Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Salut!

Panoul de comanda (Aer conditionat) de pe vw golf 6 se potriveste pe vw golf 5 din 2008 ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se potriveste - problema o sa fie la comanda voleti - tu ai mecanica, pe cablu.....g6 are electrica - deci singura varianta este sa tragi cablul pe undeva pe langa consola, ca sa poti schimba pe unde sa distribuie aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva aici spunea ca dupa 2007 vw golf 5 are tot electrica si a mea este din 2008 .este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu are tot electrica - Golf 5 climatic, are comanda la voletii care distribuie aerul (grile, picioare, etc) pe cablu - mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facind abstractie de cablu in rest merge ok fara alte setari sau erori? multumesc!:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1 Jul 2016 at 8:26 AM, F l o r i n said:

hai sa iti si explic de ce nu merg cele mentionate de tine - CN si CP -sunt Midline - nu suporta decat BC si tempomat.

ce ti-am dat eu, sunt Highline - suporta BC, CC si volan comenzi

Buuun, pana aici toate bune si frumoase :)

Dupa montarea CH-ului, merge si claxonul, merg si comenzile. Singurul lucru ramas cu problema, caruia nu-i gasesc inca rezolvare este pilotul automat. Am tras acel fir din calculatorul de coloana, pe care masina nu-l avea initial, am codat corespunzator la "steering wheel", apoi activat din "engine" cu 11463 si cand dau on/off de pe maneta nu apare nimic pe bord.

Pe vcds, la steering wheel/measuring blocks, imi apare ca acel comutator e bun, afiseaza si la on si la off corespunzator, in campul "main switch". 

In schimb, in campul "CCS-Set" imi apare permanent "not-oper" chiar cand actionez butoanele de pe maneta.

la erori imi apare 16952, cruise control switch, defective.....

Imi scapa ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod are maneta? Cu A sau F in coada? Atunci trebuie modificata sa devina G.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 minutes ago, Al Bundy said:

ce cod are maneta? Cu A sau F in coada? Atunci trebuie modificata sa devina G.

Inca nu pot ajunge la masina; oare pot vedea codul manetei pe vcds sau trebuie sa dau jos capacele de la volan? Ma gandeam, printre altele, daca comutatorul de on/off e functional si recunoscut in blocurile de masura, de ce nu apare martorul in bord cand il activez? Oricum e o pista de verificat si treaba cu litera din coada....

Multam domnule!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa vezi codul unui ansamblu de plastic cu ceva fire in el cu VCDS ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Al Bundy said:

Cum sa vezi codul unui ansamblu de plastic cu ceva fire in el cu VCDS ?

 

Nu aveam de unde sa stiu ca un ansamblu de plastic are doar fire si comutatoare in el. Sunt cazuri cand un ansamblu de plastic poate contine si o parte electronica.....

Nu ne-am nascut, din pacate, gata invatati; dar din fericire nu suntem doar un ansamblu cu fire si putem invata, intreband unde este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu ai cum sa vezi codul pe VCDS - daca ai maneta veche, atunci trebuie modificata - tai firul de la pin 5 din soclul manetei si il legi de firul de la pin 10.

Firul de la calculatorul de coloana, l-ai tras de la pin 13, la pin 4 in mufa albastra, de sub ansamblul stergatoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, F l o r i n said:

din pacate nu ai cum sa vezi codul pe VCDS - daca ai maneta veche, atunci trebuie modificata - tai firul de la pin 5 din soclul manetei si il legi de firul de la pin 10.

Firul de la calculatorul de coloana, l-ai tras de la pin 13, la pin 4 in mufa albastra, de sub ansamblul stergatoarelor.

Inca nu am dat jos maneta, insa din ce observ e putin diferita fata de manetele care sunt pentru Golf5, cu "G" in coada; a mea nu are acel punct intermediar de "cancel", are doar on si off pe comutatorul principal si +/- pe comutatorul din lateral.

Revin dupa ce-mi gasesc o trusa de imbus, torx, m.....ca sa dau volanul jos.

Firul e tras exact cum ai descris mai sus.

Multumesc

 

Modificat de danteo23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi si cum ai montat pana acum fara trusa ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13 Jul 2016 at 9:45 PM, Al Bundy said:

NPAi si cum ai montat pana acum fara trusa ?

 

Am avut o trusa imprumutata la care nu mai am acces; astazi imi vine trusa comandata....viitoare proprietate personala :) Asa ca, in weekend voi incerca modificarea sugerata de Florin, la firele manetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spor la treaba - ma suni si te ajut prin telefon, daca nu te descurci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau comenzi pe volan, acum am calculator coloana midline si am gasit unul highline cu seria 1K0953549AG, oare se potriveste la mine? 

Log-198540km-123367mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, stie si de comenzi, dar doar pentru volanul de G5, nu merge cel de G6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, nekkyy3 said:

Și dacă e din ăla multifuncțional care se potrivește pe golf 5, 6, 7 ... e bun?

Volan VW Golf 6 7 VII POLO T5 SHARAN NOU MODEL 2015 Multifunctional
http://olx.ro/oferta/volan-vw-golf-6-7-vii-polo-t5-sharan-nou-model-2015-multifunctional-ID5iWCG.html

Ti-a raspuns Al Bundy mai sus; AG-ul suporta comenzile de volan, insa doar pe volanul de Golf5.

Cel din anunt e un multifunctional mult mai nou, probabil sunt necesare mai multe modificari pentru a-l face functional pe Golf5. Singura potrivire e cea mecanica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și atunci care cod suportă un volan mai nou ca cel multifuncțional din anunț? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CH in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 Astazi am terminat si eu cu montatul comenzilor pe volanul original.  Desi drumul ales de mine a fost mai dificil, totul a decurs relativ ok. Singurul lucru care nu l-am reusit a fost adaptarea senzorului G85, am incercat de 3 ori dar nu mi-a iesit apoi m-am dat batut si am zis ca mai citesc odata procedura in liniste si revin maine.

 

tmp_21055-IMG-20160913-WA0000-1491196875.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!