Jump to content

Schimb Bara Avariata Leon Stock Cu Una De Fr


Andrei_VVB
 Share

Postare recomandată

Salut!

De curand masinuta mea a primit un sut puternic in ..ma scuzati...fund. A fost lovita de un logan care a avut avarii serioase si a mea a suportat cu stoicism dar hayonul, spoiler-ul si montantii C au avut de suferit. Si cine stie ce o mai fi..aflu maine.

Acum..masina va fi reparata pe asigurarea obligatorie a vinovatului. Cum sa procedez sa-mi pun direct o bara spate de fr. Sa spun la service si sa achit diferenta fata de una stock? Sa cad la intelegere cu service-ul si sa nu scrie in deviz ca este de fr?

Va rog un sfat daca se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le spui direct celor de la service ce iti trebuie,adica bara "FR" si ei sa treaca direct pretul acesteia;daca nu vor,amenintai ca schimbi service-ul,mai ales ca pretul e c-am acelasi+cateva piese mici de prindere.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa merg pe varianta intelegerii..nu-mi plac amenintarile! Deci mai sunt ceva elemente de prindere! Multumesc pt rasp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa iti multumesc ca ai deschis un topic , mi-ai dat si mie ideea asta ca mie nu mi-a trecut prin cap. Stateam cu nota de comanda sa o trimit , noroc ca n-am apucat . Am sunat la service si au zis ca tre sa ne intelegem asupra diferentei de pret dintre cele 2 tipuri si piesele de prindere . Sper sa nu coste prea mult . Stii cumva daca bara de FR/Cupra e mai joasa ca bara normala ? ms

P.S. E vorba despre bara fata :vaidecapulmeu:

Modificat de Robyman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosc! Nu stiu daca e mai joasa..as spune ca nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le spui direct ca vrei bara de FR...pentru ei e mai bine pt ca vand un produs mai scump iar cei d la asigurari n+au habar. Am avut o vectra si mi+a sarit o piatra in geam......cand l-am schimbat p casco am ceru cel mai tare geam...implicit cel mai scump.

Bara de FR e mai joasa decat cea normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai Leon 1P pretul la bara de fata este la fel indiferent de model.Dar iti trebuie cele 3 grile din bara care nu se potrivesc.Deci nu ar fi nici un motiv ca asigurarile sa refuze bara model nou (cu conditia ca tu sa platesi cele 3 grile).

La Leon 1M diferenta de pret este semnificativa si asigurarile sigur nu platesc.Bafta la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , asa este . Am fost la service si cei de acolo mi-au spus ca cele trei griile care vin prinse de bara de la FR ajung in jurul la 2 milioane , bani care nu vor fi suportati de asigurari . Eu am sa o schimb oricum . Bafta si tie andrei

Edit : Daca se intampla sa stiti pe cineva care are acele 3 grile in forma de fagure (Si nu are nevoie de ele) va rog dati-mi un PM

Modificat de Robyman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E f simplu, platesti la service diferenta de bani dintre cea stoc si cea de FR. Asa am facut si eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara de Cupra , cu cea de Fr si cu cea stock au aprox acelasi pret, +- 20ron.

Diferenta e la auxiliarele care trebuie luate, cupra / fr grila fagure si niste suruburi.

Daca vreti preturi piese, ask me...Skoda service. program piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elanule imi poti spune cat costa o volant pentru leon 1p 2006- 1,9 tdi BKC, serie vsszzz1pz6r04****

Scuze daca am postat aiurea.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elanule imi poti spune cat costa o volant pentru leon 1p 2006- 1,9 tdi BKC, serie vsszzz1pz6r04****

Scuze daca am postat aiurea.

Multumesc frumos

Trebuie sa imi dai toata seria. Altfel nu am cum.

PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

bara de fr si cupra difera de cea a leonului stock. difera ca dimensiuni, leonul fr si cupra fiind mai lung decat leonul normal. nu stiu daca difera si pe inaltime (ref la ce a scris Robyman), dar asa ar fi normal sa existe diferente si pe inaltime, fr-ul si cupra avand garda la sol mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentele de inaltime nu vin din spoilere ci din suspensie.

Va voi spune azi dupa ce verific, ce presupune echimbarea bara fata/spate leon normal cu FR/CUPRA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exact cum am spus mai sus . Costa 2 mil in plus plasticele care vin prinse in bara de FR/Cupra . Atat . A mea e in service acuma sa-i monteze noua bara :lol: o sa revin cu poze pe vineri/sambata cand o ridic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal

ai uitat sa mai pui poze cu bara noua

sper ca arata bine

cum au procedat? au vopsit bara noua si doar te ai dus sa ti o inlociuasca pe loc?

Modificat de Matrixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Bara de Cupra , cu cea de Fr si cu cea stock au aprox acelasi pret, +- 20ron.

Diferenta e la auxiliarele care trebuie luate, cupra / fr grila fagure si niste suruburi.

Daca vreti preturi piese, ask me...Skoda service. program piese.

de unde pot sa iau bara spate cupra/fr cu accesorii(intaritura,fagure.......)

multumesc

mugur@directed.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le comanzi la un dealer sau le iei de pe net de la diferite magazine de tuning pentru sear 1M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.

Scuze daca trebuia sa deschis un topic nou, dar am zis ca ma pot folosi de acesta. Este foarte aproape de ceea ce vreau eu sa va intreb.

Deci..

Am ocazia sa schimb si eu pe Casco bara fatza si spate Seat Leon 1P insa, cu cele de pe FR.

Am intrebat la reprezentanta si mi-au spus ca barele in sine au acelasi pret. Urmeaza sa platesc diferentele pentru celelalte piese/ornamente/grilaje/catadioptrii spate, etc.

Stie cineva la cat ajunge pretul acestor "materiale" suplimentare?

Si inca 2 lucruri:

- estetic vorbind, recomandati schimbarea tobei finale?

- ce ziceti daca nu pun praguri? (m-am uitat la un FR si nu are praguri mai groase).

Multzam!

Modificat de alteacupra
Ti-am mutat postul in aria corecta.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut!

Aceeasi poveste... busit in spate, vreau sa schimb bara spate cu una de leon FR 1P si vreau sa ma duc cu lectiile facute la service (poate nu va fi o reprezentanta).

As vrea sa stiu codul pt ea si eventual pt sistemul de prindere si ce mai trebuie pe langa, in caz ca nu vin pe aceelasi cod.

Daca s-a mai postat in alta parte asa ceva imi cer scuze, dar am cautat aprox. 3 ore inainte sa postez.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alto syncro piese

Va trebuie spoiler , catadioptri stg+ drt si capacel de la inel de remorcare.Pretul barii este la fel

Piesele suplimentare costa :

spoiler 154.08+42.7 catadioptru+ capacel 22.62

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE ca la bara spate NU este inclus si difuzorul de aer(plasticul negru pe care vine montat numarul)

Costa in jur de 150lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre asta a scris si Sorin (alto syncro piese) mai sus: spoiler 154.08.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt raspunsuri!

Dar ma poate ajuta cineva, va rog, cu codul de bara spate FR si eventual si pt spoiler, catadioptru si capacel (in caz ca nu vin pe aceelasi cod cu bara).

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Du-te cu incredere si comanda bara ca vor stii cei de la service ce si cum sa comande. Poti sa le specifici inainte daca e. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!