transporta autoturisme din Cehia la Bucuresti s-a rasturnat. Nu stiu exact in ce localitate si din ce cauze (am prins doar finalul stirei..). Erau cateva Fabii noi noutze destul de serios avariate si o Octavia, care din cate am vazut eu nu patise nimic.

Acum intrebarea mea... noi cei care am comandat acele masini ce primim? O masina reparata pe fuga intr-un service cu care mai tarziu vom avea probleme, sau scuzele celor responsabili cu livrarea masinii si promisiunea ca modelul comandat de noi va reintra in cel mai scurt timp pe linia de productie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ?

nu se poate

masina mea trebuia sa vina :lol:

Era cumva o skoda rosie ?

Mor daca era a mea pe acolo :P :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut o Octavie Verde Island si 2 fabii argintii. Erau mai multe masini, dar parca nu era nici una rosie.

In orice caz, mare atentie la ridicarea masinii pt. toata lumea. Cel putin eu, dupa ce am vazut stirea asta o s-o verific la sange pe a mea.

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati scutit de deschiderea unui nou topic, unde vroiam sa intreb ceva asemanator cu subiectul de fata: cum ne dam seama daca masina pe care o cumparam nu a fost lovita (nu zic avariata) in timpul transportului? Intreb pt. ca la dealerii Renault am vazut (si nu o data), masini noi noutze, cu plasticele pe scaune si scrise cu creta pe parbriz (deci masini abia venite) lovite usor, si care se pregateau sa intre la tinichigerie-vopsitorie. Ce facem, mergem cu magnetul dupa noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata de ce este bine sa ne uitam cu foarte mare atentie la cum se prezinta caroseria autoturismului atunci cand il ridicam de la dealer. In mod normal, masinile avariate din lotul respectiv ar trebui vandute la un pret mai mic (la urma urmelor, ele nu mai sunt ca "scoase din cutie"); desigur, dupa ce sunt remediate de dealer, pe baza asigurarii de transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, masinile avariate din lotul respectiv ar trebui vandute la un pret mai mic (la urma urmelor, ele nu mai sunt ca "scoase din cutie"); desigur, dupa ce sunt remediate de dealer, pe baza asigurarii de transport.

<{POST_SNAPBACK}>

Vise, taica, vise...

In alta ordine de idei, tu ti-ai lua o masina din asta, chiar vanduta cu pret redus? (eventual cu explicatia: Stiti, s-a rasturnat tiru' cu ele, da' le-am reparat boboc!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, acum noi putem incepe sa teoretizam aici mult si bine, daca ne lansam in domeniul teoriei contractelor din dreptul civil. In linii mari, treaba sta in felul urmator: tu inchei contractul de vanzare-cumparare cu ei inainte de predarea masinii. Deci esti legat de acel contract sa preiei bunul respectiv, cu conditia ca bunul respectiv sa indeplineasca conditiile contractuale.

Daca insa bunul nu este livrat in conditiile stipulate, ar exista doua posibilitati:

-daca valoarea bunului s-a redus dar poate fi utilizat in scopul pentru care l-ai cumparat, esti obligat sa il iei in primire, cu o reducere de pret corespunzatoare;

-daca insa bunul nu mai poate fi utilizat in scopul pentru care l-ai cumparat, atunci nu mai esti obligat sa il iei in primire.

Iar daca partile nu cad la pace, instanta este cea care stabileste cui ii da dreptate.

Cat priveste intrebarea daca mi-as lua o astfel de masina, raspunsul meu va depinde de cat de avariata a fost masina si de cat de substantiala este reducerea de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ati uitat inundatiile din 2002, care au afectat masiv uzina din Mlada Moleslav.

Mii de masini de pe stoc aflate parcate in curtea fabricii au fost afectate ...apa ajungea pana la plafonul lor...ce credeti ca s-a intamplat cu acele masini?

S-au reconditionat si s-au vandut clientilor...

Credeti ca le-a spus cineva"...Nene, asta e dintre cele de sub apa...dar fii linistit ca merge bine?"

Daca ai ghinionul ca masina sa fie accidentata pe transport, masina va fi reparata si nu vei fi informat de acest aspect...e limpede acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi sa luat o piatra de pe inima , am sunat sa intreb de masina si au zis ca nu e inca in drum spre romania .( nu stiu daca e fabricata )

Imi pare sincer rau pentru cei care vor primi masinile reparate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O cunostinta din Germanica si-a luat un Passat Variant Highline avariat la trecerea camionului cu masini pe sub un pod. L-a luat la jumatate de pret acum 2 ani - aprox 13,000 eur. L-a reparat - 2500 eur si are masina noua.

Dar asta se intampla in Germania, unde masinile noi avariate se vand la jumatate de pret.

Am vayut de ex anul trecut prin noiembrie pe un site nemtesc de vanzari auto - cred ca www.mobile.de una masina din showroom, cu plafonul taiat - un citroen C5 diesel echipare super la numai 10,000 eur.

Dar cum am spus, asta se intampla in Germania, nu in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm........

si a mea tre' sa vina....

oricum, intre o masina avariata relativ, inundata eventual :lol: si una pe care incerca Porsche Romania sa mi-o bage pe gat, care fusese rulata in Ro de staful Porsche, dat kilometrajul la 0 si vanduta de noua, parca o aleg pe cea usor avariata, inundata eventual dar reparata, nu manarita.

si, hihi, retinetzi ca eram ( si sunt ) client care a platit masina integral, cu banii la cassa .

funny, isn't it ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi sa luat o piatra de pe inima , am sunat sa intreb de masina si au zis ca nu e inca in drum spre romania .( nu stiu daca e fabricata )

Imi pare sincer rau pentru cei care vor primi masinile reparate .

<{POST_SNAPBACK}>

Nu vreau sa te supar, zic doar asa... :lol:

Si crezi ca daca masina ta ar fi fost in acel transport dealerul ti-ar fi spus? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca nu , ce sunt prosti , traim in romania unde daca pot sa iti vanda masina doar cu scaun si volan la pret de full option ar face-o .

Dar am aflat ca masina mea nu este programata la transport si m-am simtit usurat .

Nu as vrea sa fiu in locul celor care primesc masinile acelea .

Dar, poate si cei de la vanzari nu au ce sa faca , daca le-ar spune uni poate nu vor mai vrea masinile chiar si cu reducere .

Nu stiu daca isi mai aduce cineva aminte de mercedesul scapat in pisicina unui hotel din mamaia de un angajat la o expozitie .

ei bine masina aia am auzit ca a fost reparata si vanduta de noua .

Traim in Romania !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor :

din oarece surse am aflat distributia pe dealeri a transportului cu pricina( nu zic de unde ). Astfel :

Avia - una bucata Octi II Elegance Green Island comandata de Avia pentru showroom , bucata care a fost deja rejectata spre fabrica de cei de la Avia

Porsche - doua bucati, nu stiu ce, mare atentie ca se pare ca au ramas

Brady - patru Fabii facute tzandari (comprimate) nu se stie ce se va intamla cu ele, oricum, paguba lui Brady este maaaare si s-ar putea sa incerce s-o recupereze prin toate fortzele.

Asa ca, mare atentie la Porsche si Brady, luati magnetul, mecanicul, trageti de ele, orice intarziere nejustificata poate fi un semn de intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor :

Brady - patru Fabii facute tzandari (comprimate) nu se stie ce se va intamla cu ele, oricum, paguba lui Brady este maaaare si s-ar putea sa incerce s-o recupereze prin toate fortzele.

<{POST_SNAPBACK}>

Ce bine ca am reusit sa scot un discount de la ei inainte de acest accident :)

Dar am si eu o intrebare: Aceste masini nu sunt asigurate in nici un fel? Adica, totusi.. riscul unui accident in timpul transportului este destul de ridicat si lucrul asta cred ca il stiu si importatorii si producatorul. Sa zicem ca masina e avariata usor si prin anumite metode o repara ei si o vand de buna, dar in cazul in care masina este avariata in totalitate, ce se intampla? Cine despagubeste pe cine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca masina e avariata usor si prin anumite metode o repara ei si o vand de buna, dar in cazul in care masina este avariata in totalitate, ce se intampla? Cine despagubeste pe cine?

<{POST_SNAPBACK}>

:lol: :D :D :D

Pai asiguratorul il va despagubi pe proprietarul CARE ESTE.... B) cel care a incheiat asigurarea de transport. Deci nu clientul care asteapta sa-i fie livrata masina de catre dealer.

Logica mea imi spune ca despagubitul va fi furnizorul adica Firma producatoare.Cine altcineva sa fi facut asigurarea de transport?

Deja intram in chestii juridice comerciale/de asigurari...

:beerchug:

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va zic niste faze de la emisiunea lui LAZARUS la OTv duminica?

Se facea ca 1 nene cumpara Mertzan "nou" de la Autorom. Dupa cateva ciudatenii, se fac investigatii si rezulta ca 1 bucata Mertzan cumparata era de fapt o masina care cazuse intr-o piscina la Constanta si i-au vandut-o golanii omului ca noua! :lol:

Aceeasi emisiune, proprietar de PORSCHE 911 turbo aude bataie la motor.Se duce cu ea in service.Si acolo a ramas de 4 luni masina ca nu stiu boii ce sa-i faca! Si mai tare il si suna sa-i zica sa ridice masina, pana gasesc ei solutia, ca altfel ii percep 5 euro/zi parcarea. Cine stie cum o fi aparut bataia la motor la 6000 km si intra si greu in viteza a 2-a! O fi cumparat omul masina noua ca si ala cu mertzanu` de mai sus.Golanii ti-ar vinde si masina de test drive ca noua. Nu cumva sa aiba ei pierderi, nu?

Da-ti-va seama daca asa tratezi un client care a dat 150000 euro pe o masina, cu noi cam matura pe jos :D !

Sa nu ne gandim ca in aceeasi emisiune, suna 1 bucata roman din germania care tocmai isi achizitionase 1 masina VW care a stat 1 an in showroom ( fara sa fie condusa) cu 10000 euro discount.

La noi o iei la pret maxim ca noua.De fapt daca te uiti la actualitati, gasesti ca a sarit in dambovita un bou cu ea acum 10 luni! :beerchug:

La modul asta, ma gandesc sa imi comand octavia 2 direct de la dealeri europeni prin prietenii mei de prin strainataturi! Just in case!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ godoroja : Deci intradevar mercedesul de care ziceam eu mai sus sa vandut , si sa mai si defectat ?( eu am crezut ca sunt doar zvonuri )

Nu mai am cuvinte :beerchug: :lol: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, actualul proprietar s-a sesizat! V-am zis watch OTV! E foarte pe bune. SI orice ai zice, o masina intrata 100% in apa si dupa ce a stat acolo 2 ore nu va mai fi niciodata noua, orice i-ai face! Dar mi se pare o nesimtire totala sa i-o vinzi omului ca noua. Deci ai auzit si tu de cazul asta huh?

Asa ca oameni buni, unele masini noi, nu sunt noi!

Mi-am adus aminte alta faza.Si-a luat unu un alfa 147 nou nout si a observat ca pe carosabil umed avea tendita sa derapeze. De ce? Era stramba de sasiu! Masina cumparata "noua" la 2000 km. E inadmisibil! S-a dus omul cu ea in service, si aia ca nu au ce sa-i faca si-i sugereaza s-o vanda cat mai e noua!

Nesimtire totala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E strigator la cer, dar la noi nu exista inca o concurenta reala. La noi totul se bazeaza pe "Mie ce-mi iese la afacerea asta?". Din acest motiv la noi nu o sa gasesti o asemenea reducere la o masina nerulata din showroom. O sa ti-o bage pe gat ca noua, fara sa-ti spuna de fapt adevarata istorie a masinii. La noi nu exista o lege adevarata care sa protejeze cu avedarat clientul si care sa oblige furnizorul (fabrica, dealer) sa plateasca despagubiri de le iese pe ochi, de se duce tot profitul pe un an de zile (cum e prin Germania). Acolo daca se descopera ca la vanzarea unei masini nu s-a precizat ca a fost/sau nu lovita, rulata, etc , se platesc despagubiri de sute de mii de eurasi, si ca pers fizica si ca pers juridica. Iar sa fie implicata in asa ceva o pers juridica (dealer, handler) iese de pe piata in 6 luni fara nici o problema pt ca i se pune eticheta pe frunte si adio vanzari.

Dar asta se intampla in tari civilizate, nu in RO.

Si se mai intreaba de ce pleaca tinerii din tara. Uite de-asta, pt ca toti isi bat joc de noi.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar vreau, cu ajutorul lu` nenea Voinea sa implicam si vwforum in asta!

Sa nu se mai intample asa ceva! Trebuie sa vedeti si voi emisiunea de pe OTV.Sincer va zic.E fff interesanta. Duminica , nu stiu ora exacta cam 15.30-16.00. Ce va pot spune este ca au luat service-urile la rand.Dar de 5 emisiuni sunt opriti pe service-ul PoRO! Ascultati ce zice lumea.Isi bat joc de noi! Le-ar trebui cateva lectii.ANPC-ul a intervenit si el dar din pacata Ilfov-ul , ca de asta si-au facut sediul nou afara din bucuresti. OPC ilfov a primit sesizarile si nimic.Astia acum fac scandal pe tema asta! Si inca ceva, o alta duma a legii romanesti: OPC-ul analizeaza numai cererile persoanelor fizice! Nu si juridice.Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o.Pai eu daca am firma iau 50 masini smenuite, pe mine nu ma reprezinta ANPC-ul!!! Golanie pe fata si aici.Dar incepem sa ne obisnuim! Ce sa-i faci! Bine insa ca au depunere plangere online! Vai mama lor!

Si noi plangem dupa piesele noastre.Cine stie pe cati ne-au facut! :beerchug: Noroc de mine ca am fost doar 1 data la 1 revizie la Poro.Si atunci m-au deranjat niste gesturi.Mi-au schimbat suportii de numere ca au considerat ei ca ai mei nu-s buni si au vrut sa-si puna reclama lor pe masina mea! Fara sa ma intrebe! Intelegeam sa puna gratis, dar ei mi-au facturat suportii.Nu e vorba de 300000 lei acum dar gestul in sine! Nesimtiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Are cineva idee unde e poate verifica masina care "poate" a fost noua cand a fost luat de la PoRo si exista dubii in privinta ei ?(diferente la lufturi capota)

Se poatte vedea ca orice e posibil in tara noastra !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee unde e poate verifica masina care "poate" a fost noua  cand a  fost luat de la PoRo si exista dubii in privinta ei ?(diferente la lufturi capota)

Se poatte vedea ca orice e posibil in tara noastra !

<{POST_SNAPBACK}>

Vic...tu esti ala care a sunat la OTV cu Touran-ul pe care il banuieste a fi fost lovit si reparat inainte de vanzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

mi-a spus persoana de la PBA ca ieri (marti) a plecat un tir spre bucuresti din curtici si a avut accident (vre`o 7 daune totale), a mea cica a fost incarcata azi (miercuri) si vine pana vineri ... a auzit cineva de acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!