Jump to content

Sunet Ciudat Cand Trec Peste Denivelari


garceaa
 Share

Postare recomandată

am un zgomot ca si cum ceva nu e prins bine la articulatie cand trec peste speed bumper, am fost la vw si au zis ca nu e nimic. apoi m am dus la alt service si ne-am uitat atent sub masina si nimic.

sa fie bucsele la 4000km? daca erau ele cei de la VW ar fi trebuit sa zica ceva nu ?

p.s am desfacut toate plasticele de sub masina si le am curatat de pietre, etc, zgomotul inca exista si nici urma de julituri la plastice ca si cum ar atinge...

ma gandesc ca asa e zgomotul normal la masina asta...o sa incerc al 3 lea service :)

Modificat de clubbed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • oldhit

    16

  • olteanu82

    10

  • garceaa

    9

  • davides

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stai linistit. Mai ales cand e frig se intampla sa ai zgomote pe sub ea, mai ales la denivelari si speed-bumps. Dupa ce se mai incalzeste afara nu o sa iti mai faca. Si eu eram ingrijorat cand mi s-a intamplat prima data dar dupa ce am mai citit pe forum si apoi cu 4abc m-am linistit. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai schimbat ceva ?? sau inca ai zgomotul ?!

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste FastReply sau AddReply! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schimbat deocamdata nimic si masina are 124.000 de km. Mi-a zis mecanicul ca am un joc mic la o bieleta antiruliu si urmeaza sa le schimb(156 ron bucata- se schimba ambele) si o sa schimb si bucsele mici de la bascula. Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina am lasat o in service, nu i au dat de capat ce are inca....

3800 km .... si e deja in service fara verdict la problema..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare oameni buni. Legat de scartaitul la trecerea peste denivelari (speed bump), sa fiti siguri ca e din cauza bucselor bascula dar atentie Cele Mici!!! Multa lume zice ca ar fi de la bucsele de bara stabilizatoare, dar nu e adevarat. Bine ca nu le-am schimbat. Eram aproape convins. Vroiam sa-mi fac programare la service (deja imi facusera si un deviz estimativ : vreo 450 ron bara stabilizatoare cu tot cu bucse - ca cica e set complet + 250 manopera = 700 ron - ar fi fost bani aruncati pe fereastra). In schimb, mi-am cumparat 2 bucse bascula (cele mici, repet) de la porsche = 2*65 ron = 130 ron, + 100 ron manopera la cineva acasa. Schimbatul e destul de migalos si greoi, nu e foarte simplu, motiv pt care multa lume prefera sa nu le schimbe si sa le mai tina asa. Dar, cel putin in cazul meu a meritat din plin. Merge masina acum, zici ca e noua. Si nici la gropi nu mai troncane - deci tot din cauza asta. Cele uzate erau made in turkey (scria pe ele). Astept sa inceapa sa scartaie iar, dar oricum nu mai am niciun stres acum. Cand or incepe iar, le schimb din nou... Va tin la curent cat ma tin astea noi. Recomand sa luati de la reprezentanta. Nu merita alte combinatii (diferenta nu e mare la bani, dar calitatea la cele originale e imensa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e ca romanu s-a obisnuit cu bucsele de la golf 4 care le schimbi mai des si imediat ce ajungi in service iti spun mai mult ca sigur ca sunt bucsele de la bara stabilizatoare. Gresit de altfel!

La mine scartaitul a disparut complet odata ce s-a incalzit bine afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste bucse "bascule" sunt bucsele de la brat fata, care sunt superioare si inferioare. Superioare sunt cele mici, inferioare sunt cele mari. Anul trecut prin februarie imi troncanea rau de tot cand treceam peste denivalari. Problema am rezolvat-o la service-ul lui Volksman, schimband la el bucsele inferioare brat fata( cele mari). Acum imi troncane putin, saptamana viitoare ma duc la un service si cred ca solutia va fi schimbarea bucselor superioare( cele mici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema foarte enervanta. Am un zgomot la masina, pe partea dreapta, are un sunet ca si cum pocneste o minga de ping pong, si se aude pe drum rau, dar chiar si pe denivelari de astfalt mici. Masina am cumparat nou in 2004 septembrie, si am mers la service numai la vw, tess brasov si autoworld cluj napoca, si am folosit numai eu. Acum am la bord 90000 km. Cand a aparut zgomotul am avut la bord cam 70000km. Atunci la service dupa ce au cautat o intreaga zi(8ore, am fost si eu acolo), au venit cu concluzia ca de vina e suportul intercoolerului, care e rupt, intercoolerul se misca si cand atinge altceva vine zgomotul, deci trebuie schimbat ca e fabricat impreuna. Atunci au mai scris la necesar si alte ciudatetni, de la aparatoare noroi, scut motor,scut podea, treger fata(daca cineva poate sa-mi explice ce este, va rog), radiator intercooler, carenaj inferior, grila centrala bara, suport spoiler. Din fericire, am reusit sa rezolv cu casco toate (ca suma era 37 de milioane), toate dureaza in tara asta si asa dupa 3 luni, scot masina din service, si cand aproape ajung acasa si trec pe drumul de beton, iarasi se aude acel zgomot de pingpong. Cand am mers inapoi, a constatat ca un surub nu era bine prins la aparator noroi. Iarasi cand merg acasa, zgomotul revine. Imi venea sa urlu. Vara si toamna au trecut asa, iarna am fost la revizie, am cerut si atunci sa se uite la problema, au constatat ca problema vine de la ceva plastic langa roata dreapta fata, cand se vireaza, si au dat cu ulei. Iarasi revine zgomotul. Si asa ajungem la ziua de azi, cand am fost la service pt schimbarea distributiei la 90000 de km. Am cerut incaodata sa se uite la acel zgomot, am si mers la o proba de drum, mecanicul a confirmat ca aude zgomotul de pingpong. Am lasat masina, dupa cateva ore m-au sunat si au zis ca "huruitul" vine de la frane(desi am zis ca eu nu vorbeam despre huruit ci despre zgomot pingpong) si ar fi indicat si discurile la schimbarea placutelor de frana, din pacat nu am avut inca 10 mil la dispozitie sa-mi schimbe azi, si am lasat pe saptamana viitoare. Toate povestea in cele 20000 de km si un an, a fost la autoworld cluj napoca, prima data m-au taxat cu 130 lei, dupa care cu cate 50 lei fiecare data. Cred ca voi merge si la tess brasov sa vad ei ce zic. Intre timp astept foarte mult sugestiile voastre. Mersi pt reply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai merge la reprezentanta... dupa sunet poate fi un cap de planetara, bucsele de brat si bieletele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drilling engineer

aia cred ca isi bat joc de tine. ce dreaq are a face trager (este suport radiatoare, faruri, prinderea la spoiler se face pe el, grila). cu zgomotul ala de ping pong de la roata dr ? e posibil sa fie bucsele mari de la brate ca alea fac urat la denivelari

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citesc si imi vine sa ma crucesc! Exista in tara asta vreo mare reprezentanta unde putem gasii si alte categorii de persoane in afara de tampiti si idioti?! Daca zgomotul se aude in dreptul rotii cauza ar putea fi in primul rand acele bucse brat fata, superioare si/sau inferioare. Sau cap de planetara, cap de bara, rulment etc. Adica ceva din "mediul inconjurator" al rotii.

@VAIOman mai ai garantie la masina? Daca nu mai ai, nu are nici un rost sa te mai duci la reprezentante, dai o gramada de bani si te alegi si cu multi nervi.

Gaseste si tu un mecanic mai priceput si spune-i sa verifice in primul rand bucsele brat fata.

Eu astazi ma duc sa ridic masina pe elevator si in proportie de 95% mecanicul imi va spune ca trebuie sa schimb bucsele superioare( cele mici) si in proportie de 20% si pe cele inferioare(mari). Pe cele inferioare le-am mai schimbat odata in februarie, dar nu ar fi vreo mare surpriza sa sa fi uzat mai mult sau mai putin tinand cont de drumurile patriei.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. mersi pt reply. Nu mai am garantie, dar din pacate nu am gasit inca un mecanic care sa aiba un service care sa arate de incredere. Bucsele si si bieletele am verificat si sunt ok, oricum nu cred ca as fi putut rula 20000km daca zgomotul ar fi venit de la ele. Cat despre zgomot, el se aude mai mult in interor, undeva de jos, sub bord, sub torpedou, dar numai cand trec peste denivelari sau merg pe drum rau. Alte idei? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum sunt in aceeasi situatie ca tine. Si am niste "troncaneli" cand trec peste denivelari. Eu perpecep ca se aud undeva in fata, pe dedesupt. Ieri am avut o zi de cacao, nu mai putin de 3 mecanici nu au fost in stare sa imi spuna unde ar fi mica problema. Pentru ca e chiar mica. Devine stresant doar pe drum-uri de tara sau drumuri cu multe gropi. Astazi sau maine mai incerc si la al patrulea mecanic.

Toata lumea stie ca in Romania, servisarea reprezinta o mare problema. Asta e! Nu avem ce sa facem! Mergem inainte cu ce avem( ma refer la marii mecanici).

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu noutati.

februarie 2008

-simptoma: "troncaneli" enervante cand treceam peste denivelari

-diagnostic: Bucse brat fata( cele mari) uzate

-operatiune: scimbate bucsele respective

-rezultat: nu s-a mai auzit nimic.

mai 2009 IDEM ca mai sus. ( 100% la fel tot ce scrie mai sus). Ieri le-am schimbat. Cost total operatiune 300 RON.

Concluzie: Le-am introdus in categoria "consumabile".

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica bucsele alea tin doar un an ? parca nu-mi vine sa cred....nici la dacie nu schimbam bucsele la un an, sa nu fie contrafacute nu stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate am mai auzit VW sta cel mai bine la capitolul suspensie, bucse, etc. Nu cred sa pice asa de usor, doar daca mergi cu el mai mult pe off-road.:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg pe unde este nevoie, aproape pe orice categorie de drum. Nu asta conteaza.

Bucsele din 2008 le-am luat si montat la Volksman. Posibil ca ele sa fi fost ok, dar drumurile patriei si-au facut datoria. Depinde si cat de mult mergi cu masina si pe unde mergi. Discutia e complexa.

Daca eu le-am trecut la categoria "consumabile" asta nu inseamna ca trebuie sa devina regula generala pentru toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cily are dreptate...la drumurile pe care circulam noi cu totii,nu ai cum sa le numesti decat...consumabile.Eu am schimbat inainte de Paste bieletele antiruliu-zgomotul era inca prezent.A doua zi am fost si am schimbat bucsele mari de la brate(vezi foto) si flansele de la amortizoare(cea din dreapta era zdrente).Zgomotul de la trecerea peste denivelari provenea nu provenea de la bucse,ci de la flanse asa ca verificati-le si pe acestea.Acum nu se mai aude nimic si tot ce sper este sa tina macar 25-30k,pentru ca 1000 ron nu strica niciodata! :D

post-20522-1241521279_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obiectul din poza de mai sus este exact bucsa brat fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este,sunt bucsele mari de la bratele fata.Se uzeaza prin largirea canalului pe care intra bratul.Nu stiu exact ce zgomot fac atunci cand sunt uzate,la mine erau distruse flansele de la amortizoare si ele trancaneau.

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angry_spitfire

si mie mi se aude acelasi sunet,am 87000 de km,dar probleme cu bucsiile nu am,mai poate sa fie d la protectiile d la telescoape,porcariile alea din plastic,k odata c ai ridicat masina ies d la locul lor,si nu prea mai sta nimeni sa le puna la loc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

din cauza drumurilor din tara nostra bucsele nu prea rezista ,in special cele de la bratul fata spre spate(cele mari) si am cautat o varianta sa elimin acest zgomot provocat de bucsele uzate.Am gasit o varianta in a le inlocuii cu unele noi de origine,dar nu de la VW ci cu unele de la Seat Leon Cupra care sunt identice ca forma si dimensiuni dar sunt pline in comparatie cu cele de VW.Cred ca am rezolvat problema pt o perioada mai lunga de timp.Osa revin daca apar probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Ieri am rezolvat problema cu acest zgomot (dupa 4 plimbari la service) ... in cazul meu era de la tijele ce culiseaza etrierul stanga fata...ceva de genu. Acestea aveau un defect (de fabricatie) si la trecerea peste speedbumpere se auzea un zgomot ca si cum ceva e desprins. Cu aceasta ocazie si tot din aceasta cauza...tije culisante etrier (ceva de genu) se auzea un zgomot ca si cum ar pocni ceva atunci cand franam usor.

Totul s-a remediat cu mare pierdere de timp si nu numai.

P.S service-ul din RO strica ceea ce altii creeaza(brand-ul VW). Ajungi sa crezi ca VW e la pamant din cauza catorva mecanici romani care lucreaza pt VW (parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri, mergand pe piatra cubica, am observat ca mi se aude un zanganit de undeva din fata masinii (cred ca fata masinii...). Nu am idee de unde vine, dar se aude ca o tabla care vibreaza destul de rapid. Nu mi se aude pe drumuri normale sau pe drumuri denivelate. Doar pe piatra cubica.

M-am gandit pana acum la vreo 2 chestii :

- momentan am demontata fusta fata si m-am gandit sa nu se auda de la ceva elemente de prindere ale fustei sau de la ceva piulite incastrate in plastic care vibreaza...dar asta nu prea o cred pentru ca am impresia ca nu erau piulite incastrate si oricum nu ar face zgomot asa de mare

- m-am gandit la aparatoarea (sau ce-o fi) din spatele discului de frana. Aia e dintr-o tabla destul de flexibila care m-am gandit eu ca poate rezona pe piatra cubica.

De la ce credeti ca poate sa provina zgomotul ala?

Am uitat sa mentionez ca l-am auzit cand treceam prin dreptul masinilor parcate si se reflecta sunetul catre mine, ca altfel trebuie sa ai scos capul pe geam ca sa il auzi, deci nu este foarte puternic sunetul.

Modificat de MindBlank
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!