Jump to content

Probleme Stabilitate Touran


umalis
 Share

Postare recomandată

:blink: Va rog sa ma ajutati cu ceva sugestii, ma gandesc ca poate s-a intamplat si la case mai mari. Mi-am luat un Touran tdi 140 cp, la 111000 km si la intoarcerea din Germania pe autostrada am observat ca la 140-150km/h masina baleieaza pe drum nu mai puteam sa o stapanesc, acasa i-am verificat telescoapele sant ok . Nu stiu ca sa fac baietii de la service mi-au spus ca sant prea unflate cauciucurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt foarte multumit de felul in care se aseaza Touranul pe sosea pe-afara la viteze mari, sta in curbe foarte bine. Ce dimensiuni au anvelopele tale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucuri de iarna 195

post-21643-1202572208_thumb.jpg

Modificat de umalis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu cu touranul cu 150-160, dar nu am simtit problemele indicate de tine... Poate era vant puternic, ca am mai simtit cum poate destabiliza o rafala de vant masina, iar la viteza aia e chiar periculos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut parte de vint lateral ? Pentru ca daca a fost trebuie sa ai grija mare la asta.

Si verifica si cauciucurile. Sa fie echilibrate si sa nu aiba sirme rupte prin ele.

Si telescoapele trebuie verificate pe stand, nu aruncat o privire sau apasat pe coltul masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telescoapele le-am verificat pe stand, iar vant nu era chiar de loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt foarte multumit de stabilitatea masinii. Si am mers cu 160 si pe autostrada si pe drum mai rau.

Pot sa afirm ca are o stabilitate mai buna si decat passatul b5.5 variant.

Probabul ai ceva probleme. A fost lovita masina?

Verifica totusi si cauciucurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu pe autostrada chiar e indicat sa ai cauciucurile un pic mai umflate. La Scenic de exemplu, in oras: 2 / 2,2 iar pe autostrada: 2,2 / 2,4. Cred ca si la Touran e la fel. Mie mi-au livrat Touranul cu 2 / 2,2.

Poate n-ar strica daca i-ai convinge pe cei de la service sa accepte o proba de autostrada cu tine, sa vada exact despre ce este vorba. Asta daca nu stai prea departe de singurele doua asa zise autostrazi pe care le avem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sugestii, dar stau cam departe de "autostrazi" mai stau asa pana imi pun caucicuri de vara si atunci am sa vad ce se intampla. Cele de iarna cu care am adus masina sant doua de un fel pe fata si doua pe spate de alt fel, ma gandesc sa nu influenteze si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme stabilitate? Neaah.... Pune si tu R 16 205/55 si sta superrr masinuta...

Am si un Touran 140 HP , am facut comanda de amortizoare monroe reflex....sper sa fie curbe pentru ele:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere ca, cu anvelope 205/55/16 ar sta masina mult mai bine si in curbe dar si pe sosea la viteze mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut ceva probleme cu stabilitatea numai pe autostrada in Austria cand era un vant infernal. Cred ca o masina mai joasa s-ar fi comportat altfel. In rest Touran este o masina superba dpdv al stabilitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar si cand bate vantul, stabilitatea e super, mai ales ca directia compenseaza automat mare parte din balans. chiar nu am avut probleme, si nu ar fi trebuit sa aiba nici a ta, orice cauciucuri ar avea, umflate sau desumflate, doar daca nu sunt echilibrate sau are pb la directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am cauciucuri de vara 195/65/15, umflate la 2,3 si daca nu e vant lateral puternic nu-s probleme. A, da, la 200 la ora, depasit Tir pe autostrada, batea vantul si mi-a balansat putin. In rest nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la viteza amintita de tine cu cauciucuri de vara 205/55/R16 nu am simtit vreo problema,are o stabilitate chiar foarte buna si la viteza mai mare.incearca cauciucuri pe 16 si sigur ai sa simti diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am mers cu 190 km/h si nu s-a balansat.

Cauciucurile tale sunt bune?

Rotile sunt echilibrate?

Masina a fost lovita? Poate fi sasiul stramb si asta sa fie cauza. Eu am patit-o la alta masina dupa un impact frontal. Nu a fost reparata bine si facea slalom pe sosea chiar si la 80km/h

P.S. Acum m-am uitat la poza si am vazut ca jantele nu sunt originale. Pot fi de slaba calitate sau pot fi strambe

Modificat de croco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa rezolvat cu un reglajul unghiului de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu incepusem sa ma indoiesc de stabilitatea masinii, am crezut ca i-am stricat puntea spate ceva (am intrat pe niste drumuri forestiere spre Rarau...).

S-a rezolvat cu reglarea unghiurilor la puntea spate, care este si ea reglabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Daca ma poate ajuta cineva. Am un touran din 2010 si de curand am schibat arcurile pe spate si nu mai am stabilitate in curbe si daca prind un pic de pojghita imi fuge stanga dreapta chiar daca reduc viteza si se aprinde esp din ce cauza?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Astăzi am ieșit pe autostrada Soarelui pina la Fundulea și la viteza de xxx km ora în curbă lunga la stânga mașina nu mai are stabilitate, senzația este ca și cum ai misca volanul ușor stânga dreapta, precizez ca am fost la Avia Pantelimon am făcut test amortizoare arcuri și bucșe, mia dat o hârtie cu rezultatele și a zis ca e ok, am făcut geometria fata și spate, am schimbat bucșele cu șuruburi excentrice și bratele de sus de pe puntea spate, ce ar putea fi?      Mașina este un Touran 2.0 tdi 140 cp dsg 

Modificat de vdragos
Viteze peste limita legala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!