Jump to content

Audi A6 1.8T


sudberlin
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor.

M-am decis sa intru si eu in clubul VAG. Am ales modelul A6 din anul 2000-2001 dar nu m-am hotarat asupra cutie.Tin sa precizes ca masina o voi tine ani buni...nu o voi schimba peste 2-3 ani.

Va rog sa ma ajutati cu pareri despre motor si cutie...in special cea tiptronic.

Consumul sare d 16-17 in bucuresti??

Va multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

popescudanconstantin

eu zic sa iei manuala. e senzatie unica cand urci cu ea pana in 6500 rot. la automata nu prea poti sa faci asta si iti consuma si mai mult. iar consumul nu e asa exagerat cum il prezinti tu. e cam 7,5-8 cu 10, 11, dar poate sarii si mai mult daca mergi sportiv. numai bine si multa bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa iei manuala. e senzatie unica cand urci cu ea pana in 6500 rot. la automata nu prea poti sa faci asta si iti consuma si mai mult. iar consumul nu e asa exagerat cum il prezinti tu. e cam 7,5-8 cu 10, 11, dar poate sarii si mai mult daca mergi sportiv. numai bine si multa bafta.

Va rog frumos nu va mai dati cu parerea daca nu ati pus mana pe asa ceva, ca sa faceti si voi posturi si sa va vada cei de pe forum ca existati. La cutiile automate de mult exista si modul tiptronic in care poti sa o ambalezi pana la zona rosie cand vrei si sa schimbi viteza la turatia care vrei (in limitele bunului simt ..valabil si la manuala). Si-au facut unii obiceiu sa tot spuna ca aceste cutii sunt naspa, ca nu mai simti placerea de a conduce ..ca nu o poti ambala...ca nu trage..ca se strica. Intelegeti odata pentru totdeauna ca ce lipseste la una automata este pedala de ambreiaj, in rest sunt numai plusuri. Cei care au trecut la asa ceva nu vor mai renunta decat daca li se va strica si asta pentru ca nu au avut grija de ea sa o intretina la timp si cu consumabile de calitate. Daca aveti ticuri la volan si vrei sa dati tot timpul din piciorul stang, cutiile automate nu va impiedica cu nimic .... pune-l pe podea si da din el pana nu mai poti..dar nu o sa aiba de-a face cu condusul!

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii dau dreptate lui leo..problema cutiilor automate la noi este ca nu sunt intretinute...si daca ai cutie automata si o tii toata ziua numai in "blana" dupa cateva zeci de mii de kilometrii poti avea surprize..aproape toata lumea se asteapta ca o cutie automata sa mearga perfect foarte mult timp,dar daca nu ai grija de ea,cum zice leo,sau ii pui consumabile "numai sa fie acolo" mai bine iti ei manuala...bafta sa ne spui ce ai ales:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu am un A6 1.8T quattro 180 cp,cutie 5+1,si e impecabil.No problems pana acum cu motorul,trage super bine(fac 2.5TDI tiptronic :>),si urca destul de repede la 100km/h.Consumul la manual e destul de lejer.8-9 afara,12-13 oras,cu clima ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Eu am avut un passat 1.9 cu tiptronic(aporox. 170 de cai),acum am un A6 1.8 180 de cai,manual 5+1,fara 4x4.Pot sa zic tuturor celor interesati ca tiptronicul este super in trafic "bara la bara" si la drum lung,in schimb, imi pare rau pentru toti care zic ca e si sportiv,sau ca e semiautomat sau mai stiu eu ce...NU este!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

SALUT EU AM AUDI  A6 1.8T DE 7 ANI SI IS FOARTE MULTUNIT DE EL NU AM AVUT NICI O  PROBLEMA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu A6 1.8 t 2002.In Bucuresti merg vara cu 11-11.5 si iarna undeva la 12-13.Afara la 120km/h - 7 litri fix.Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Ma tenteaza sa iau un A6 18.T pe care daca imi place mult masina sa il trec pe GPL. Culmea a6 este prin Irlanda si UK e mai ieftin decat A4, de ce? Ma gandeam ca pe langa marime A6 are si alte plusuri fata de class mai mica. Nu vreau diesel pt ca sunt motoare un pic mai mari si taxe si asigurari mai mari plus pret de achizitie mai mare. Asa ca idee, A6 >2001 incepe de pe la 800-1000 Euro. Am vazut ca in perioada 97-05 nici un update pt acest motor, iar facelift din 2002 nu a adus prea multe schimbari. Ar trebui sa caut un anume an sau o anumita echipare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, nu am mers cu A6 ci cu A4 1.8T si merg bine, daca esti fan benzinare, ii ok. trebuie tinut in ture sa simti adevarata placere a turbolui.

Depinde ce cauti, daca vrei confort si simplicitate atunci ia un A6 1.8T Highline tiptronic, daca vrei "sportivitate" cauta unu manual. Nu te sfatuiesc sa o mai ingreunezi cu quattro (desi ii o optiune revolutionara). A6 in general ii greu si destul complex. Acum depinde ce cauti, incearca si un 2.5 TDI tiptronic + quattro (motor TDI cu cuplu si cai, merge ok cu 4x4 permanent). Oricum la pretul expus de tine nu stiu ce o sa gasesti. In resti 1.8 T sunt foarte senzibile cu uleiul si cam il manaca.

 

P.S sa cauti unu cu ESP. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am A6 1.8T de 2 ani.Nu am avut probleme deosebite cu masina doar sorbul de la pompa de ulei care se infunda la majoritatea motoarelor 1.8T.In rest masina mananca max 500ml ulei de la schimb la schimb(10-12000km).Daca ii dai ulei de calitate nu ai nicio problema cu ea.In 2 ani si aproape 20.000km facuti in RO am schimbat: un burduf planetara,racordul de la esapament,bateria,placute frana si sorb pompa ulei.De aici poti trage singur concluzia:).Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Salutare, azi dupa un drum scurt de 5km prin oras am ajuns acasa si am verificat scurt nivelul de ulei. Am gasit um fel de spuma alba pe joja si nu stiu ce poate fi(atasat si o poza). Antigel este la nivel si nu am observat nimic ciudat in mers. 

Motorul este un batran 1.8T AWT cu 292.000 km la bord. Mentionez ca de 5 ani de cand masina este la mine primeste numai 5w-40 la 7-8.000 interval.

Probleme de presiune ulei nu am avut nici la rece nici la cald, dar as vrea sa preintimpin o problema mai serioasa, de asta intreb daca a mai vazut cineva asa ceva.

De aproape 3 ani de cand  cu home office masina este condusa numai in weekend pana la magazin si scurt pana la scoala, din pacate rareori vad temperatura ulei mai mare de 60 grade din cauza drumurilor scurte. Vara 2 concedii si cam atat, in rest mai mult sta.. Asta ca sa va faceti idee de profilul de condus..

Orice parere este binevenita, multumesc

IMG_20230128_125328-min.jpg

Modificat de Kraven
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Audi A6 1.8T
  • 10 months later...

Salutare tuturor ! Sunt decis de ceva vreme sa mi cumpar un audi a6 c5 2004 cu motorul de 1.8t , (AWT) ul de 150 de cai , cutie manuala . Sunt curios sa aud opinia voastra in ceea ce priveste intretinerea acestui model si daca totusi merita sa cumpar aceasta masina , vreau sa o tin cativa ani in caz ca o voi lua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!