Jump to content

Suspensie A3 8p


audiholic
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa recunosc ca suspensiile de pe A3 nu fac nici un compromis pentru drumurile din ROmania , mai ales astea sport de pe Ambition si S-Line. Or fi ele sportive si te tin bine in curbe, dar parca prea te zdruncina la orice gropita si transmit tot in scaun si cabina. De fapt problema e intalnita la toata gama Audi pentru ca am mai mers cu masini sport si, desi suspensiile erau tepene, amortizau mult mai bine socurile. Acum, va intreb daca exista vreo alternativa la ele ,in sensul ca nu as dori unele mai moi, dar mi-ar placea unele mai eficiente, reglabile poate. Aveti cumva asa ceva pe masinile voastre? Cum se simt?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_e88

    6

  • ViBogdan

    5

  • audiholic

    4

  • g.mar.

    3

Uite, tocmai am discutat cu Vlad_MHL zilele astea si imi spunea ca isi schimba suspensia stock de pe S3 (care sigur e diferita si mai sport decat de pe A3, chiar si S-line) cu un Bilstein B12. Singura chestie ca alea nu sunt reglabile. Daca vrei reglabile pe inaltime, iei B14, daca le vrei reglabile si pe inaltime si pe duritate iei B16 (PSS10) care-s cele mai tari suspensi la ora actuala (si KW varinta 3). Dar la B14 si B16 pretul este destul de maricel, B12 au un pret mai omenesc. Eu am pe A4 si se comporta bine si nici nu sunt dure, in schimb imbunatatesc mult stabilitatea. Bine, masinile sunt diferite (A4 de A3), dar asa ca sa-ti faci o idee. Mai poti sa te consulti cu Fuscobal sau Vlad_MHL la capitolul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa in primul rand sa fie reglabile pe duritate si mai putin pe inaltime pt ca astea de pe Ambition sunt oricum mai joase cu 10 mm din cate stiu eu. Ai idee cati bani ar ajunge Bilstein-urile B16 sau KW-urile de care ai mentionat?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De KW nu stiu, dar B16 sunt cam 1700 EUR..asa la prima strigare. Stiu ca daca discuti la Racing Nick poti beneficia de reducere. Vorbeste si tu cu Nadir sau Fuscobal ca ei il cunosc mai bine pe Nicu (Racing Nick). Nadir chiar stiu ca a luat de curand 1xB16 si 2xB12

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima strigare, B16 este cam 1600 euro, iar B12 este cam 870 euro.

Din pacate nu prea poti sa iei suspensie reglabila pe duritate fara sa fie si reglabila pe inaltime. Cel putin la Bilstein.

Mai ai varianta sa iti schimbi doar arcurile sau doar amortizoarele. Intra pe www.bilstein.de si vezi care ar fi variantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele Koni vin cu reglaj pe duritate (dar fara reglaj al inaltimii), dar depinde de platforma daca poate fi reglata fara a da amortizoarele jos de pe masina. Vezi si oferta lor.

Luni ma prezint la montaj cu a mea si pe urma iti pot spune mai multe despre ea. Tineti-mi pumnii.

La varianta mea doar pe fata se poate regla duritatea fara a demonta nimic, doar deschizand capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta la montaj. Apreciez curaju :beerchug: si totdata sunt nerabdator sa aflu diferentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat ieri suspensia si din primii metri as putea spune ca nu e ce cauti. Eu le-am setat pe tarie medie si este mai ferma decat cea originala a masinii (am avut tot suspensie sport, ca si tine), dar totusi mai confortabila. Nu te zdruncina la fel de rau si nici nu zdragane ca si cum ar fi sfarsitul pamanatului la fiecare groapa. Setata pe taria minima s-ar putea sa fie mai bine dar pierzi din stabilitate.

Eu am pus totusi si arcuri sport, mai dure, tot Koni si influenteaza si ele modul in care masina raspunde la denivelari.

Gadindu-ma la situatia ta, cred ca ti s-ar potrivi mai bine amortizoarele Koni FSD http://www.koni.com/190.html

Acestea au fost concepute sa fie foarte confortabile la mers normal dar sa dea o stabilitate foarte buna cand sunt fugarite. Se folosesc cu arcurile originale si chiar nu este recomandata folosirea lor cu arcuri ce coboara mai mult de 20-30mm. Din ce am citit pe diverse site-uri reusesc destul de bine sa faca cu ce se lauda. Au totusi un dezavantaj, pretul doar pentru amortizoare este putin mai mare decat pentru kitul arc+amortizor pe care l-am pus eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Multumesc mult pentru ajutor. O sa incerc varianta recomandata de tine, nu stiu cat de curand, dar in cazul in care se intampla o sa postez aici rezultatele ca un ghid si pentru ceilalti.

O zi buna,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,

am ajuns cu masina la o varsta remarcabila, si vechimea suspensiilor incepe sa-si spuna cuvantul.. sau zgomotele/scartaielile. este vorba de un audi a3 8p, de 105 cai. vreau sa le schimb cu ceva semi-sport, adica nici sa am probleme foarte mari pe termen lung, dar nici sa fie moi ca astea de acum, ca mi-e frica sa fac stanga dreapta ca se duce in balans. am fost cu un prieten cu un golf 5 sportline, cu suspensia sport de fabrica , si la 50k km, se misca foarte bine masina, extrem de stabila. cam ceva de genul as cauta si eu, insa nu stiu spre ce firma sa ma indrept, si cine ar aduce asa ceva in tara..daca are cineva vreo idee, va rog sa postati..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal recomand Bilstein iar ca si produs in functie de ce vrei de la masina. Variante:

B2 Ulei

B4 Gaz

B6 Sport

B8 Sprint

B10 Power Kit

B12 Tuning Kit

B14 PSS

B16 PSS9

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ai putea sa incerci cu suspensia de fabrica S-line, cred ca te-ar multumi.

In felul asta nici nu cobori masina foarte mult si nici nu ai probleme cu alegerea amortizorelor si a arcurilor.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexPredaGTi
Eu personal recomand Bilstein iar ca si produs in functie de ce vrei de la masina. Variante:

B2 Ulei

B4 Gaz

B6 Sport

B8 Sprint

B10 Power Kit

B12 Tuning Kit

B14 PSS

B16 PSS9

Succes!

recomand B8 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar ai putea alege suspensia S-line de fabrica (arcuri+amortizoare) sau daca vrei doar amortizoare poti incerca bilstein B6 Sport, se potrivesc cu arcurile care le ai acum pe masina si nu vei micsora nici garda la sol.

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand suspensia S-Line de fabrica masina cuboara doar cu 3cm fata de cea stock si este foarte ferma pe viraje s-ar putea sa te nemultumeasca putin rigiditatea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sfaturi, insa din cate am citit, suspensia s-line/sport este un pic cam dura, si ar putea aparea probleme in ceva timp daca nu se merge cu atentie. in plus, ma gandesc ca ar costa mai mult decat un kit de suspensie de firma, aftermarket - ca deh, e audi - care probabil ar avea performante mai bune..

WRC, sau AlexPredaGTi, voi ati incercat vreuna din acele suspensii, ca am vazut ca le recomandati? din cate am citit eu pe forum aici, am vazut niste suspensii KONI Sport Kit care par a fi ce trebuie, insa nu stiu prea multe despre ele..

LE: am uitat sa mentionez, as vrea sa-mi si coboare masina cu vreo 3cm, deci ar fi chiar recomandat sa o lase mai jos..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B4 pt confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pe masina B12 care sunt mult mai dure decat cele stock pentru gti . deci ies din discutie pentru ca am vazut ca nu vrei asa ceva . In comparatie cu KONI , as merge tot pe bilstein .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit pe siteul bilstein romania, si b6-ele sunt amortizoare sport, fara sa coboare garda la sol a masinii, iar b8-ul pare sa fie acelasi lucru, doar ca mai si coboara garda la sol..deci cred ca mie mi-ar trebui b8, insa am vazut ca nu vin la kit, adica arcuri+amortizoare, ci sunt doar amortizoare..cum as putea sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Revin cu intrebarea, si pun in discutie ori amortizoare Koni FSD+ arcuri Eibach Pro Kit (-30mm), ori Bilstein B8 tot cu Eibach probabil sau kitul B10..a testat cineva asa ceva?

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astepta si tu primavara pt. suspensie :coolpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios cum ai sta ca si costuri... oem S-line vs B* (ambele amortizoare + arcuri).

La un A3 care nu are pachet S deci nici suspensie S singurele diferente in ceea ce priveste suspensia ar fi arcurile si amortizoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As astepta, insa primavara nu are un mos craciun.. ;) Daca am noroc sa pice de acum, probabil ca le voi monta atunci la primavara..

Ideea e ca am trecut pe jantele de 16 de iarna, si deja o simt mult mai moale/comfortabila, dar si mai instabila fata de cele de 17, d-asta as cam vrea sa iau masuri, mai mergea cum mergea cu cele late, insa cu astea parca merg pe valuri..

La un A3 normal, fara suspensie S-line sau S, probabil masina mai trebuie coborata aprox 3cm..in rest nu stiu despre costuri, dar pachetul Koni FSD cu arcuri Eibach se ridica la vreo ~700 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Ar mai fi si varianta KW. Poti sa intri aici http://www.kwautomotive.com/ si sa vezi cam despre ce este vorba. Eu am avut asa ceva pe o Octavia 1.8T 4x4, a costat 1500 de euro si am fost foarte multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Suspensie A3 8p

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!