Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Nu au cum sa functioneze perfect toate butoanele (si de pe volan si de pe maneta). :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza si nu am nici eroare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica butoanele de pe volan fac acelasi lucru ca si cele de pe maneta la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....folosesc butonul de pe volan de intrat in Meniu si dupa pot sa folosesc si butoanele care sunt pe maneta

Modificat de crysty cip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele din dreapta volanului ( fara butonul meniu) sunt functionale concomitent cu cele de pe manetă....daca ai minidot aceste butoane nu functioneaza deoarece ai nevoie de maxidot sa poti naviga prin meniu....la minidot doar butoanele din stanga volanului sunt functionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate coda sa meaga si butoanele de pe volan si cele de pe maneta - acum, mai depinde si de volane, an fabricatie masina - ceasuri, HU - ce si cum merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In unele cazuri trebuie data jos maneta cu butoane, altfel nu merg unele de pe volan, la O2FL in special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici vb de Golf 5 - nu e cazul, nu am intalnit pana acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi, la ambele Golfuri cu BC+ merg doar dacă se dezactivează cele de pe maneta (pentru meniu), nu trebuie schimbata maneta în sine. Probabil depinde de calculatorul de coloana.

Pot merge concomitent, dar nu toate (de exemplu nu mergea butonul de mute).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ajutor ! am revenit ,salutare ! am nevoie de ajutorul vostru .cum leg mufele de la clacxon ca sa functioneze ? mentionez ca asta~i cablu 5K0971584c . multumesc!

 

27337029_1_644x461_cablaj-airbag-volan-c

Modificat de b300fun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica cum legi mufele ? daca e volanul compatibil cu acest cablaj, nu au cum sa vina altfel, de aceea au si papucii diferiti... ca sa ii conectezi corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ,nu mufele din plastic  ..ma refer la papuci de la claxon 


da ca te uiti la papuci sunt 3,doi identici ca dimensiune si unul mai lat plus un papuc rotund izolat .care cum se mufeaza ca sa functioneze? stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vb nici eu de mufa de plastic. Eu observ.... ce nu observi tu este ca acei doi pini sunt legati impreuna...deci ii poti conecta la oricare dintre pinii de pe ansamblul airbagului. Cel mai lat...intra la locul lui. La fel si cel rotund...dar tu nu ai cumparat cablajul care trebuie...de aceea nu ai unde sa-l bagi. Singura sansa e sa-l modifici la fata locului, atunci sa vezi ce iti trebuie...si sa il faci functional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Care ar fi primii pasi spre a monta niste comenzi volan?Masina nu a venit din fabrica cu comenzi volan,am tempomat,modul comfort 20 bytes(daca conteaza).Deci sa zicem clar trebuie sa iau comenzile volan,ce ar trebui sa mai iau altceva?ma refer trebuie sa mai iau altceva obligatoriu sau doar sa schimb vreun modul din cauza ca este vechi si nu suporta comenzi volan?daca imi suporta calculatorul de coloana sau modulul respectiv comenzile pe volan,doar de ele am nevoie nu? sa-mi spune-ti va rog daca am inteles bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volan cu comenzi+cablaj airbag ptr volan cu comenzi,daca e cazul inlocuit calc coloana si facute codarile pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ajutor ! am revenit ,salutare ! am nevoie de ajutorul vostru .cum leg mufele de la clacxon ca sa functioneze ? mentionez ca asta~i cablu 5K0971584c . multumesc!

 

27337029_1_644x461_cablaj-airbag-volan-c

 

 

Nu vb nici eu de mufa de plastic. Eu observ.... ce nu observi tu este ca acei doi pini sunt legati impreuna...deci ii poti conecta la oricare dintre pinii de pe ansamblul airbagului. Cel mai lat...intra la locul lui. La fel si cel rotund...dar tu nu ai cumparat cablajul care trebuie...de aceea nu ai unde sa-l bagi. Singura sansa e sa-l modifici la fata locului, atunci sa vezi ce iti trebuie...si sa il faci functional

Va salut ! Aceeasi chestie si la mine, am cumparat un cablaj volan multifunctional nepotrivit 5K0971584C si acum trebuie sa il modific ca sa imi functioneze claxonul. Poate cineva sa ne ajute cu ceva poze putin mai detaliate a unui cablaj 1K0971584C ?  Multumesc !

Modificat de dannmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius incerc sa caut eu, doar ca acum nu am niciunul pe stoc.... sa caut sa vedem - eventual cineva care are un cablaj vechi, de 2004-2005....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, m-ar interesa si pe mine un upgrade (la masina din semnatura) din volan simplu -> volan multifunctional si totodata si un upgrade de la rcd300 mp3 -> rcd310/rns310 sau variantele superioare. Poate sa-mi spuna cineva de ce piese as avea nevoie pentru acest upgrade (pot pastra airbag-ul de la volanul simplu, cabluri, etc si daca la upgrade-ul de rcd300 la 310 am nevoie si de alte piese) si cam in ce suma ar trebui sa ma incadrez? Piesele de preferat ar trebui sa fie second hand ca sa reduc costurile...asa, sa stiu daca merita sa-mi mai fac sperante :)

Golful 5 este productie 2008 si modelul este comfortline.

Oare este cineva din Cluj care poate sa asigure si montajul/piese+montaj? Sau ulterior trebuie facute anumite setari doar de catre cei de la vw? Intreb pentru ca eu singur nu o sa ma descurc in regim DIY :)

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de volan cu comenzi, alt cablu de airbag, calculator de coloana care sa suporte comenzi pe volan. Aici ai toate informatiile despre calculatoarele de coloana:

http://vwforum.ro/topic/65187-fyi-compatibilitati-calculator-coloana/

 

In ce priveste daca poti pastra airbagul, depinde ce volan cumperi si ce ai tu acum pe masina.

 

Pentru upgrade de la RCD300 la RCD310 gasesti toate informatiile aici: http://vwforum.ro/topic/52419-probleme-rcd-310-pe-golf-v/page-2

 

Iti recomand sa cauti in aria de prestari servicii sa vezi daca vei gasi pe cineva din Cluj sa te ajute cu montajul si codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
 

Buna ziua, am montat pe Golf 5 volan cu comenzi dar aceiasi problema vesnica nu functioneaza decat cele de volum, steluta si cele pentru navigare in BC. Am bc+ masina ii din 2004/08 2.0 TDI 140 cp 4Motion. Are toate dotarile din fabrica fara comenzi pe volan. Are si Navi MFD2. Cod Highline 1K0-953-549-AG. Am incercat toate codarile de pe forum si nimic. M-am gandit sa schimb ceasurile de bord sau calculatorul coloana... Cablajul airbag pentru comenzi e cel cu codul spus de toti pe forum. Plus ca nu imi merge claxonul.

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din dreapta sa functioneze pentru schimbare track/radio. Si nici butonul de meniu nu functioneaza. Intru in bc doar daca tin lung pe buton jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce codare ai pe coloana? AG ul este ok...cu ceasurile e problema.Ai CB+ ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am cb+. Am incercat toate codarile care le-am gasit pe forum cele gen( 0003022).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!