Jump to content

Montare Maxi-dot, Abs, Tempomat


nicuiry
 Share

Postare recomandată

scuze daca deschid acest topic

mar interesa si pe mine daca stie cineva daca se poate pune maxi-dot pe un vw polo ,ABS, TEMPOMAT?

astept raspunsuri de la voi multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomat se poate pune cel mai usor. Cumperi doar maneta si trebuie cineva sa iti faca instalarea. Pentru maxidot cred ca iti trebuie un alt Instrument Cluster... ABS, cred ca e foarte complicat, trebuie control unit, senzori...nu cred ca merita investitia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de tot

dar totusi este cineva din buc care ma poate ajuta si tot odata sa imi si spuna cat ma si costa aceasta investitie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mersi mult de tot

dar totusi este cineva din buc care ma poate ajuta si tot odata sa imi si spuna cat ma si costa aceasta investitie?

SE POATE INCHIDE

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa se inchida? ai rezolvat?

Sau te-ai lastat pagubas. Si eu ma gandeam la un BC, nu maxi, macar mini :) , dar cred ca e prea complicat si costisitor.

Dar tempomatul ar fi interesant de stiut cat ar fi pentru un Polo 9N.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tempomatul ar fi interesant de stiut cat ar fi pentru un Polo 9N.

Pe mine m-a costat maneta, o mufa, niste fire cu papuci in jur de 290 ron. Montajul si activarea le-am facut singur si nu am idee cat ar costa in service; posibil undeva la 300 ron manopera.

Modificat de hazin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan
Pe mine m-a costat maneta, o mufa, niste fire cu papuci in jur de 290 ron. Montajul si activarea le-am facut facut singur si nu am idee cat ar costa in service; posibil undeva la 300 ron manopera.

De unde l-ai achizitionat? Merita investitia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita tinand cont ca m-a costat pana in 300 ron si ca nu-mi mai amorteste piciorul pe pedala de acceleratie de la Pitesti la Bucuresti si retur. :offtopic:

Piesele le-am cumparat de la o reprezentanta VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hazin ne pui si noua o poza sa vedem ce a iesit din montajul tau ?

THX :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu scz ptr ca doream sa se inchida topicul (ptr ca am observat ca nu se discuta cine stie ce despre vw polo), dar vad ca merge ....

nu am rezolvat problemele dar am aflat ca se poate monta si abs dar este foarte costisitor si masina trebuie supusa la f multe teste, bc cu maxi dot se poate monta si ala dar la fel este f costisitor si a ramas cruise control(tempomat) care este 265 ron la pbv si montajul tot la ei care este pe undeva la 200-300 ron cu teste activare etc

multumesc ca sunteti interesati de aiurelile mele ;) :) ;) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Stai linistit...Nu sunt aiureli...

Si eu am altele dar se pare ca nimeni nu prea discuta de Polo. Ori le-au vandut sa scape de ele, ori sunt prea bune :)

Poate mai revigoram si noi discutiile si topicurile pe aria Polo...E frustrant altfel!

Referitor la tempomat...ajuta la consum in vreun fel oare?

Poate ne mai spui ce imbunatatiri ai mai adus masinutei tale... Nu neaparat tuning ;). Priza, lumina interioara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hazin poti sa pui te rog codurile pentru maneta de tempomat si piesele adiacente?

si eu vroiam sa i-mi pun tempomat de un an dar nu am gasit maneta nicaieri si am inteles ca e foarte greu de montat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hazin, si eu am aceiasi rugaminte ca si a lui Dache. Te rugam frumos :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au folosit:

Maneta: 6Q0 953 513 G (pentru modelele fara computer de bord codul manetei este: 6Q0 953 513 F)

Conectorul T6y : 6Q0 937 702 A = 1buc

Pentru conectorul T6: papuci: 000 979 131 = 2buc. (sunt cate doi papuci pe un fir; de aici rezulta 4 papuci pentru pozitiile 2, 3, 5, 6 ale conectorului T6).

Pentru conectorul T41 (care se afla pe maneta): papuci: 000 979 009 = 3buc. (sunt cate doi papuci pe un fir; de aici rezulta 6 papuci pentru pozitiile 26, 27, 28, 29, 30, 31 ale conectorului T41).

Pentru conectorul T11 un papuc: 000 979 132 care vine in pozitia 10 a conectorului T11.

O dioda: 1n4001; cabluri de diferite culori cu sectiunea transversala de 0,35 mm²

Schema electrica:

post-7784-1208443406_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a trebuit recodat sau introduse ceva coduri de login pe modulul engine?

Daca da, poti, te rog, sa ni le spui si noua ca sa putem considera tutorialul complet pana la capat?

Thanks!

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am achizitionat instrumente cluster cu BC si vreau sa le montez. Nu e cine stie ce. Trebuie dat jos Clusterul vechi, pus sus cel nou si facute ceva setari. Mai scumpe sunt instrumentele dar cauta prin dezmembrari ca o sa gasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Stai linistit...Nu sunt aiureli...

Si eu am altele dar se pare ca nimeni nu prea discuta de Polo. Ori le-au vandut sa scape de ele, ori sunt prea bune :)

Poate mai revigoram si noi discutiile si topicurile pe aria Polo...E frustrant altfel!

Referitor la tempomat...ajuta la consum in vreun fel oare?

Poate ne mai spui ce imbunatatiri ai mai adus masinutei tale... Nu neaparat tuning ;). Priza, lumina interioara...

sa stii ca am mai pus absolut nimic pe masina dar la inceputul veri vreau sa fac comanda la pbv de tempomat ptr ca este bun la drumuri lungi in schimb am sa ma apuc sa pun si priza in portbagaj si lumina pe care nu le am in rest sa achizitionez niste jante pe 17 folie geamuri spate si gatamerge :Driver: :icon_thumright:

apropo sper sa nu se supere lumea ca ssa nu mai dechid alt topi am niste grile ptr proiectoare de vanzare cu gauri noi cine vrea scz inca o data ptr operatori acestui site sau ce sunt ca m-au mai avertizat si ii iubesc

sa stii ca nu ajuta la consum tempomatul toata treaba este ca nu mai tii u piciorul pe acceleratie

Modificat de nicuiry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e ca sa nu mai stai cu piciorul pe acceleratie dar ma agandeam ca poate tinand in mod constatnt masina la o anumita turatie/viteza, consumul instanatneu e mai stabil nu mai fluctueaza si de aiaic rezuta un consum mediu mai bun :rolleyes:

:P Si eu vreau sa imi pun priza in portbagaj si lumina.

Mi-am luat o priza dubla cu fir de 2m si o sa incerc sa il leg la bircheta din fata si apoi sa il trag pe sub mocehta cumva. Apoi de acolo o sa imi alimanez un neon sau lampa ceva. Ideal era sa leg o sursa de lumina a.i. sa se apinda la deschiderea portbagajului. Dar cum nu ma pricep si u vreau complicatii o sa ma multumesc asa cred :Driver:

Sa imi zici si mie la ce te-ai gandit!

Si sorry de OffTopic! Hai sa vb aici daca mai e ceva de spus: http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry704344

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr bc ala simpul care este sub turometru are cineva ideee daca se poate activa mai usor si mai simplu decat bc cu maxidot?am inteles de la cineva ca trebuie luata maneta un senzor de temperatura care are sa vina pus in bara din fata si cam ar fi gata bc asa este sau am inteles eu gresit?

Eu am achizitionat instrumente cluster cu BC si vreau sa le montez. Nu e cine stie ce. Trebuie dat jos Clusterul vechi, pus sus cel nou si facute ceva setari. Mai scumpe sunt instrumentele dar cauta prin dezmembrari ca o sa gasi.
dar scuzama de intrebare u ai avut aceste dot(bc si instrument)din fabrica?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna intrebarea cu montarea BC mic. Mie mi-ar trebui doar asa pt consum...

Deci se monteza mai usor BC mic? Oare pe alte topic-uri din alte arii s-a mai discutat despre BC mic si montarea lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a trebuit recodat...?

[select]----[01 - Engine]----[Login - 11]----[se introduce codul 11463]-----[Do It!]

Partea cea mai complicata este tragerea unui fir de la conectorul T11a, datorita pozitiei inaccesibile a acestuia. Undeva sub bord cam prin dreptul turometrului. Uita-te putin la poze si la schema cu toti conectorii de acolo.

post-7784-1208520806_thumb.jpg

post-7784-1208521020_thumb.jpg

post-7784-1208521034_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[select]----[01 - Engine]----[Login - 11]----[se introduce codul 11463]-----[Do It!]

Partea cea mai complicata este tragerea unui fir de la conectorul T11a, datorita pozitiei inaccesibile a acestuia. Undeva sub bord cam prin dreptul turometrului. Uita-te putin la poze si la schema cu toti conectorii de acolo.

vad ca te pricepi la partea elecrica raspundene si nou cu bc mic daca se poate monta mai usor si cum pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma "pricep" doar la ce ma intereseaza. Avand BC nu m-a interesat montarea lui. Poate ca pe viitor o sa vreau maxi-dot si atunci poate o sa stiu cum se va face montajul si codarea cu Vag. Sau poate, nu..

Acum, stiu doar ca se poate monta BC la Polo care nu are, iar daca nu are nici aer conditionat, mai trebuie montat si un senzor de temperatura. Si mai stiu ca nu este mai usor sau mai greu de montat BC mic decat maxi-dot pentru ca in ambele situatii montajul este la fel. Difera doar ceasurile care contin Bc-ul (mic sau maxi). Deci vor trebui alte ceasuri (si aici cred ca e marea cheltuiala), alta maneta care sa contina butoanele pt. BC, cateva fire si papuci, Vag-com, si de o mai trebui ceva nu mai stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu se poate monta maxi-dot pe Polo, IC-ul nu are suport HW pt acesta (nici nu stiu sa fi fost fabricat vreun polo/fabia/ibiza care au aceeasi platforma cu maxi-dot),se poate doar display mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!