Jump to content

Montare Maxi-dot, Abs, Tempomat


nicuiry
 Share

Postare recomandată

exista pe unele Fabia 1 Elegance sau RS (generatii tarzii) maxi-dot venit din fabrica, plus ca exista dashboard de Fabie intreg cu maxi-dot de montat aftermarket ca piesa originala...

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[select]----[01 - Engine]----[Login - 11]----[se introduce codul 11463]-----[Do It!]

Partea cea mai complicata este tragerea unui fir de la conectorul T11a, datorita pozitiei inaccesibile a acestuia. Undeva sub bord cam prin dreptul turometrului. Uita-te putin la poze si la schema cu toti conectorii de acolo.

Sa vezi unde e mufa T10k la octi1.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu se poate monta maxi-dot pe Polo, IC-ul nu are suport HW pt acesta (nici nu stiu sa fi fost fabricat vreun polo/fabia/ibiza care au aceeasi platforma cu maxi-dot),se poate doar display mic.

inainte sa imi cumpar masina am vazut polo cu maxidot din fabrica si am inteles ca vin doar cele care au navi si sa iti pui dupa este f costisitor am inteles de la cineva ca ar fi numai ceasurile 500 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai deschideti si voi alte topic cu ce ati mai facut la polo sa fie treaba treaba ca este o masina tare :D (astazi erea sa il iau pe unul pe treceare de pietoni) :) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC

(astazi erea sa il iau pe unul pe treceare de pietoni)

Si l-ai ratat sau a apucat sa se fereasca ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista pe unele Fabia 1 Elegance sau RS (generatii tarzii) maxi-dot venit din fabrica, plus ca exista dashboard de Fabie intreg cu maxi-dot de montat aftermarket ca piesa originala...

Da, vad ca intr-adevar se poate schimba IC-ul cu unul cu Maxi-dot, nu stiam ca pe modelele mai noi au facute niste modificari IC-ului. Deci daca este IC cu maxidot, acesta ar putea fi montat fara probleme, singura posibila problema putand fi costul cum spunea un colegul nicuiry mai sus.

Numai bine.

Modificat de ShMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vad ca intr-adevar se poate schimba IC-ul cu unul cu Maxi-dot, nu stiam ca pe modelele mai noi au facute niste modificari IC-ului. Deci daca este IC cu maxidot, acesta ar putea fi montat fara probleme, singura posibila problema putand fi costul cum spunea un colegul nicuiry mai sus.

Numai bine.

am intrebat intr-un topic nu mai stiu sigur pe unde si mi sa spus ca ar costa pe undeva la 500 euro numai geasurile cu maxidot plus restul montaj etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC

Si l-ai ratat sau a apucat sa se fereasca ? :lol:

din pacate da :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[select]----[01 - Engine]----[Login - 11]----[se introduce codul 11463]-----[Do It!]

Partea cea mai complicata este tragerea unui fir de la conectorul T11a, datorita pozitiei inaccesibile a acestuia. Undeva sub bord cam prin dreptul turometrului. Uita-te putin la poze si la schema cu toti conectorii de acolo.

Thanks! Se pare ca acel cod de login pentru activare este acelasi pentru toate modulele engine.

Alimentarea manetei ai luat-o de la siguranta 4, ca in schema, sau din alt loc ce are +12v prin contact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a parut complicat sa umblu la sigurante, asa ca m-am legat de la pedala de frana; e o mufa cu 4 fire, te legi la firul Negru/Albastru (e firul care vine de la

siguranta 4). Deci ori de la siguranta 4, ori de la pedala, NU din alta parte.

Modificat de hazin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Am mai vazut pe un forum german ca o persoana luase tensiune din acelasi loc.

Dar ca intotdeauna s-a gasit unul care sa aiba erori la alte module (abs, volan, etc) din cauza ca nu a facut ceva corect. :D

Thanks!

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va dau si eu un mic sfat. Nu va apucati sa bagati bani aiurea in masina.Decat sa-ti pui abs mai bine o vinzi si iei una cu mai multe dotari.Hai ca control de croaziera nu costa cine stie ce, sau folii si xenoane dar sa modifi ceva precum sistemul de franare costa prea mult.Eu am avut un 206 si cand am intrebat daca se poate pune climatronic pe el mi s-a spus sa-mi vad de treaba ca nu merita investitia.Deci am dat 206-le cu 6000 de euroi am mai pus 2000 si am luat un Polo 9N din 2004 cu toate nebuniile astea ABS, Tempomat si climatronic.Si scuzati dar nu stiu ce e maxi-dot.Spor la treburi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

de unde pot achizitiona maneta pentru tempomat dar si cea pentru computerul de bord (inafara de cei de laPBN)?

pentru un polo atractiv imi trebuie si un alt bord?

sie cineva.

multumesc mult pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pai...l-ai montat tu sau a venit OEM cu masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am cumparat si montat ulterior achizitionarii masinii.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare! ;)

Poti sa detaliezi mai mult...de unde l-ai achizitionat, costuri, cum se face, eventuale probleme..etc??

Sunt interesat sa pun si eu unul si as fi foarte interesat!

Mersi! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. L-am comandat de la baiatul asta: http://forum.polo9n.info/viewtopic.php?f=121&t=16986 (foarte de treaba, in permanenta m-a tinut la curent cu mersul operatiunii)

2. A costat, precum o sa vezi si in paginile topicului, 240 euro + 20 euro transportul pana la mine.

3. In aproximativ o saptamana il aveam in brate: trimitere bani, confirmare primire, comanda la fabrica, sosire la el de la fabrica, trimitere la mine, etc.

4. Plecat cu el in sacosa la dealer.

5. Acolo, dupa 15 minute si 240 ron mai sarac (50 ron montaj, 50 ron codare bord, 100 ron codare 2 chei, + TVA), ma bucuram de el.

Deci in total: bord aprox. 960 ron + manopera 240 ron = 1200 ron

Foarte convenabil de altfel, deoarece dealerul il vinde cu 2700 ron. Cu montaj cu tot, aproape 3000 ron, adica de 2.5 ori mai mult!!!! :) ;) :)

Oricum, la inceput mi-au spus ca nu o sa mearga, dar dupa montaj se minunau si ei de rezultat si se tot intrebau intre ei: Ai vazut asa ceva pe Polo?... :P

Sper ca e destul de detaliat... :D

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! :)

Nu stiu cum ai reusit sa te intelegi cu cei din service-ul dealerului in privinta asta...Din nou felicitari!

Merge bine? esti multumit? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

4. Plecat cu el in sacosa la dealer.

5. Acolo, dupa 15 minute si 240 ron mai sarac (50 ron montaj, 50 ron codare bord, 100 ron codare 2 chei, + TVA), ma bucuram de el.

Deci in total: bord aprox. 960 ron + manopera 240 ron = 1200 ron

Foarte convenabil de altfel, deoarece dealerul il vinde cu 2700 ron. Cu montaj cu tot, aproape 3000 ron, adica de 2.5 ori mai mult!!!! :) ;) ;)

Oricum, la inceput mi-au spus ca nu o sa mearga, dar dupa montaj se minunau si ei de rezultat si se tot intrebau intre ei: Ai vazut asa ceva pe Polo?... :D

Sper ca e destul de detaliat... :D

Mersi Alex. Ti-a permis dealer-ul sa iti montezi asa ceva pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum dealerul (Cardinal Motors Constanta), de fapt oamenii de acolo, majoritatea tineri, nu prea au avut ceva de comentat. Totul e sa stii cum sa pui problema.

Advertisement begin: :)

Din punctul meu de vedere sunt niste oameni de nota 10, asta in contextul in care ei trebuie sa multumeasca pe toata lumea care-si duce masina acolo si sa-si pastreze calmul si sa vorbeasca frumos, chiar daca clientii se simt nedreptatiti si sunt nervosi.

Advertisement end. ;)

Cat despre multumire, da, sunt multumit si se pare ca functioneaza corect. Spun se pare deoarece am, precum se vede si in poze, doar 20 km parcursi cu el.

O mica dorinta as fi avut, ca RCD200 sa fii stiut sa trimita pe CAN-BUS informatiile despre postul de radio sau track-ul curent, ca bordul sa poata sa afiseze informatiile in partea de sus, unde acum sunt afisate doar simbolurile eventualelor probleme sau atentionari. O sa fac ceva poze ca sa se inteleaga ce vreau sa spun.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a permis dealer-ul sa iti montezi asa ceva pe masina?

Da, deoarece este echipament original, omologat VW, care de altfel se monteaza pe Polo-uri cu navigatie.

Deci e total compatibil cu masina si astfel garantia se pastreaza.

Din link-ul care l-am postat, o sa vedeti ca e produs intr-o uzina Siemens VDO din Cehia care fabrica IC-uri pentru toate modelele VW fabricate in Slovacia (Bratislava). Probabil majoritatea IC-urilor care le aveti pe masini (cel putin cele comandate din Romania) sunt fabricate acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, sper sa nu-i fie de deochi :D. Merita investitia? :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!