Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

am dat search si nu am gasit nimic ... sper sa nu mai fie si prin alta parte.

la achizitionare mi s-au parut inutile comenzile pe volan, deoarece am zis ca e foarte aproape cd-player-ul de volan si m-am zgarcit.

acum dupa ce am mers cateva zile cu o masina care are comenzi pe volan incepe sa imi para rau ca nu le-am pus.

se pot monta? daca da, cum? cat costa? si ce presupune asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca s-a mai discutat pe undeva in aria passat ..

de montat se pot monta acum e vorba de costuri , in primul rand trebuie sa schibi volanul cu tot cu airbag ..

dupa aceea iti mai trebuie firele .. drept e ca firele nu sunt cine stie ce ... dar volanul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta numai ca trebuie alt volan, cablaj volan multifunctional, si inca un modul electronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum sa trebuiasca alt volan!

singurele diferente sunt cele doua capacele care ascund butoanele, airg-bag-ul nu are absolut nici o legatura.

post-8412-1203583214_thumb.jpg

post-8412-1203583541_thumb.jpg

Modificat de lile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic asa ar trebui sa fie...

la GTI pe BC+ este o busola? :o

e prima oara cand vad asta, banuiesc ca e de la navigatie... pacat ca nu au pus pe toate BC+ :icon_thumright:

Modificat de tzakapaka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul care vine standard fara comenzi si are capacelele acelea nu are suficent loc pt comenzi, chiar daca le cumperi separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am interesat astazi si trebuie schimbat un modul de comenzi, care ar costa destul de mult .... deci abandonez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la GTI pe BC+ este o busola? :)

Acea busola apare pe orice BC+ atunci cand exista o navigatie originala pe masina.

Cat despre comenzi pe volan, pe langa acel modul electronic trebuie schimbat volanul caci nu exista reper doar butoane. Nu trebuie schimbat si airbagul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista volan pt mk 4 care sa aiba si comenzi, numai ca trebuie schimbat si airbag-ul pe langa celelalte repere enumerate mai sus.

Dezavantajul la golf mk 4 si passat, este ca butoanele fac corp comun cu capacul airbag-ului, ceea ce nu mai este valabil la mk 5 unde butoanle sunt amplasate chiar pe spitele volanului.

post-9546-1203705386_thumb.jpg

PS: lile cat costa acel modul de comenzi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm! E frumos, dar totusi e un moft... :-p

Multumesc pentru poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma la cati bani ar ajunge distractia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am solicitat reletii la service autorizat VW si nu mi-a venit sa cred cat poate costa echiparea unei masini cu comenzi pe volan. Dupa ce am primit mail-ul am dat si telefon ca sa intreb daca nu cumva s-a gresit la pret. Mi-a confirmat ca mesajul a fost bun si ca ma costa 7.000 lei Ron piesele si circa 4.000 lei Ron manopera. Poate nu ma credeti dar asa mi-au spus. Se schimba volanul cu tot cu airbeg, calculatorul din bord, instalere soft, etc. Ca sa dai oficial cam 3.000 EURO cred ca... e peste exagerat. Aceasta in conditiile in care faci comanda, platesti un avans, se aduc piesele din Mexic, se da garantie la lucrare, se pastreaza garantia masinii, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar asa ceva nu se poate monta ? sau ceva asemanator..

post-14806-1213128066_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, dar chestia din poză cum intră

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia este o telecomanda bluetooth pt cdplayerele blaupunkt.

Nu are legatura cu comenzile de pe volan OEM, alea iti permit sa controlezi muzica, telefonul sa defilezi prin MFA.

Sigur se poate face mai ieftin modificarea dar acum depinde de cat de mult ti-o doresti.

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e asa greu... :P Ce spuneau aia la Vw pe mail colegului nostru sunt niste aberatii.Eu mi-am schimbat volanul cu unul in 3 spite in piele si am avut ocazia sa iau cu comenzi pe el(efectiv acele butoane).Ca se le poti activa iti mai trebuie un releu care transmite info la RCD si la ECU.Acel releu costa in jur de +-500ron...cel putin acest lucru am discutat cu un mecanic de la dealerul Vw care mai facuse aceasta operatiune.Am sa ma uit in Etka sa vad daca gasesc exact piesa necesara cat de curand... :vaidecapulmeu:

LE:Am preferat sa ma lipsesc de ele decat sa dau 500 ron pentru ca nu sunt un tip comod si avand mp3 cu magazie nu prea stau sa schimb piesele...canta singur :P :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit comenzile pentru volan dar am foarte multe pareri care sunt impartite.Uni spun ca nu pot sa pun decat comenzile pe volan,din cauza spatiului unde ar trebui sa fie si a altor probleme,iar alti zic ca se poate.Din cate m-am informat pe aici trebuie cumparat un asa zis inel sau nu am inteles bine si trebuie un computer pentru comenzi.Oricum ma intereseaza daca se pot atasa comenzile si locul acela in care ar trebui sa intre din cate am vazut(poze) se poate scoate!!!Se pricepe cineva si in afara de comenzi imi trebuie vreun inel sau computerul pentru comenzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum observ la volanul masinii mele, Jetta 2007, acesta nu are capace sau ceva de genul asta care sa mascheze locurile unde s-ar putea monta butonasele de comanda. Cu siguranta daca vrei comenzi pe volan trebuie inlocuit volanul si nu doar completat cu acele butoane. Poate colegul 4abc revine cu detalii, eu sunt interesat de aceasta problema si, daca nu se va supara cred ca-l voi deranja cu un telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc vezi ca acel releu il gasesti pe eastbay cu 15 euro :Driver: dar pe mine nu ma lamureste nimeni!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci elementele necesare pentru montaj ar fi releul respectiv si comenzile(adica butoanele) care nu vad de ce nu ar intra in locul acelor capacele de plastic...

PS:Ce ar mai fi de lamurit? :D

LE:Pune un link te rog sa vad ce releu ai gasit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!