Jump to content

Norma de poluare


Mitch
 Share

Postare recomandată

Salutare!

in seara asta plec spre drum in germania sa-mi cumpar un vw polo benzina, dupa banii pe care-i am estimez unul de prin 2002-2003, cum pot iddentifica/asigura daca masina are euro 4? exista la seria motorului e codificare ? ceva de genu asta, sau exista un tabel centralizat, mai exact motoarele benzina din 2002 incoace sunt toate E4 ....?

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici codurile cu normele de poluare

EURO 2 - X1, X2, X3, X4, X5, X6, Y1, Y2, Y3

EURO 3 - D3, E3, R3

EURO 4 - E4, R4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am polo din 2002 de 1.2l si motor AZQ si este Euro 4. Cand am mers sa imi iau, stiam doar ca orice polo 4 benzina este EURO 4. Sper sa nu gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Da e adevarat, pt ca si eu am acelasi model din 2002 si e E4. Bafta!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!Polo de 1.000cmc 70 cp are E3. Multa bafta!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Polo 6N2 din 1999 cu motor de 1.4 60 CP are Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V
Polo 6N2 din 1999 cu motor de 1.4 60 CP are Euro 4.

crezi ca din 2008 februarie mai asteapta omu in germania? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!Polo de 1.000cmc 70 cp are E3. Multa bafta!! :D

Sunt un pic cam OT dar nu am auzit de motor pe polo de 1000 cu 70 de cai, ce cod are motorul asta?

Stiam doar de motorul de 1000 cu 50 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am polo6n2 din 2001, 1.4 benzina si e euro4...stiu ca daca e dupa 2000, e Euro4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am polo6n2 din 2001, 1.4 benzina si e euro4...stiu ca daca e dupa 2000, e Euro4

Salut.

Ce cod de motor ai la 1.4 benzina euro4?

Un prieten are din 2000 ianuarie un variant si astia de la RAR vor sa faca euro2 din el. Parca are motor ANW, nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

in seara asta plec spre drum in germania sa-mi cumpar un vw polo benzina, dupa banii pe care-i am estimez unul de prin 2002-2003, cum pot iddentifica/asigura daca masina are euro 4? exista la seria motorului e codificare ? ceva de genu asta, sau exista un tabel centralizat, mai exact motoarele benzina din 2002 incoace sunt toate E4 ....?

Multumesc anticipat !

Mult succes, si eu am adus un Polo din Fr din 2001 este al meu, Motorul este AUD, si a fost gasit ca si E4. Ar exista o lista de coduri motor din care sa iti dai seama, dar mai intai de toate, fii atent la acte, la certificatul de Franta a fost f ciudat caci nu scria nimic, au f putine detalii trecute, nici emisii, nici norma, nimic....nu stiu cum o fi la cele de germania...in germania existand si carte de identitate.

Oricum cu cine am vb inainte sa o iau, toti samsarii m=au asigurat caci aceste polo peste 2000-2001 sunt E3-E4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salut,

codul e AUD

Salutare la 6n2 1,4 16v din 2000 cod motor AUA in brief e trecut euro 4,la noi ce euro il catalogheaza,am mai intrebat mi sa spus ca e suta la suta euro 4 dar am vazut o lista de la rar cu euro 3 si erea trecut si aua pe acolo,deci... nu e buna lista sau e euro 3.tnx. :)

Modificat de The Kello
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce scrie la tine in actul de identitate al masinii este important.daca in germania era euro 4 si aici o sa fie la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce scrie la tine in actul de identitate al masinii este important.daca in germania era euro 4 si aici o sa fie la fel

In brief scrie mare EURO 4,acum... nu stiu dupa ce criterii se iau astia.Luni imi fac programare la rar si ce o fi o fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cantitatea de CO2 emisa in raport cu capacitatea cilindrica.succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Polo 6KV din 2001 decembrie 1.4MPI motor AUD pe carte cand a fost adusa era trecut E3-D4.Masina se pare ca a fost facuta pentru export de Spania sau ceva de genul.Chiar si manualul era scris in Spaniola iar pe multe piese e trecut Made in Spain.Acum aproape 3 ani cand a fost inmatriculata pana nu s-au uns prin acte 50 euro nu se vroia a fi Euro 4.Pana la urma a fost trecuta Euro 4 in acte pentru ca taxa era mai mica(ea fiind inmatriculata pe firma)Ce am gasit pe net? Eh iaca asa.

Sa luam cazul Euro4, care a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2005. Ceea ce nu se stie despre data reala a implementarii Euro4 este planul de esalonare a setarii liniilor de productie pentru toti producatorii auto. Data de 1 ianuarie 2005 a fost obligatorie doar pentru modelele absolut noi, restul productiei avand la dispozitie inca un an de zile pentru implementarea normei.

Prin urmare:

- TEORETIC: Masina produsa pana in Ianuarie 2000, va fi Euro2, indiferent daca este atestata de nemti D3 sau D4. PRACTIC termenul este 2001.

- Masina produsa dupa Ianuarie 2000, dar pana in Ianuarie 2005 este Euro3, indiferent de norma D. (practic 2006)

- Dupa Ianuarie 2005, D3 este 100% echivalent Euro3, iar D4 100% Euro4.

Modificat de Enz0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
In brief scrie mare EURO 4,acum... nu stiu dupa ce criterii se iau astia.Luni imi fac programare la rar si ce o fi o fi.

AM facut RAR-ul si fara probleme si alte 'atentii' 1.4 16v cod AUA este euro 4 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna

am cumparat un polo

am 1999 luna a doua,motor 1.4...cod motor APQ stie cineva ce euor este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca este euro 2. nu ai talon la el? trebuie sa scrie acolo sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin am talon,dar e din franta,si pe cele de franta nu scrie nimic,am gasit codul motor in portbagaj,am cititit aici pe forum si am gasit acolo,si scrie si pe carcasa la motor,APQ,si sunt curiosa ce euro este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut un seat cu APQ de 60 de cai din '97 si acela era sigur euro 2. polo al tau este 6N sau 6N2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut

Vreau sa cumpar un Polo variant inmatriculat  in 13.10.2000, masina este de Italia si are cod motor AUA ,.Am citit peste tot ca acest cod motor este euro 4 dar cineva m-a spus ca cele de italia nu iasa euro 4..???? Va rog daca puteti sa ma luminati si pe mine. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!