Jump to content

Sunet Ciudat Cand Trec Peste Denivelari


garceaa
 Share

Postare recomandată

Am fost si am ridicat masina pe elevator ca sa vad exact de la ce ar veni zgomotul acela pe care il reclamam eu. Am ramas surprins de la ce vine si nu e nimic in neregula. Unde se termina bara, sub masina sunt niste aparatori de noroi de aprox 2-3cm inaltime care freaca cand iau un Speedbump(sau politist mort). Tot de la asa ceva si bara sub masina este putin "slefuita". Deci nu era dracu atat de negru cum parea. Problema mare e primaria care intretine strazile :blink: no comment

Modificat de garceaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • oldhit

    16

  • olteanu82

    10

  • garceaa

    9

  • THC

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am inlocuit si eu bucshele care le-a inlocuit tzacanel si nu mai am niciun zgomot pe fata cand trec peste denivelari. :D

Chiar daca nu par uzate acele bucshe fac acel zgomot !! Sunt bucshele mai mici de pe bascula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne spui exact cum ti au spus cei de la service ca se numesc ( bucse bascula....???) si cat te a costat afacerea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ca arata bine...adica nu par a fi uzate.

Merci de raspuns, in caz ca le apuca si pe ale mele rau sa stiu ce am de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Sunt bucsele de la bara stabilizatoare acelea care sunt exact in capat de tot? Se si vad daca bagi capu sub masina. Ca sa stiu exact ce sa comand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Oricum trebuie sa ma duc neaparat cu ea in service sa scap de scartaitul asta ca de caruta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost cu masina in service, mi-au zis imediat ca sunt bucsele de la bara stabilizatoare. Mi le-au verificat, le-au gresat cu un spay special, au zis ca inca arata bine si nu are le schimb deocamdata. De atunci nu s-a mai auzit nici un scartait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 63000km si am acelasi zgomot de vreo 10000km. Insa in cazul meu este cea mai mica problema la care ma gandesc. Inafara de ambreiaj, frane, hayon care se inchide ff greu, diverse alte zgomote.....totul este in regula! :lol: :angry: :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si la mine face la fel, mai grav zici ca se rupe masina in doua, se intampla de obicei dimineata dupa ce sta o noapte afara...la primele 2-3 denivelari oricum prima e criminala ,am impresia ca se rupe masina dupa care nu se mai aude nimic pana a doua zi dimineata:)

poate ceva sfaturi ce trebuie schimbat, daca ma duc in service deja vad aceeasi story" aaaa pai deja sunt moarte a,b,c,d,e total 2,000ron"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am ajuns acasa si da si la mine face sunetul asta de frecat, ca si cum as freca doua bucati de carton una de alta, cand trec peste bump-uri si numai la rotile din fata. Masina are 6500km doar si din ca a spus garceaa de faza cu aparatorile de noroi e posibil dar nu cred totusi sa am masina atat de joasa incat sa atinga. Vedem la prima revizie. Pana atunci sarbatori fericite si aveti grija ca aluneca pe jos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca persista problema la mine si incepe sa devina enervanta. Am fost de data asta la alt service pentru ca zgomotul(scartait) a devenit foarte enervant si insotit si de ceva batai. Toti mecanicii spun ca sunt bucsele de la bara stabilizatoare mi le greseaza dar de data aceasta fara nici un efect. Cred ca problema vine de la bucsele mici de la bascula nu cele de la bara stabilizatoare (bucsele vin impreuna cu tot cu bara) si saptamana viitoare o sa le inlocuiesc si o sa revin cu detalii. Sarbatori Fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a reaparut acel scaratait. Doar cand este frig afara se aud.

O sa le suport cat tine iarna, nu are rost sa schimb doua bucse noi doar pentru cateva denivelari care le mai intalnesc ocazional. In rest nu ma deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acest zgomot. Coincidenta sau nu, a aparut de cateva zile, de cand temperatura a scazut sub 0 grade.

Nu cred ca sunt acele aparatori, am mers pe drumuri foarte proaste si nu am auzit niciodata nimic. Zgomotul se aude cand trec peste denivelari la rotile din fata si la cele din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceasi problema cand trec peste denivelari se aude cum ar fi niste cuie intr-o cutie.....doar cand este frig afara.... dupa ce spal masina nu se mai aud.... si decurand cand iau o curba mai stransa se aude un pocnit pe partea dreapta si simpt o putina retinere la volan.... park sar bloca o clipa directia asta nu mai stiu dc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul asta ''cuie care se agita in cutie :P '' l-am mai auzit la un prieten cu un Golf V.Nu am reusit sa reperez foarte bine de unde vine insa am impresia ca de la puntea spate...

A mai auzit cineva zgomotul asta?...aveti idee de la ce poate fi? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se aude pe rotile din fata...cred ca ar fi bucsele..... dar nu stiu care este prob cu pacanitu asta cand iau o curba mai stransa pe partea dreaqpta... dar nu totdeauna ..cateodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand a inceput frigul se aude in zona portierei dreapta spate un zgomot la trecerea peste denivelari.... ca si cum ar fi un plastic spart. Am verificat haionul, in portbagaj, am impins la toate plasticele de prin zona aceea nu i-am dat de cap se aude in continuare. Are cineva idee de unde poate venii acel zgomot ??? Oare poate fii ceva in portiera ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nowar acelasi ''pacanit'' la viraje s-a dovedit a fi un rulment la un Passat B6 asa ca poti sa iei in calcul si acest lucru...in fond au cam acelasi principiu de constructie la trenul de rulare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si la mine a inceput sa se auda si am doar 14700 de km, un fel de "fasait" cand trec peste speed bumps, dar nu se aude mereu; cred ca de cele mai multe ori se aude cand este frig dimineata, dar aceast lucru nu cred ca este normal, mai am un gof v tdi cu 120000 km si nu se aude nimik si plec cu el la 6.15 a.m. cand temperatura este foarte scazuta... O sa fac o prgramare pentru verificare acestui zgomot la reprezentanta dar nu vreau sa cred ca trebuie sa schimb bucsele la o masina care nu are nici 15000 km si acestia facuti cu grija... totusi e VW nu Dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jul, nu te vaita...eu la 23k troncane!(si sigur e pe fata) stiu ca nu e VW, dar nu e Dacie cum ziceti si voi... Insa drumurile de la noi lasa de dorit. Daca e doar un fasait, "asa face toate" atunci. amortizoarele au si gaz in ele

Incerc sa ajung si eu la intalnitre si o sa vezi despre ce vb.

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aceeasi problema si la mine. cand temperatura de afara scade sub 0 grade la bumbere sau la denivelari mai mari se aude un zgomot ciudat ca si cand as "agita o cutie de cuie". am observat ca atunci cand ies cu ea de la spalatorie zgomotul dispare dar a 2a zi dimineatza zgomotul e si mai puternic(probabil ca ingheata apa pe bucse). masina mea are doar 45 d mii km si as vrea deocamdata sa nu schimb nimic la ea. sper sa treaca mai rpd iarna asta sa avem temperaturi cu multe grade afara sa ne bucuram din plin de masinile noastre. :santa: Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a disparut zgomotul dupa ce s-a incalzit afara.

Sper ca apa inghetata sa fi fost cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se aude pe rotile din fata...cred ca ar fi bucsele..... dar nu stiu care este prob cu pacanitu asta cand iau o curba mai stransa pe partea dreaqpta... dar nu totdeauna ..cateodata

Verifica si burduful de la planetara pe partea care auzi pacanitul si implicit poti testa daca iti bate vreo planetara intr-un loc asa mai larg virezi la maxim pe fiecare parte a volanului (resp stg-dr), pe fiecare parte separat si mergi asa cu treapta 1-a si daca se aude pacanitul dute si verifica la service planetara de pe partea aia.

Verifica si vizual daca burdufurile de planetare au scurgeri de vaselina sau sunt uleioase, iar daca da dute si schimba-l ca nu-i chiar asa de scump decat sa schimbi dupa toata planetara sau capul care e mult mai costisitoare .

Nowar acelasi ''pacanit'' la viraje s-a dovedit a fi un rulment la un Passat B6 asa ca poti sa iei in calcul si acest lucru...in fond au cam acelasi principiu de constructie la trenul de rulare :)

La faza asta cu rulmentul poti verifica in caz ca iti huruie sau face zgomot rulmentul in mers pe linie dreapta iei de volan stg-dr asa un sfert de cursa si daca atunci cand se inclina un pic masina nu se mai aude zgomotul- e posibil sa fie rulmentul.

Nu sunt mecanic dar am mai auzit de astea si in caz ca nu-i corect ceea ce spun, atunci sa ma corecteze cineva.

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!