Jump to content

Montare Maxi-dot, Abs, Tempomat


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Vezi in aria de prestari servicii. Sunt baieti din bucuresti care se ocupa cu asa ceva. Ia legatura cu ei si se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Am montat și eu tempomat, conform schemei și am legat firul acela la switch-ul de frana, dar acum nu se mai stinge stopul de frana, rămâne aprins chiar și fără contact.

Ce e de făcut?

Îmi rămâne și martorul de ceata aprins slab, dar asta se întâmpla când puneam frana și înainte să umblu eu.

Am măsurat acum și acolo sunt 12V doar când am contactul pus. Să fii stricat eu switch-ul când am umblat la el?

Modificat de vali90_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se leaga la switchul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit aici, pe pagina 2 parca, că se poate lega acolo sau la siguranța 4. O să îl mut la siguranta sa vad ce iese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul era de vina. L-am inlocuit si acum merge si tempomatul. E alimentat din switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Va salut! Am citit toate paginile si nu am reusit sa pun cap la cap un scenariu care sa ma ajute la ceea ce vrea sa ii fac mașinii mele(Polo 9n2 2004 1.4 tdi BAY 80 cp). Masina mea are aproape toate opțiunile, si aici amintesc de interior piele GT, volan GT,spălător faruri, încălzire în scaune, climatic,...etc mai putin BC. Vreau sa ii montez eu unul mic, sau chiar si maxidot daca gasesc. Spuneti mi ce sa cumpăr. Dacă pun manetele si  ceasurile e plug and play sau trebuie trase fire la ecu si centrala electrica. Astept pe cei care ai facut operatiunea sa imi raspunda . Vreau sa imi montez Bc pt ca hazardul consumului la această masina nu mi se adevereste. Intr un orășel fără trafic extraordinar imi 9.5 ceea ce mi se pare mult peste cealaltă masina( E220 150 cp 2005). Pe vcds nu am nicio eroare,masina trage cum trebuie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, wolksman_9n3 said:

Dacă pun manetele si  ceasurile e plug and play sau trebuie trase fire la ecu si centrala electrica.

sigur ca nu.

Trebuie alte ceasuri - cu BC, cablaj tras de la manete la ceasuri, dupa care trebuie facuta adaptarea ceasurilor cu ECU, scriere cipuri chei, km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am frunzarit si eu putin topic-ul acesta si vin si eu cu o intrebare pentru cei "mai mesteri" care au facut treaba asta. 

Am un polo 9n3, 1.2 BZG din 2008 si as vrea sa ii pun pilot automat pentru ca am observat ca am switch pe ambreiaj, posibil si cel de frana sa fie potrivit. 

Exista vreo sansa ca masina sa fie precablata pentru asta avand cele de mai sus? M-ar scapa de o maaaaare durere de cap in situatia asta.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este. Switch-uri au toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent ca este cablat switch-ul sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ti-e suficient un raspuns? 

Vw nu lasa pe masina cabluri nefolosite, spre deosebire de alti producatori. Switch la ambreiaj au toate pentru managementul motorului. NU inseamna ca e pus acolo special pentru tempomatul pe care nu il au. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 2/4/2019 at 9:20 PM, andrei_221 said:

nu ti-e suficient un raspuns? 

Vw nu lasa pe masina cabluri nefolosite, spre deosebire de alti producatori. Switch la ambreiaj au toate pentru managementul motorului. NU inseamna ca e pus acolo special pentru tempomatul pe care nu il au. 

 

On 2/4/2019 at 3:04 PM, F l o r i n said:

nu, nu este. Switch-uri au toate.

Am pus doar o intrebare "completare" ca sa zic asa pentru ce e mai sus, imi cer scuze daca a fost vreun deranj...
Intre timp am verificat doar pentru a ma convinge, da, asa este, ma voi gandi daca fac aceasta operatie sau nu.

Multumesc pentru raspunsuri si o seara placuta.

Modificat de alexanndru97
uitat quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut!

Am nevoie de ajutorul vostru! Am incercat sa instalez pe al meu polo 9n azq, tempomat homemade conform schemei simplificate fara buton on/off.

Am respectat toți pașii din schema mai puțin conexiunea in t11a/10. Mi-a fost imposibil sa ajung la aceasta mufa și după 3-4 ore de chin am renunțat. Am tras cablul in compartimentul motor și l-am conectat la ECU pin 28 cum este descris în acest topic . Am codat cu vcds și am eroare pe engine legata de cruise control switch (e45), cod eroare P1569. Eroarea nu poate fi ștearsă, tempomat-ul nu funcționează. Am verificat toate conexiunile și sunt ok. Nu știu ce să mai fac !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva nu e făcut bine.... Ori în maneta... Ori conexiune. Ce culoare are firul de la ecu de care te-ai legat? 

Verifica cu vcds ul, starea switch-uri lor, în blocurile de masura 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul era alb la pinul 28.

Nu am maneta. Am folosit un switch cu 2 poziții fără reținere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca merge fara maneta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te salut! Am incercat exact cum a fost descris în topic. Este postata schema cu câteva pagini in urma. Au mai fost colegi care au încercat și le-a reușit.

Problema cred că se datoreaza pinului din ECU. Pe topic a fost menționat pinul 28. Nu am găsit informații pe net legate de acesta. Poate e vorba de alt pin. Ca sa ajung la mufa t11a nu reușesc fara sa dau planșa de bord jos. Mă poți ajuta? E ok pinul 28 sau e vorba de alt pin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fără maneta, dacă faci legăturile cum trebuie. Ai montat și dioda care trebuie, cf diagramei? După codul motor și anul fabricației, vedem care este pinul. Oricum, in ecu este fir alb. Ignora acea mufa... Te legi direct în ecu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FlorinCu scuzele de rigoare v-am trimis pe WhatsApp schema cu tempomat-ul făcut de mine . Am montat dioda. Aici nu pot sa incarc poze din telefon. Mașina e fabricata la sfârșitul lui 2001, model 2002 cod mod motor azq. Centrala electrica suporta tempomat (6q1).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu un dump de eeprom 93c96 pt ceasuri cu maxidot, 6Q0 920 840 M ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Va salut,

Ma ajutati si pe mine va rog cu montajul de cruise la un polo 9n3 2007 1.9,am maneta deja montata,am si mufa de ca centrala electrica,

Ajutatima cu firele,de la pin x mufa la y maneta etc.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/17/2015 at 8:17 PM, ionel.d.2007 said:

Pentru cei care doresc sa-si realizeze tempomat "home made" postez schema din ELSA si doua scheme simplificate:

CCS - Nov_2001-.pdf;Tempomat - Home made - POLO - cu comutator On_Off.pdf si Tempomat - Home made - POLO-alimentare directa.pdf;

Te-ai uitat un pic pe pag anterioare? Un exemplu.....  ai toate informatiile necesare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, am un polo 9n din 2008 nu are maxidot, m am hotarat sa i fac un retrofit sa il numesc asa si sa ii pun ceasurile de skoda fabia 2 maxidot cele ce se gasesc pe piata ce modificari trebuie facute dupa ce le fac carcasa ceasurilor(carcasa ceasurilor de la polo are o alta forma si am vazut ca un baiat din rusia si a facut din doua ceasuri unu cu maxidot, si a taiat carcasa si a imbinat o cu cea de la skoda.) ideea principala este ce codari si ce modificari trebuie sa fac masinii tinand cont ca nu a avut nici macar minidot ul ala la ora din ceasuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!