Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Am montat volanul cu comenzi, cu schimbare de CAN, calc coloana (multumiri lui @spido pe aceasta cale ).

Doar comenzile pt BC functioneaza momentan. O sa urmeze si montaj de maxidot (rosu).

Acum care ar fi cea mai ok varianta ca sa fie comenzile de volan functionale complet:

- montare RNS510 + modul BT VW (1K8035730D ar fi ok?)

- montare ceasuri albe si pastrare RNS315

-montare navi AM cu modul de pastrare al functionalitatii comenzilor

-alte tipuri de unitati VW care ar fi compatibile cu comenzile pe volan + car kit BT AM

Pentru mine conteaza mai multe sa pot vbi la telefon prin BT si sa ascult muzica prin BT (navi mai putin)

Modificat de el_gifi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montare ceasuri albe presupune mai multa munca si costuri - posibil pompa ABS, immo off, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS/RCD 510+ceasuri maxi rosii+modul Bt premium ar fi cea mai ok combinatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu-l intereseaza telefon pe navigatie/display (asa cum scrie in postul sau), atunci se poate alege un modul bluetooth mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. O sa aleg RCD510 (Blaupunkt sau Bosch am inteles ca sunt cele mai bune) + Modul BT premium (chiar daca o sa coste cat RCD-ul :(  )

1K8035730D e ok pt modul BT ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k8..e standard,nu premium.Vezi ca e topic dedicat ptr BT...sau PM ptr detalii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat pompa ABS, partea electronica de la caseta de directie si am luat mufa de adaptare pentru ceasuri.

Am immo ON.

@el_gifi ca sa mearga comenzile cu ceasurile albe trebuie calculator de coloana cu CH. Ce terminatie ai la al tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, a zis ca ar vrea ceasuri albe si i-am zis ce implica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, i-mi puteti face o recomandare pentru retrofit comenzi volan in Bucuresti la un Golf 7(2014) si Caravelle t5 (2013)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, marius_sagaris said:

Salutare, i-mi puteti face o recomandare pentru retrofit comenzi volan in Bucuresti la un Golf 7(2014) si Caravelle t5 (2013)

Volanul cu CCS nu o sa fie full functional pe G7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti! Am un Golf Mk5 fabricatie 2005. Masina are comenzi pe volan din fabrica dar sunt modelul vechi. Cele cauciucate. Intrebarea mea e urmatoarea. Se pot schimba cu modelul mai nou 2005.5+ ? Mai trebuie anumite upgrade-uri?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Pentru retrofit volan golf 7 mai am nevoie si de altceva inafara de spira type 2 si calculator coloana cu terminatie CH? Trebuie sa fac anumite modificari (inafara de cea din VCDS de pe modulul steering wheel) ca sa fie functionale comenzile? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge volanul de golf 7 pe golf 5.Cauta volan de Polo/Scirocco.CH e ok dar nu comunica cu volanul de golf 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e volanul. am inteles ca asta se poate adapta.

26133842_391417734628095_2087448146_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul de g7/polo/scirocco  generatie noua sunt identice,arata la fel.Cauta un pic in forum,am postat codurile compatibile.Repet-cel de mk7 NU va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merge volanul de Golf 7, dar cel fara comenzi de pilot automat. Cauta YBU GARAGE pe fb si te ajuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara modificari hardware costisitoare-nu merge.

Am pus si eu un volan de Mk7 pe Mk5 cu toate comenzile functionale...inclusiv ccs pe volan..dar costurile sunt pe masura.Trebuie adaugat un modul suplimentar care inlocuieste partea de comunicare lin a calculatorului de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/7/2018 at 6:51 PM, rudiRUDjr said:

Merge volanul de Golf 7, dar cel fara comenzi de pilot automat. Cauta YBU GARAGE pe fb si te ajuta. 

Il stiu pe YBU dar partea naspa e ca sunt din cluj si el e la bucuresti... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt oameni care se pricep si in Cluj.

In Bucuresti suntem mai multi colegi care te putem ajuta - se poate face, nu-i SF....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am cam intampinat si eu aceeasi problema cu volanul cu comenzi si as avea nevoie de un sfat si daca am luat ce trebuie. Detin un golf 5 gt, cu comp. bord si tempomat. Pe volanul vechi nu aveam comezi si am achizitionat unul gti cu comenzi. Am schimbat cablajul din airbag, initial aveam calculator de coloana cu BC (midleline) si l-am inlocuit cu unu cu terminatia AQ. Acum nu imi mai merge claxonul, si comenzile inca nu se aprind.  Am fost cu ea la reprezentanta si mi-au spus ca trebuie schimbata si spira din volan, as vrea sa stiu daca e necesar sa schimb spira sau mai trebuie sa fac alte ajustari.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie doar codat corect calculatorul de coloana.Nu e necesara schimbarea spirei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!