Jump to content

Parerile Dumneavoastra Despre Cauciucuri!


Vlad MHL
 Share

Ce marca de cauciuc ati prefera?  

253 voturi

  1. 1. Ce marca de cauciuc ati prefera?

    • Michelin
      42
    • Goodyear/Dunlop
      105
    • Bridgestone/Firestone
      25
    • Pirelli
      14
    • Continental
      42
    • Nokian
      18


Postare recomandată

Preferinta mea ptr vara este Bridgestone Turanza ER300, am uzat deja 4 bucati si acum sunt la un nou set si sunt foarte multumit de ele din toate punctele de vedere,adica aderenta pe uscat si umed, franare pe uscat si umed, silentiozitate etc.Ptr iarna am Dunlop-uri 3D si sunt acceptabile, adica bunicele dar nu ma hazardez in afirmatii de genul ca sunt nemaipomenite!Am avut in schimb GY Ultragrip 7 si pot sa spun ca, alea da cauciucuri de iarna!Mult superioare pe zapada fata de aceste Dunlop-uri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca pentru vara bridgestone sunt cele mai buie iar pentru iarna Dunlop.

Bridgestone pentru ca nu se uzeaza repede,au aderenta foarte buna(paca se lipesc de asfalt) si sint si silentioase,iar pentru iarna Dunlop pentru ca nu se uzeaza repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Preferinta mea ptr vara este Bridgestone Turanza ER300, am uzat deja 4 bucati si acum sunt la un nou set si sunt foarte multumit de ele din toate punctele de vedere,adica aderenta pe uscat si umed, franare pe uscat si umed, silentiozitate etc.Ptr iarna am Dunlop-uri 3D si sunt acceptabile, adica bunicele dar nu ma hazardez in afirmatii de genul ca sunt nemaipomenite!Am avut in schimb GY Ultragrip 7 si pot sa spun ca, alea da cauciucuri de iarna!Mult superioare pe zapada fata de aceste Dunlop-uri!

Votul meu merge tot pt. Turanzzzzzaaaaaaaa ER300 pt. vara

Pt. iarna Continental TS 810 ContiWinterContact, multumit dar nu am avut cu ce sa le compar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine Michelin este marca de ales daca nu conteaza banii! Se vede calitatea. Am acum Michelin Pilot Sport pe spate si Pilot Exalto pe fata (225/45 ZR17). Sunt foarte multumit de ele dar, din pacate urmatoarele nu vor fi Michelin din cauza pretului mare. Pentru iarna am Contnental ContiWinterContact 195/65 R15).

Dupa parearea mea merita achizitioante niste cauciucuri mai scumpe de o marca buna in favoarea unora mai ieftine de un brand mai putin cunoscut. Argumetere ar fi:

- siguranta, care este pe primul loc

- durabilitatea in timp mai mare si rezistenta la uzura (de exemplu un Michelin sau un Vredestein tine mai multi km decat sa zicem un Nexen sau un Wanli)

- e o investitie in timp pe care o faci odata la cativa ani buni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am votat pentru vara Bridgestone Turanza ER300. Sunt cele originale cu care a venit masina (205/55/R16) si am mai bine de 3 ani si 107.000km. Impecabile pentru aderenta pe uscat si ploaie, zgomot redus la rulare, rezistente la gropi si durabile in timp.

Pentru iarna am GoodYear UltraGrip7+ aceleasi dimensiuni, le-am folosit 3 ierni consecutive si am fost multumit de aderenta mai ales pe zapada si gheata (dar aici ma ajuta si ESP). Din pacate iarna sunt mult mai multe gropi, eventual pline cu apa si iarna trecuta de la gropi una s-a taiat si alta are o galma destul de mare. Desi nu am ce sa le reprosez din punct de vedere aderenta si gradul de uzura se pare ca nu sunt foarte rezistente la socuri. As fi vrut sa trec iarna asta pe Dunlop dar as iesi mai scump cu 4xDunlop decat cu 2xGoodYear (pretul de anvelopa este comparabil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e diferenta foarte mareee .... intre ce as prefera si ce imi permit ... momentan am Michelin Energy Saver - relativ multumit(le-am luat second cu jantele) ... dar urmatoarele de vara vor fi Dunlop FasResponse sau Bridgestone turanza ER300 ... Mi-as lua tot Michelin dar pretul zice totul ... parerea mea ca si Dunlop,Bridgestone,Continental sunt destul de scumpe, dar voi face un efort sa le iau noi ... iarna nu prea circul ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tocmai luai sh un cauciuc continental premium, acasa vazui si dot-ul din 2002, iar fata de fuel saver-ele originale de pe masina care au 85V si traction AA, asta are doar 85H si traction A. :D avea si yokohama dar pereche si nu vru sa le separe. :| aratau cel putin mult mai bine.

intrebare: daca fu montat cauciucul cu praf in el plus cam umed, ce efecte poate avea in timp?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din cate am vazut eu recent Dunlop SP Sport01 de care am si eu se gasesc pe foarte multe masini aflate in trafic. De exemplu eu mi-am cumparat un set de 4 dunlop SP Sport01 205/60/15. La pretul de 1000 lei toate 4, un pret foarte bun pentru o marca consacrata. Apropo, sunt Made in Germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Continental.Am avut Continental Sport Contact 3 225/45/17 si am fost extrem de multumit de ele.As fi votat Michelin insa consider ca sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera si pentru nevoile mele! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am votat NOKIAN , ca anvelopa de iarna consider ca e printre cele mai bune , au aderenta foarte buna pe zapada si in doua sezoane de folosire arata ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu coategoale, sunt printre cele mai bune marci in privinta anvelopelor de iarna, se comporta exemplar pe zapada si mult peste alte marci pe gheata, dar au un dezavantaj, cauciucul de pe ele este cam moale pentru clima romaniei si se uzeaza altfel comparativ cu celelalte marci. sa nu uitam ca sunt facute pentru clima nordica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An votat Goodyear/ Dunlop. Atat pentru iarna cat si pentru vara. Pentru vara Fast Respons-urile sunt mult peste alte branduri.

Am avut Continental-uri (TS 830) de iarna, si sincer, nu am fost prea multumit de ele - am avut asteptari cred prea mari de la o marca premium. In acelasi conditii de vreme si carosabil, am avut ocazia sa testez niste Ultra Grip 7+ si am ramas impresionat de performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votat Michelin!

De doi ani am un set de vara (Pilot Primacy) si unul de iarna (Pilot Alpin) si sunt foarte multumit. Nicio problema! Cele de iarna sunt totusi usor mai zgomotoase decat cele de vara.

O perioada de vreo 3 ani am folosit Dunlop (Sport SP01 parca) de vara si Continental iarna. Cu Dunlop am avut doua probleme cu galme la doua cauciucuri dferite iar Continental-urile de iarna erau foarte zgomotoase in regim de extraurban pe asfalt uscat, aderenta pe zapada "medie".

Pirelli (P6000 parca) am avut doar o data acum cativa ani buni. Au fost foate bune, aderenta extraordinara si pe ud si pe uscat, dar s-au tocit extrem de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

E o oferta buna zilele astea la Metro Constanta, si presupun ca in toata tara.

Anvelope de iarna Dunlop Winter sport 3D 195/65 R 15 (91T) La doua anvelope a 296,36/buc. Ron primesti un voucher de 100 Ron, asa ca anvelopa ajunge la doar 246,36 Ron.Eu nu am gasit pret mai mic la anvelopa asta.

In Germania e prezenta in top 3 anvelope de iarna prin toate revistele de profil.

Marime 205/55 R 16 (91T) este la 482.36 Ron bucata, la care primesti, daca iei 2 bucati, un voucher de 200Ron.Asadar bucata e la 382,36 Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incep ofertele de cand sa amanat legea... caucioacelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dunlop WinterResponse le gasesc exceptionale pe zapada/asfalt uscat/mazga. Tot Dunlop,dar FastResponse pentru vara, de asemenea excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am folosit pe aceeasi masina (195/65/15), traseu, Dunlop Wintersport 3d si mai nou Michelin Alpin a4. Din punct de vedere al aderentei le apreciez la fel.Diferenta este insa cu privire la elasticitatea talonului anvelopei. Michelinul are talonul mai moale si absoarbe mai bine denivelarile dar la schimbari de directie, curbe am senzatie de instabilitate. Nu pierde aderenta dar sentimentul e complet neplacut. Pana la urma este o alegere personala, confort (Michelin) sau rigiditate/sportiv (Dunlop).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Votat Goodyear

Am pe masina Goodyear Ultra Grip 7+ si pot spune cu cea mai mare sinceritate ca sunt adevarate "bestii" pe zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar UG7+ a dat lovitura anul asta, s-au vandut un numar record de anvelope. Asta o stiu de la unul dintre ce mai importanti dealeri de anvelopte din Tg-Mures.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

va intreb si eu ceva apropriat de subiect

un cauciuc ce termen de valabilitate are ? am citit si scrie ca ar fi maxim 10 ani

eu nu de curand am constatat ca roata mea de rezerva este cea originala, nefolosita niciodata, cu DOT din 2001 :))

tot mereu zic sa ma duc sa o dau la vreo vulcanizare la schimb pe una folosita dar mai noua, pt ca nu stiu cata incredere poti avea intr-un cauciuc care a stat 10 ani in masina la locul sau :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit acuma in autobild si scrie ca o anvelopa are termen de valabilitate 8 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bridgestone Turanza ER300 pentru vara

GY UG7+ pentru iarna.

Le am pe masina si tot de-astea voi lua, nu am ce sa le reprosez (e drept ca nu am nici termen de comparatie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am trecut de pe Bridgestone potenza RE050 pe vredestein ultrac sessanta 235/40 95 Y XL , e altceva mult mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu votez Bridgestone , insa nu se poate compara cu Firestone ar fi trebuit puse separat, parerea mea este ca Firestone este inferior calitativ Continentalului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am citit si eu in mare acest topic si ma bucur ca lumea nu se orienteaza catre anvelope ieftine. Consider ca daca te respecti pe tine in primul rand, tinand la siguranta ta, si in al doilea rand respecti marca masinii nu ai ce cauta cu anvelope gen kormoran, matador, barum, sava si alte marci no name. Printre acestea din pacate se numara si un P7 de la Pirelli, un cauciuc ce imbatraneste extrem de repede (2-3 ani) si care pe carosabil umed e adevarat pericol.

Modificat de rabbit85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!