Jump to content

Sistem Audio De Golf 5


sorel
 Share

Postare recomandată

Salut. eu sunt un necunoscator in domeniul boxelor auto si acum, deoarece am pus mana pe niste bani, as dori sa imi imbunatatesc sistemul audio.

este vorba despre un golf 5 care a venit cu RCD300 si 4 difuzoare.

as dori daca puteti sa imi spuneti cam ce imi trebuie pentu a imi pune boxe si pe spate(de ce nu si o inlocuire a celor de pe fata) si un subwoofer.

nu as vrea sa renunt la cd-ul Stock, in cel mai rau caz, sa trec la RCD300+(cel cu 4canale).

intrebari:

1) in limita a 1800-2000RON pot face ceva bun?

2)sa trec de la RCD300(2canale) la RCD300+(4 canale)?

3) trebuie sa imi montez un amplificator separat pentru boxele din usi daca nu doresc sa inlocuiesc cdplayer-ul stock?

4) unde as putea sa gasesc un pret bun pentru componente?

5) masina e in garantie la PBN, exista vre-un mod de a le instala in alta parte decat la un service autorizat VW unde or sa ma rupa de bani cu manopera fara a imi pierde garantia pe partea electrica?

6) imi poate spune cineva dimensiunile boxelor ce pot fi prinse il lacasurile din usi la un golf 5?

7) mai are rost sa pastrez si boxele cu care avenit masina sau e mai bine sa renunt la ele?

pana una-alta, eu m-am uitat pe www.be-loud.ro si pe www.booster.ro pentru niste preturi informative, dar m-am uitat doar dupa pret, nu si specificatii, pentru ca nu stiu inca ce imi trebuie pentru a le face sa functioneze corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    8

  • Al Bundy

    7

  • Rave

    7

  • sorel

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

am citit si http://vwforum.ro/index.php?showtopic=39447 si http://vwforum.ro/index.php?showtopic=22672 . insa eu doresc sa aplic, si vreau recomandari in privinta componentelor, in sensul ca: iti trebuie un amplificator pe X canale, boxe marca Y , sub marca Z...

eu momentan nu stiu nici macar dimensiunile boxelor pe care pot sa le montez pe masina, adica a lacaselor din usi :offtopic: ...

as face si o antifonare a usilor fata-spate, dar tere imi e ca daca o fac la PBN or sa ma usuce de bani si daca nu o fac la ei imi anuleaza garantia...

Modificat de sorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sefule Sorel, topicurile alea sticky iti dau totul mura in gura, si teoretic si aplicat ! Vrei sa stii marci de boxe recomandate, citesti la "caracteristici timbrale ale difuzoarelor" si te lamurasti. Vrei recomandari in limita ta de buget, citesti la "Recomadari de imbunatatire a sistemului pe game de buget" si te lamuresti si mai mult. Dimensiunea boxelor pe fata la golf 5 este de 18cm si trebuie facute adaptari pentru 16.5 sau 20cm cat au difuzoarele auto...dar desigur ca si asta am scris pe aici pe undeva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fuscobal: am sa citesc si celelalte sticky-uri, desi ma uit in mare parte ca boul la poarta noua pt ca sunt novice/noob/bieginer/slaban/incepator/paralel in domeniul sistemelor audio.

dimensiunea boxelor fata mi-ai zis-o, dar mie mis e pare ca sunt 2 lacasuri de boxe in usile din fata si unu de tweeter, am dreptate? daca da, poti sa imi spui si mie ce dimensiuni au?masina e in garantie si imi e ciudat sa desfac fetele usilor de unul singur si sa stau cu rigla sa le masor.

de asemenea daca ai putea sa imi dai aceleasi informatii si pentru usile din spate as aprecia.

BTW: ce intelegi tu prin boxe entry level, mid level si high end? eu neavand nici o treaba cu sistemele audio nu prea reusesc sa imi dau seama cum fac diferenta...

am cautat inainte sa deschid acest thread si am postat intrebarile carora nu le-am gasit raspuns.

asa ca as aprecia daca cineva poate sa "piarda timp" si sa-mi raspunda si mie la intrebarile din primul post.

Modificat de sorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in portiera mai este o medie de 10cm. Sistemul de Golf este pe 3 cai in fata dar daca-l inlocuiesti s-ar putea sa optezi pentru numai 2 intrucat cele pe 3 cai incep din zona medie in sus. In usile din spate nu stiu ce boxe sunt pentru ca nu m-au interesat niciodata. le-am decuplat pur si simplu. La entry sunt de obicei coaxialele si cele pe 2 cai. Hmmm...ce inseamna entry, mid si high-end....pai daca insasi denumirea lor nu spune totul doar ca in engleza, sa traducem :

- entry = difuzoare intrare in gama, adica cele mai ieftine si in general mai slabe

- mid = difuzoare mediu de gama, adica cele cu compromis ideal pret/performanta

- hi-fi = difuzoare varf de gama, adica ceva mai scumpe dar si foarte bune

- high-end = topul topului in materie de difuzoare, mai bine si mai scump de atat nu se poate (remarca relativa desigur)

In general, cam cum e pretul asa si calitatea dar sunt si exceptii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx fuscobal.

astept in continuare raspunsuri la intrebarile: 2,3, 5 si 6, la 6 ramanand de alat dimensiunea tweeterelor din dreptul oglinzilor si boxele de pe spate si daca merita sa pun tweeterele.

help? :))

LE:

m-am gandit la urmatoarele:

Access 100 CA1 Pret: 229,90 RON

# difuzoare coaxiale 2 cai

# diametru: 10cm

# putere RMS: 40W

# putere Max: 80W

# impedanta: 4 Ohmi

# sensibilitate: 89dB (2.83V/1m)

# raspuns in frecventa: 90Hz - 20KHz

Access 165 CA1 Pret: 284,90 RON

# difuzoare coaxiale 2 cai

# diametru: 16.5cm

# putere RMS: 60W

# putere Max: 120W

# impedanta: 4 Ohmi

# sensibilitate: 92dB (2.83V/1m)

# raspuns in frecventa: 60Hz - 20KHz

Be loud Bass Pack Mutant CST

Oferta speciala: 549,90 RON*

Subwoofer JBL CS 1204T

* subwoofer bass reflex, diametru 30 cm

* putere: 250W RMS (1000W max)

* SPL (2,83V/1 m): 90 dB

* raspuns in frecventa: 35 - 200 Hz

* impedanta: 4 Ohm

* dimensiuni: 346 x 660 mm

Amplificator Mutant NW280SP

* amplificator auto 2/1 canale

* putere: 2 x 80W RMS (240W RMS in punte)

* filtru trece-jos 50 - 250Hz

* filtru trece-sus 120 - 3kHz

* raspuns in frecventa 10Hz - 50kHz

* impedanta 2 - 8 Ohmi

Modificat de sorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tweeterele nu prea conteaza ca nu-s asa mari diferente de dimensiuni, si daca sunt mai mari putin se taie putin prin spatele grilei si se face sa incapa. Nu te mai uita la specificatiile boxelor ca sunt degeaba si nu vor arata niciodata cum suna un difuzor. Daca Focal Access sunt bunicele, subwooferul si mai ales amplificatorul sunt cam de 2 lei, ceea ce se vede si din oferta speciala :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai d'asta am postat aici sa fiu ajutat cu alegerea, eu fiind praf nu ma descurc in domeniul acesta :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare colegi!

Am sa incep prin a va spune ca de curand mi-am vandut masina veche ( un VW golf 4 1.4 benzina) si mi-am achizitionat un golf 5, 1.9 diesel, varianta 90 cp, an 2008.

Masina este dotata cu casetofonul ei original (radiocasetofon cu Cd, Mp3). Problema e ca masina nu are boxe decat pe fata si oricum nici alea nu se aud cine stie ce. La masina veche aveam un casetofon Alpine, boxele originale pe fata si pe spate avea boxe JBL, iar fidelitatea era foarte buna. De curand am fost la un audio car service, iar cei de acolo mi-au recomandat niste boxe GERMAN MAESTRO, spunand-mi ca sunt foarte bune ( la un pret de 450 lei perechea). In alta parte, mi-au spus ca ar trebui sa schimb si casetofonul pentru un rezultat bun. Voi ce credeti? Care sunt mai bune ? JBL sau altele ? Credeti ca daca imi pastrez casetofonul original si schimb boxele se va obtine un rezultat bun ? As schimba si casetofonul original, insa avand dimensiunea mare, ar fi cam greu sa gasesc ceva care sa se potriveasca ca si infatisare cu restul bordului.

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as pastra cd player-ul original si as monta niste boxe originale VW pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as pastra CD Player-ul original si as pune astea pe spate, la banii aia. Si daca ar fi sa schimb si pe fata, astea, in aceeasi gama de pret!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut pe Skoda acest model de Focal si suna foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAlut,

nu stiu ce marca te ar atrage dar eu am in vedere Hifonics,Eton,Mac,Esx.Daca ai avea posibilitatea sa cumperi uin sistem original ar fi mult mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sistem original (oem) e slab, mai ales comparativ cu o varianta after-market, la bugetul tau.

Asta se vede si in pret, un sistem original e 100-150 ron.

Si eu as merge pe varianta Focal, cum a spus Rave. Am auzit numai de bine, si cand o sa fac si eu pasul asta, pe Focal o sa merg.

LE: decat sa iei difuzuoare pe spate, mai bine schimbi mai intai difuzoarele pe fata, si lasi sunetul de pe spate pentru mai tarziu. Diferenta va fi mare, sunetul de pe spate este pentru a "umple" spatiul, cele de pe fata conteaza mai mult.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Eu as aborda problema un pic altfel, mai intai as achizitiona o unitate de calitate (UIte aici 2 produse 2 din care sa nu fie navigatii http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/ALPINE/CDE-W233R/ sau http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/ALPINE/CDE-W235BT/ daca vrei si "colt albastru" :P) ca sa ai un semnal cat mai bun si apoi m-as gandi sa schimb difuzoarele :)

Din ce am observat unitatile ce vin montate de masinile din gama VAG (RCD-uri si RNS-uri) cam au o putere maxima de iesire de 20W pe canal plus ca distorsioneaza destul de mult la nivele ridicate ale volumului.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar despre masinile echipate cu optiunea VW Sound ce stiti ? (ce putere ajunge in difuzoare)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Eventual daca poate posta cineva si dimensiunile difuzoarelor care se incadreaza in portiere.Firma cred ca e mai putin importanta,tine de bani si de gusturi.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu dimensiunile difuzoarelor care se potrivesc in portiere,si pe spate si pe fata?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope,18cm,si este nevoie de un cerc mdf,sau plastic,nu poti pune orice boxa pe care o cumperi de la magazin.iti trebuie si inelele respective.

@ C Z R: puterea este aceeasi si la sound sistem,doar ca se imparte altfel,eu am statie sub scaunul sofer din fabrica,in echiparea sound sistem+navi.

Statia este oem,fabricata in mexic,am poze cu ea pe topicul masinii.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu exista boxe de 18cm after-market. Boxele care ii trebuie sunt de 16.5, cu adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu focal a1 in portierele fata, se aud bine, au si bas bun, dar inaltele sunt poate un pic cam puternice(se poate totusi ajusta din player/crossover). La calitate nu le poti compara cu boxele vandute prin hypermarketuri, e prea mare diferenta(ce-i drept am si portierele insonorizate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali: stiu nenea, si eu am acelasi lucru :) dar imi vine greu sa cred ca nu e diferenta de putere. Ideea mea era sa nu iau ceva prea "slab" (gen 60W) si sa ma trezesc ca eu defapt primesc 100W (de exemplu)

adica diferenta de 1000+ E se duce fix in amplificator + 2 medii ? ar fi prea penibil

Deci, reformulez:

Stie cineva diferentele (de putere ce ajunge in difuzoare) intre VW Sound (3 dif/usa fata + 2 dif/usa spate = 10) SI varianta standard (cu sau fara dif. in spate, fara medii in fata) ?

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti . boxele de pe touran..sunt aceleasi ca si pe Golf 5 ma refer la marime..ce recomandati..am RCD 300 cred cu 8 incinte acustice ::)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!