Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

spira lui era buna, doar ca difereau dintii de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles... originala era type 1 si lui ii trebuia type 2/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am luat acel rns 315 cu bluetooth incorporat, am facut update de can ca sa nu imi descarce bateria si am constat ca nu imi mergea functia bluetooth.Am activat functia din vcds, am dezactivat modulul de bluetooth de pe masina...surprizaaa...nu mergea, trebuia scoasa mufa din modul.

Multumesc lui SPIDO pt suport si ajutor!!

Acum ca totul este ok as vrea sa fac comenzile sa mearga, nu ma intereseaza sa imi afiseze in bord (momentan).Am inteles ca un calculator pt coloana de volan cu CH poate face asta.

Daca il schimb voi putea folosi volumul si sa schimb melodiile daca nu are cluster alb?

Mentionez ca am volanul cu 8 butoane calculator cu BK. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculator cu CH, volan nou, ceas alb

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un rns 510 si nu imi merg toate comenzile de pe volan(imi merg doar cele de volum), comenzile sunt de type 1 si am MFA+

Cineva mi-a zis ca rns nu este compatibil cu comenzile de pe volanul meu si ca trebuie sa trec la type 2.

Este adevarat ca trebuie sa trec la type 2 sau sunt ceva codari aiurea?

Modificat de ady.marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, ady.marius said:

Am un rns 510 si nu imi merg toate comenzile de pe volan(imi merg doar cele de volum), comenzile sunt de type 1 si am MFA+

Cineva mi-a zis ca rns nu este compatibil cu comenzile de pe volanul meu si ca trebuie sa trec la type 2.

Este adevarat ca trebuie sa trec la type 2 sau sunt ceva codari aiurea?

cand esti pe MFD, nu are ce sa iti mearga la rns 510, in afara volumului. Pentru a accesa altele, trebuie sa comuti pe meniul Audio (asa cum ti-a scris si Spido) - asta daca ai BC+ cu Maxidot (display mare), asa cum ai scris tu mai sus....MFA...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Monday, March 27, 2017 at 8:42, F l o r i n a scris:

calculator cu CH, volan nou, ceas alb

Daca ii schimb decat calculatorul cu CH?

Sa functioneze comenzile dar sa nu imi apara pe display.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are maxidot-merge cu rns 510.

Ceasurile albe...e valabil ptr rns 315.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/26/2017 at 7:08 PM, cgabitza2003 said:

Pana la urma am luat acel rns 315 cu bluetooth incorporat

Acum ca totul este ok as vrea sa fac comenzile sa mearga,

Daca il schimb voi putea folosi volumul si sa schimb melodiile daca nu are cluster alb?

Mentionez ca am volanul cu 8 butoane calculator cu BK. 

eu vad ca are RNS 315.

Daca avea RNS 510 mergea si cu volanul vechi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA.La Gabita e valabil.Ma uitam la postul lui AdiMarius..care are 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Marius are 510, volan vechi, bc maxidot - trebuie sa intre pe Audio, pt mai multe comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe MFD+ (maxidot) imi apar posturile  radio numele melodiei, date despre navigatie, chiar daca comut pe audio tot nu merg comenzile de pe volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vreau sa fac retrofit la un volan multifunctional.Am un golf 5 fabricat în 10.2006.Am computer de bord minidot și cruise control + rcd 510.Am citit prin topic, însa nu sunt lămurit 100%, și zicea cineva că la minidot nu merg comenzile.E adevărat?În caz că merg, cum aș putea să aflu codurile spirei și al calculatorului de coloană fără să desfac volanul?Se poate din vcds?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mers,merg....dar nu toate comenzile.Ai volum si poti seta valorile afisate de CB.Calc coloana se afla la o diagnoza pe adresa 16.La 2006 spira e type 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos, încerc mâine și postez aici codurile.Și să schimb melodia nu aș putea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Am un G5 2007 cu minidot+tempomat+ops spate.  Vreau sa-i montez volan cu comenzi de G5 si maxidot tot de G5. Pe masina este montat in prezent un RNS315 care nu este recunoscut de CAN (deci nu am nici problema cu bateria ☺ )  

Daca ii schimb CAN-ul, voi putea sa vad pe RNS informatii legate de clima, OPS? 

Stiu ca butoanele de pe volan nu o sa mearga toate, dar imi puteti spune care mai exact o sa mearga? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se schimba can-ul si senzorii+modulul parcare sunt ops-va afisa.

In prezent,can-ul tau comunica cu 315 dar nu in totalitate...ce e mai important,Rns preia comanda de stand-by.

Comenzile-va merge volum si navigarea in minidot-daca ai computer bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OPS nu prea cred (doar daca a facut retrofit ulterior si nu sunt cei de fabrica, care sunt numai PDC), trebuie vazut ce modul are pe masina - fiind Golf 5, cel mai probabil are Bosch, nu Valeo.... deci afisarea senzorilor,nu.

Afisare comenzi clima - numai dupa inlocuirea panoului de comanda al climatronicului, cu modelul mai nou - de Golf 6.... si modificarea instalatiei electrice a acesteia, plus montarea unei rame noi, pentru clima noua.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@el_gifi @spido nu vor merge comenzile de volum cu orice calculator de coloana highline. Trebuie cu terminatie CH.

Vor merge doar sagetile pentru navigare in computerul de bord.

Modificat de rudiRUDjr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, rudiRUDjr said:

@el_gifi @spido nu vor merge comenzile de volum cu orice calculator de coloana highline. Trebuie cu terminatie CH.

Vor merge doar sagetile pentru navigare in computerul de bord.

Daca pune volan de Golf 5, asa cum a scris mai sus, merge cu calculator de Golf 5 si de 6 pana in 2010- cel cu CH

Nu merge cu orice calculator highline - nu merge de Golf 5 - type 1 - deoarece trebuie inlocuita si spira, etc.... deci trebuie de Golf 5 type 2, la masina lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca volanul de G5, maxidot si RNS315 nu comunica intre ele decat cu CH. 

Am aceeasi configuratie pe masina, chiar cu ceasuri albe de Tiguan R-Line. 

Si am nevoie de CH pentru comunicarea volanului cu RNS-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!