Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

(...)

Midline

Part Numbers: 1K0-953-549-A

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer

Highline

Part Numbers: 1K0-953-549-B, 1K0-953-549-D, 1K0-953-549-AM

Supported Features: Cruise Control, Trip Computer, Multi-Function Steering Wheel

(...)

Fix din ala iti trebuie, cu B la coada :angry:

La mine e cu 3C0 in fata din cauza modelului (Passat 3C), a tine e 1K0, ca in special 1K = Golf-uri :)

Deci mai pe scurt, tu in momentul de fata ai calculatorul colanei de volan cu A la coada, iti trebuie cu B :banghead:

Cum a zis si andy_nr10, toata operatiune iti va lua maxim 10-15 min., hai 30 minute daca e vren electrian care face dupa ce citeste o nota de instalare :D

Am inteles ca din 2007 comezile pe volanul in 3 spite sunt altfel (prima diferenta, ar fi ca comezile pt volum, nu mai sunt pe partea dreapta ci le-a mutat pe stanga, ca cu dreapta mai schimbi si vitezele :P)

:Driver: safe

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ridler de ce nu esti man atent la tot ceea ce am zis? :wub:

Am schimbat anul trecut spirala volan, calculator motor, calculator coloana volan, cip de cheie, toate "made in 2008". Deci este posibil sa am codul calculatorului coloana volan cu doua cifre la sfarsit. Cand voi ajunge la etapa demonatarii voi vedea exact ce cod are, daca nu se regaseste in categoriile cod-urilor de mai sus ale calculatoarelor comfort care suporta comenzi pe volan, il schimb.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao.

eu am spus sa verifici ce tip de airbag ai tu (single sau dual-stage). Eu stiu ca doar la Passat a fost introdus dual stage din 2005. La golf V a fost introdus mai tarziu. Cum masina lui este din 2004 am banuit ca ar fi single stage.

ps: vezi ca s-a dezbatut pe aici prin forum pe undeva airbag golf v vs passat 3c ( ca difera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si indiferent daca este single sau dual stage merge. Adica din punct de vedere fizic si software. Nu prea conteaza prea mult pentru Golf 5. Asa mi s-a spus de persoane mai abilitate. Bineinteles ca intre cele doua varainte de air-bag conteaza felul cum se deschid, da oricum nu vreau sa se deschida vreodata. :)

@ili2k2 tu ai acel cablu de care s-a tot vorbit aici? Daca da, a le-ai luat odata cu volanul sau odata cu airbag-ul? Sau tie nu iti trebuie? Pentru ca din cate am inteles de la tine, in cazul masinii tale comenzile nu prea vor avea treaba cu calculatorul de comfort. Gresesc sau e corect ce zic?

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat volanul de la CRIV. daca consideri ca al meu are ceva in plus iti ofer dupa el (vezi poze in anuntul lui de la vanzari)

Eu cred ca o sa folosesc un microcontroler pentru comenzi si legarea la rcd apoi.

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie man sa iau ceva dupa al tau. Oricum tu vei reusi primul sa il montezi. Eu inca nu am airbag.

Voloanele noastre sunt identice in afara de ornamentul ala din partea inferioara care la mine este negru.

Si cu acest microcontroler, crezi ca iti vor functiona comenzile de derulat <> ?

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci butoanele <> pt derulat, din ce motiv nu functioneaza??? Ca nici la mine nu merg...Adica merg doar sa derulez meniul Bc-ului :huh: nu si posturile sau track-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rcd300...

Nu cred ca nu e capabil playerul!!

Trebuie sa fie vreo "ghidusie" ceva!!

Daca aflati, tineti-ma si pe mine la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine merg melodiile inainte si inapoi de pe volan, doar apas o data pe tasta de intrat in meniu bordului si imi apare partea de audio, apoi merg sagetile. Tot rcd300 am si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot schimba functiile butoanelor de la volan? De exemplu la A4 8E, in afara de comanda sistemului audio se poate comanda calculatorul de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai Navigatie replica, sau alt player decat OEM, acestea nu comunica cu CAN BUSul, in acelasi mod cum o fac cele OEM.

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca la mine nu se poate comuta intre meniu bord si meniu audio..

Pot sa derulez meniul de bord, dar nu pot derula melodii sau posturi radio.....

Aiurea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am studiat pe golf V, comenzile de derulare merg numai daca ai bc+ (maxidot). Comenzile dupa volan controleaza meniul bc, iar bc trimite comenzi la RCD. Toate comunica numai pe Can.

La cei cu bc mic nu cred ca merge decat cu recodare/rescriere ceva software.(translatarea informatiei din Can a MFL de la bc spre Rcd)

la mine nu o sa se puna problema ca o sa fie o conexiune directa printr-un controller doar volan - rcd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este corect ceea ce zici tu aici, singura solutie pentru a exista vreo sansa sa imi mearga butoanele de derulat este sa incerc conectarea DVD playerului 2 DIN direct cu comenzile de pe volan. ( Daca va merge si la mine prin acel microcontroler de care ziceai tu). Pentru ca la mine BC+ nu comunica cu DVD playerul. Acest lucru este normal si este stiut de toata lumea. Era prea cool sa imi arate si mie pe display-ul navigatiei informatiile BC-ului. Acest lucru este posibil si se vede foarte frumos in combinatia BC+ si RNS510. Aviz amatorilor! :(

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci. ceea ce o sa iasa la mine o sa fie o struto-camila.

adik eu nu o sa folosesc sistemul masinii (prea complicat - mi-ar trebuie sa stiu exact protocolul de trimitere a comenzilor pentru can-bus)

Eu o sa preiau comenzile de la volan (+,-, <,>, etc) le multiplexez( adica din 16 contacte, spre sa obtin 2-3 fire pe care sa le trec prin inelul de la volan, apoi folosesc un microcontroler pentru demultiplexare si transmitere la rcd direct)

rezulta un sistem paralel cu can si doar MFL-rcd. Eu tempomat si BC le am pe manete.

Daca ai bc+ (codat cum trebuie: volan+rcd/dvd) si dvd-ul legat la can-bus ar trebui sa mearga. Cand e codat ok iti apare pe bord meniul audio , intri in el si apoi poti derula. Altfel butoanele controleaza bc.

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa revin cu detalii atunci cand voi avea toate componentele montate pe masina sau macar pregatite pentru montare.

Ca o paranteza, DVD-ul comunica prin CAN-BUS dar nu la fel de bine sau mai bine spus nu la fel de complet cum face un CD/DVD player OEM.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am BC+, pot intra in meniul Audio si tot nu merge :rolleyes: In Vag Com totul pare sa fie cum trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot BC+ am si pot intra in meniul audio, dar la fel ca la tine (WVWZZZ) nu pot derula sau schimba posturile.

Cum facem sa le facem sa mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa indelungi ore de studiu ieri am finalizat montarea volanului pe g4.

Legaturile electrice au fost facute perfect. Partea de airbag/claxon s-a facut doar prin modificarea cablurilor (punerea celor de pe airbag-ul vechi).

Pentru comenzi inca mai astept o navi sau mcd pentru g4. Playerul luat de la Cily nu il pot integra asa cum mi-am dorit (sa arate ca din fabrica).

Costurile finale ale acestui proiect au fost destul de mari, dar si rezultatul obtinut este pe masura.

post-8396-1240927766_thumb.jpg

post-8396-1240927773_thumb.jpg

post-8396-1240927779_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit ceva....poate pana la urma ne ajuta cineva si ne zice ce trebuie recodat ca sa ne functioneze butoanele....

"the menu button on the steering wheel - right above the OK button :lol:

Hit it once and it should go to the audio option

It shows audio info on the MFD (same as the stereo) but allows you to use the buttons to change tracks etc"

La mine nu functioneaza...nu face nimic acel buton de deasupra "ok-ului"

HELP??!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ideea e ca intrii pe BC+ in meniul audio. Asta a mers mereu, dar nu functioneaza butoanele de schimbat melodiile sau posturile radio. Pe mine ma depaseste. Eu am codarea: volan multifunctional fara cruise control (desi am cruise control - si functioneaza). Am modificat-o in : volan multifunctional CU cruise control si rezultatul a fost ca nu a mai functionat butonul de mute, nimic altceva... :lol: Am revenit la prima codare, evident :)

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac sa mearga butoanele care schimba melodiile codand calculatorul : volan multifunctional cu cruise control, dar fara computer de bord :Driver: Surprinzator acuma merge perfect tot, mai putin butonul de mute... Merge si cruise controlul :)) Codarea la mine e 0003042. Am furat codarea de pe un calculator de coloana la un Passat B6 cu volan multifunctional si cruise control si RCD300 ca al meu si era 0000111 (evident ii mergeau pe BC+ in Audio toate butoanele). In mod evident codarea de la Passat nu avea nicio legatura cu ce as fi putut eu pune la mine (de ex, ultimul 1 era pentru inexistenta stergatorului pe spate :) ). Asa m-am decis s-o iau de la inceput si sa-i dau de cap...

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci acum ce codare ai exact??? Ca ma duc si eu acum la masina sa modific!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea la STEERING WHEEL la mine este (mentionata mai sus :Driver: ) 0003042.

Copiaza neaparat si salveaza undeva inainte sa faci modificarea codul pe care l-ai avut intial !

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari!

Cu ajutorul informatiilor de pe aces topic si al electronistului care mi-a reusit upgrade-ul la BC+, sper sa reusesc si eu. Momentan astept airbag-ul in 3 spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!