Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Cand povestiti ceva, puneti poze, coduri...etc...sa va putem ajuta si sa nu usurati si noua treaba. 

Ce înseamnă firele airbag-ului cumparate?

Ai cumpărat cablaj separat? Daca da, pune poza sa vedem volan,  ce mufa ai la calc din el, ce ai cumpărat, etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am cumparat cablaj separat, stiam ca trebuie , insa dupa cum am spus am cumpărat cel care era si pentru Golf 6, passat B7, codul 3C8971584C. Asta a fost la sfârșitul lui ianurie. Dupa ce a venit de pe AliExpress nu l-am mai verificat.

Acum dupa ce am vazut ca nu se potrivește, am gasit ca trebuie cu F in coada... Am gasit chiar la cel care a vandut volanul. Ar fi de.provenienta passat B7, CC.

IMG_20220322_190545__01.jpg

Screenshot_20220320-182153.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu F. Mufa galbena ai poza degeaba, e aceeasi. Mufa catre comenzi difera la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa este. Insa nu am mai facut poza ca era noapte deja.

Oricum chinezii sunt praf. Contactele nu erau de cupru/alama ca in poza de pe site, erau din tabla zincată, toate firele cu izolatie neagra. Plus ca erau mai multe fire decat trebuiau, si ma uitam ca nu știam cum sa le pun... Atasez 2 poze de pe AliExpress, ultima foto e cu ce am primit...

Abia azi cand sa montez m-am uitat mai bine.

Bine ca am găsit acum pe original.

Mulțumesc @F l o r i n pentru ajutor!

Screenshot_20220322-214614.jpg

Screenshot_20220322-214546.jpg

Screenshot_20220322-215135.jpg

Modificat de niku2
Foto 3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate asta primesti, la ce preturi mici au. Platesti putin, primesti putin.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o intrebare legata de compatibilitatea unui calculator.

 

Vreau sa fac retrofit la comenzile pe volan.(Passat B7, 2011, manual) Eu am urmatorul calculator,  5K0-953-569-R care nu suporta MFSW, dar suporta CCS/ACC(cu toate ca eu nu am maneta pentru CC).

Din experienta voastra, ar aparea probleme daca as pune un -S care suporta MFSW dar nu CCS/ACC, sau ar trebui sa merg pe un -T ? 

 

O alta intrebare ar fi, este nevoie de airbag nou, sau scap doar cu calculator, comenzi si cablaj?(mentionez ca am demontat volanul si sub plasticele existente este loc pentru a pune doar butoanele fara a fi necesar sa schimb volanul.

 

Multumesc pentru un eventual raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia in calcul faptul ca pe viitor,daca o sa vrei si Ccs,va trebui sa schimbi iar spira. Da,va merge S fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa este. E bine sa iau si acest aspect in calcul. Intrebam pentru ca gasisem un S cu 200 ron mai ieftin decat T-ul, dar mai bine sa nu regret pe viitor.

Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar S sunt mai ieftine,  deoarece nu prea se cumpara. Tu cumpara AB sau T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri acolo la long codding si te ajuta vcds de acolo. Bifezi mfsw lin 2.0 si deselectezi board computer via wiper lever.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar asta imi apare in long coding. Am debifat la bit6... Dar unde e mfsw...

Screenshot_20220324-223416.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit. Mulțumesc pentru ajutor!

 

Screenshot_20220324-225210__01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Orice problema intampinata a mai fost discutata pe aici si cu rabdare si atentie gasesti cum sa iesi din impas. Am mers cu un T si totul este in regula si functional. Am pastrat volanul original(am pus doar comenzile separat, pentru ca sub capacele de plastic se puteau monta perfect comenzile, pastrat airbag, luat cablaj cu F, adaptat G85, longcoding in functie de nevoie si totul a fost super in regula. 

 

Multumesc pentru toate informatiile super detaliate de pe acest forum!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

 

Am in Passat B6 2009 E5.

Tocmai ce am făcut upgrade la climatronic model 2 și ma gândesc să iau și volan cu 12 butoane, parca așa i se spune.

 

Care sunt codurile de calculator care suporta un astfel de volan ?

 

Acum am un volan clasic, in 3 spite, cu comenzi.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mentiunea ca AK merge numai la masina care are cutie manuala. Daca ai automata, raman numai 3cp....AH sau AJ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce modul ar trebuie să intru sa vad codul?

Cent.elect. ; instruments, CAN getway ?

1 minute ago, piroi said:

In ce modul ar trebuie să intru sa vad codul?

Cent.elect. ; instruments, CAN getway ?

Am găsit la Steering wheel : 3C0 953 549 AC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e bine ...pe modul 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ungureanu_alexandru_ad

Salut gasesc la cineva schema la cablajul la volan pt un golf 6 ... Am pus volan cu comenzi încolo uit calculator colana cu terminația "cd" si am codat . Imi merge tot pe volan in afara de  claxon .... Am cablaj cod "3C8 971 584 F " cred ca e devina cablajul am inteles ca e de passat ... Exista posibilitatea sa mut pinul care vine la claxon in mufa .... Daca ma poate ajuta cineva  

Modificat de ungureanu_alexandru_ad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie. Cablajul este ok pt modelul de volan cu calc in spira din stanga, cum banuiesc ca ti-ai montat tu. Nu ai conectat pinii la sasiu airbag pt claxon (ai doi, unul e masa, celalalt pt claxon)..sau ai alta problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ungureanu_alexandru_ad

Am spira cu calculator 1K0 953 549 CD sub volan , nu e integrat in spira .... Si am doar doi pini pt claxon ... Cand pun codarea care o aveam inainte pana sa pun volanul merge claxonul dar nu merg comenzile ... Cand condez cum am eu volanul nu merg pe volan toate butoanele si padele dar nu mai merge claxonul .... Deia ma gandeam sa nu fie pini la claxon unde trebuie .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce calculator ai avut inainte pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!