Jump to content

Transport Usa->romania


dumi
 Share

Postare recomandată

tinand cont ca piesele din state sunt mult peste piesele din europa la preturi,m-am gandit sa incercam sa gasim alta solutie de a le transporta,inafara de fedex sau usps,astia manca bani la greu...dintr-o comanda de 200 de dolari(4 jante) transportul ajuge la 350 dolari...total 550 dolari...iti vine sa-i omori...asa ca poate aveti unu altu cunostiinte prin state care mai trimit pe la neamuri colete si cine stie pe ce vapoare si cu ce scoruri....

eu de o saptaman caut ca disperatu si stau pana dimineatza ca poate gasesc o solutie....

cateva link-uri:

http://www.atlasshippingltd.com/

http://www.carpatiusa.com/

http://romanianmall.com/M&S%20Shipping/

http://www.romanianmall.com/carpati/

prima adresa am citit pe niste forumuri si toti o laudau cum ca ar fi ieftina si sigura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit ca cei de la Cargus au preturi la jumatate fata de Fedex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Atlas-ul e super ok

Modificat de RETROMOBIL e si broscuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cip1, unul din furnizorii din state, se pare ca lucreaza doar cu fedex sau ups....

cand intri pe site ul lor si faci comanda, iti fac calculul la transport automat prin unul din cei doi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi aia am deduso de mult,dar la niste jante de 200$ platesc 350 numa transportul,ma refereamlaceva ieftin si cred cacea mi buna solutie e atlasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum ii combini tu pe cei de la cip cu cei de la atlas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta ma intrebam si eu....

desi am o persoana de contact la cip1 si cred ca o sa i fac o intrebare directa..

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
misu ploiesteanu

sunt interesat si eu de varianta, va rog sa ma anuntati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi eu pur si simplu ii pun sa trimita pe aia de la atlas se ei de acolo imi trimit mie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
poi eu pur si simplu ii pun sa trimita pe aia de la atlas se ei de acolo imi trimit mie

ati reusit careva sa aduceti piese din state ieftin? am mare nevoie pt o americana... dar si pt aircooled

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele din State, daca pachetul nu depaseste cateva kg si marimea unei cutii de pantofi, trimise prin Posta simpla, costa cam 15-20 USD transportul. Nu e mult... dezavantajul e timpul de asteptare destul de mare - cam o luna :D .

Eu am luat de f multe ori de pe TheSamba de la Classifields, multe chestii - de la vanzatori particulari care accepta sa trimita prin posta ( CIP1 "se strica" cu Fedexul :( )

Exemplu: tocmai mi-a venit un set de chedere usi+ capota 120 ron cu tot cu transport.

Filtru de aer pe ulei model 65 , 70 ron cu tot cu transport , etc :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-au sistematic si posta airmail merge perfect maxim 10 zile minim 7.

Am luat piese si de la SCAT si trimit ok.

Nu trimiteti cu surfacemail pentru-ca vin cu vaporul si fac 3 luni.

NU trimiteti pachete fara asigurare pentru-ca exista 75% sanse sa dispara pe drum nu neaparat la noi in tara.

Cateodata nu vor bani de la romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Cateodata nu vor bani de la romania.

da' trimit piesele, nuuuuuuuuuu?

moaama, ce oamini de treaba. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' trimit piesele, nuuuuuuuuuu?

moaama, ce oamini de treaba. ;)

HAHAHAHAha,

sa vezi cand zici ca le trimiti banii in avans si iti raspund ca nu trimit marfa in romania sau nigeria.

vezi ce mici si negri putem ajunge??? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Lucrez in domeniul naval. Din cate stiu un container mediu se taxeaza la 0,3/dolari/mila marina. trebuie sa va strangeti mai mult sa comandati cat mai multe produse, nu-i neaparat sa-l umpleti, insa ma gandesc sa fie cat mai profitabil, eventual impreuna cu mai multe magazine de profil. Luati in calcul portul de plecare si locul de destinatie(Constanta). Puteti masura estimativ pe harta distanta , insa pur doar orientativ , deoarece navigatia se face dupa calcul loxodromic care e usor diferit ca distanta. Oricum iesiti mult mai ieftin. Costul transportului per produs este infim(uneori doar cativa centi) . Problema apare la sosirea in tara in vama, taxele vamale trebuie consultate dinainte. Acolo la plecare trebuie declarat exact si sincer ce contine containerul, pentru a nu avea surprize "extreme" la Constanta. Firmele de curierat castiga nejustificat exponential fata de transportator.Cel mai sigur si simplu , luati legatura direct cu un transportator maritim, de ex MAERSK, MSC, au agenti si la Constanta, acolo veti gasi mai multe si negociabil, ocoliti firmele de curierat si agentii asectora.Am uitat de China Shipping, sunt ieftini !

Modificat de costi005
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa-ti dau contact de la cei din chicago care trimit cu containerul? romani, duc la adresa in romania, ajunge cam in 2-3 luni... parca era 49 centi pe pound, sau 80 centi pe pound? Ma pot uita deseara acasa pe reclama lor, am flyer de la ei...

eventual in caz extrem... poate trimiti la adresa mea din chicago jantele... si imi voi face eu timp sa le duc la aia sa ti le trimita acasa... daca tot nu ai pe nimeni in state?

Daca vrei scrie un mail... si iti dau contact si cost de la astia din chicago care trimit cu containerul. Mai as putea afla poate... erau unii prin NJ care te taxau pe suprafata... a trimis un prieten vreo 3 motociclete deja cu vaporu in germania.. cu 300 $ bucata...

acu are alta ce vrea sa o trimita in primavara acasa...

email-ul: bernard@spsuites.com

si un container mai mic.... e parca sub 1000 $.. ptr piese... eu ma interesam de unul in care intra o masina si mai multe piese... si era 1800$ de la Nj la hamburg.... asta am primit pret in ianuarie...

acum m-am uitat la china shipping e 1000$ pe tona

usa to europa/mediteran/africa

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma gandeam ca daca tot sunt aici inca approx un an, daca vreti careva sa cumparati piese din sua, puteti sa ma contactati, si sa trimiteti la mine pachetele, sa scot factura din ele, sa fie second si fara vama, si sa trimit eu mai departe pe adresa voastra.... cine vrea sa ma contacteze, pana nu o sa fie ft multi, o sa fie gratis bineinteles, daca o sa fiti ft multi, ceea ce nu prea cred.... atunci mai postez. Asa ca daca aveti nevoie de ceva, scrieti pe mail, sau mesaj privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am sunat

Modificat de bogdanawo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti i-a expediat cu USPS, probabil, cam asta-i pretul de cutie mica plata. Desi a durat cam putin, io am primit coletul in 12-14 zile, nu mai stiu exact. Vreo 2-3 zile figura ca asteptind in depozit in New York sau ce-or avea aia acolo, depozit, triaj, raft...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ma poate ajuta cineva sa gasesc o companie de transport (container)ptr. a trimite din Romania - USA diferite lucruri,mobilier,etc ???

Multumesc anticipat pentru orice sfat,idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

suna la Tiberiu: 001-773-754-5706 Chicago.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
SchwabenExpress

Buna,

Compania noastra ofera transport ieftin pentru produse(inclusiv piese auto) din SUA in Romania la comanda de pe orice site.
Mai multe informatii gasiti la adresa noastra web: comenzi sua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!