Jump to content

Schimbare bec faza intalnire - Golf 4


WhiteFox
 Share

Postare recomandată

Chestia cu durata de viata e adevarata, dar parerea mea este ca e o prostie sa le schimbi pe amandoua daca se arde unul. Eu am schimbat de 2 ori becul pe stanga pana sa fiu nevoit sa il schimb si pe cel de pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita voua am reusit si eu sa schimb un bec de pozitie si unul de faza scurta. 10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, mai trebuie deconectata bateria pentru a schimba un astfel de bec de la faza de intalnire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie deconectata bateria pt a schimba un simplu bec. Se desface capacul din spatele farului, se scot mufele , se trage intr-o parte siguranta care tine becul, se scoate becul si se inlocuieste dupa care se pune inapoi siguranta aceea, mufa etc.Dupa care ii faci o proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Mersi @danut82, l-am schimbat. Foarte simplu. M-am cam impotmolit putin la mufa care intra in bec, dar si aia se pune dupa ce prinzi clema care apasa becul, altfel merge mai greu ca acea clema sa treaca peste mufa.

Nu stiu ce bec H7 am cumparat, dar mi se pare putin mai mic la lungime fata de cel care il aveam ars.

Testat, functioneaza perfect. Deseara vad cum bate pe drum :P

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionut.Maruta . In mod normal nu ar trebui sa fie diferente de lungime la becuri, eventual 1-2 mm la partea aceea de culoare argintie din fata becului.Poti sa-ti schimbi multe consumabile la masina si singur fara sa mai mergi la mecanic dar numai sa ai ceva rabdare sa citesti DIY-urile de pe forum.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am referit la partea aceea de culoare argintie ci la toata lungimea sticlei. Este mai mic fata de cel ars cu vreo 5-7 mm :salut:

Numai conteaza deoarece are aceeasi putere de 55W :salut:

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

HELP !

Ma poate ajuta cineva cu niste explicatii si/sau poze despre schimbarea becului pentru faza scurta pe partea dreapta (partea pasagerului)?

Am deschis capota si acolo nu am vazut decat ceva "capac" negru care mascheaza farul pe partea cu becul de faza scurta, fara sa-mi dau seama cum este montat.

Peste acel "capac" este o sarma (siguranta), iar deasupra un surubel de plastic.

Este tot ce am observat si nu stiu de unde sa incep.

P.S. Am vazut ca in partea stanga difera in sensul ca exista un capac prins in suruburi care odata dat jos, ofera acces spre soclurile becurilor.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai citit prima pagina a topicului? Gasesti acolo un link catre un tutorial cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am citit intreg topicul inclusiv tutorialul cu poze de la adresa: http://laudeman.com/volkswagen/golf_headlight.html.

Problema este ca eu am de schimbat exact in cealalta parte care la prima vedere difera, cel putin ca modalitate de acces la bec.

P.S. Am citit majoritatea topicurilor referitoare la schimbare de becuri si ce mi se pare interesant ca aproape toti descriu procedura de schimb a becurilor din partea soferului (langa baterie) , mai putin cea de langa rezervorul pentru spalator parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te ajuta cu ceva foto atasata(daca ai faruri la fel),se trage de acea siguranta/clema lateral,capacul se va ridica tot lateral spre partea opusa si ai acces astfel la becuri.Acel surub de plastic de deasupra este pentru reglajul manual al oglinzii farului.In partea opusa clemei sunt doua prinderi de plastic,ai grija sa nu se rupa cand ridici capacul.

post-55895-1258381207_thumb.jpg

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc goofy4!

Desigur ca ma ajuta. La fel este si la mine, insa nu stiam cum sa trag de siguranta aceea de metal. Surubul acela din plastic am vazut ca se rotea putin stanga dreapta (nu foarte mult).

O sa mai incerc maine sa ajung la bec, ca acum e deja intuneric si nu ma descurc. :angry:

Astept si alte posturi de la cei care au reusit cu succes schimbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece nu am avut curajul sa-l schimb singur, am mers la mecanic. L-a schimbat in maxim 2 minute. :)

A tras de siguranta de metal spre dreapta, a deschis capacul, a tras de bec afara, l-a schimbat, si l-a pus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, in legatura cu schimbarea becului eu am schimbat azi becul din dreapta partea opusa a volanului si am procedat astfel(1.4 16v 2001):

-am desfacut clema din spatele farului una de sarma,am dat plasticul jos

-am scos mufa,firele din capatul becului

-este o piedica din sarma,am dat-o si pe aceea jos

-am scos becul,am pus altul,dupa care am pus acea piedica la loc am bagat mufa inapoi in bec si la sfarsit am pus acel plastic si siguranta din sarma

Deci nu trebuie dat nici un far jos.Sper ca am fost de ajutor spor la lucru si AN NOU FERICIT si toate cele bune numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti idee careva / ati mai intalnit urmatoarea situatie si anume : sa ramai fara ambele faze de intalnire.

Pur si simplu de cateva zile , intr-o seara cand am plecat de la servici nu am mai avut faza scurta ...

Am verificat sigurante , m-am uitat la faruri sa vad daca par arse (innegrite) si nimic.

Ce sa mai fac ?

Dati-mi va rog o idee !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprinde martorul de faza scurta in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, n-are, nu am stiut pana acum. Ce dracu, s-au zgarcit pentru un LED? Atunci trebuie vazut daca ajunge curent la sigurante si la mufa din spatele farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ,

S-a rezolvat :Driver:

Luat din gresala Osram Night Breaker cand am fost la cumparaturi.

Lumineaza excelent !

Luminia alba, foarte puternica si foaaaarte lunga.Spuneam ca lumina e foarte alba (!?) desi pe bec sunt doua sectoare colorate in albastru.

Totul e perfect insa , din ce am inteles despre ele durata de viata nu este prea luna la ele ... sunt cotate foarte prost dpadv.

Pret : 108 RON din Cora !

Ptr cine nu vrea sa le tina o viata pe masina, le recomand cu caldura !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna.Poate ma ajuta cineva si pe mine.Detin un golf 4,1,4,16 v.Nu-mi functioneaza iluminatul interior in zona butoanelor aer conditionat,ventilator.Am cumparat masina acum 6 luni.E normal sa fie asa?Banuiesc ca are undeva un bec pt iluminat(Probabil e ars).Am avut o tentativa pt al schimba ,dar in zadar.Am demontat jumate din bord+torpedou in incercarea de a ajunge la el,dar nu am reusiT.Din cate am observat trebuie scoasa masca din fata lui pentru a avea acces la butoanele respective.Aproape reusisem dar mai era prinsa si in suruburile de la placa care sustine schimbatorul de viteza cand am renuntat de frica sa nu fac alte cascadorii.Poate cineva a facut chestia asta si imi poate da cateva indicii referitor la cum se face.Adresa mea de e-mail:marianraul83@yahoo.com.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Adica la becurile de la pozitie ca sa le scot din far trebuie sa trag de CABLURI?

Logica teribila a producatorului german care ma face sa cred ca de la golf 4 au inceput sa le scada cantitatea de creier sau au devenit doar avizi de bani si atat.

Este dezamagitor aspectul cu becurile la golf 4.Un mare minus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel patesc si eu cu masina mea. Am impresia ca schimb prea des becurile H7 (luminile de intalnire), dar cred ca este vorba si de calitatea becurilor. La reprezentanta un bec este vreo 60 lei, iar la magazinele de piese din oras am gasit cu 20 lei.

Schimbatul nu este o problema daca citesti cu atentie topicul de la inceput, iar eu nu recomand un service auto pentru aceasta operatiune.

Modificat de Marius
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Cand schimbi becurile, le schimbi pe amandoua o data sau pe rand cum se ard? Daca le schimbi pe rand, in functie de cum se ard asa pateam si eu. Ultima data le-am schimbta pe amandoua o data si nu s-au mai ars de aproximativ 1 an. Bafta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Imi poate spune cineva cum se demonteaza luminile de pe plafon la portiera din spate

Modificat de sergiuti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!