Jump to content

Amortizoare Seat Leon 2002


FanisA
 Share

Postare recomandată

Ceea ce am scos eu se refera la Toledo 2002 - 2004. Si este numai partea de pe fata. Macar principial se poate face o idee.

Eventual poti face si o intrebare catre volksman - Alex este un baiat de nota 10+. Mie mi-a identificat amortizoarele (ce trebuie sa fie pe masina) dupa codul VIN. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Koni FSD sunt amortizoare pe ulei sau gaz?

Am vrut sa-mi comand de la un mecanic care are si piese, 4 amortizoare sachs pe gaz care erau in jur de 840 de ron, ceea ce mi s-au parut cam ieftine. Asa ca am stat si m-am mai gandit...voi ce mi-ati recomanda: gaz sau ulei?

Modificat de Roger
corectat greseli gramaticale. Incearca sa scrii corect
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele pe gaz sunt dure si nu filtreaza foarte bine denivelarile, sunt pentru suspensii sport. Depinde de ce-ti doresti de la masina, daca vrei sa fie confortabila, cumpara amortizoare pe ulei sau gaz cu ulei, cele gaz cu ulei sunt un compromis intre confort si stabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms pt sfat o sa imi aleg suspensi pe ulei.....prefer sa filtreze calumea tot cam asta e si motivul pt care o sa mi le schimb nu mai au randament prea mare cele de pe spate fiind foarte slabite la o incarcatura mai mare face ca o barca:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca sunt duse, daca masina se leagana ca o barca, mai ales pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca un mister.....din ce cauza imi tremura oglinda.....se simte orci bataie in masina...pe caroserie,o denivelare mica se simte,care sunt sansele ca astea sa fie din amortizoare,pt mine probleme astea deja e un sters continu,mentionez ca posed masina de 2 ani....si in afara de capete de bare si niste bucse de la bara stabilizatoare, nu am schimbat absolut nimica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bataile pot proveni si ele din partea de suspensie, dar nu din amortizoare ci din flansele/rulmentii acestora.

Cine vrea sa stie mai multe despre Koni FSD poate gasi aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...t=0&start=0

Enjoy!

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care credeti ca sunt cele mai confortabile suspensii dintre cele pe ulei pt ca asta o sa imi pun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Exista suspesnie sport OEM (de fabrica) si pe alte FWD: ASV (2001-2003) si multe 1.8T.

La Leon`ul din semnatura, spre ex, cu suspensie sport din fabrica are -20mm pe fata si -15mm pe spate (comparativ cu una normala). Din cate cunosc eu, la suspensie sport, exista flanse scurte in capul amortizorului.

Arcurile OEM se clasifica cu ajutorul unor bulinute colorate. La mine sant 4albe si 1albastra... sau ceva in gen. Mai multe va poate spune ETKA :)

Leon 1M cu suspensie normala are inaltimea maxima a caroseriei 1457mm, iar cu suspensie sport OEM are 1439mm.

Numai bine!

Eu am suspensie sport de fabrică (maşina fiind Leon FR) şi sunt interesat de un set de amortizoare FSD.

Motivele pentru care le voi monta ţin destul de puţin de confort (e greu de presupus că vor transforma Leul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!