Jump to content

Probleme cutie de viteze manuală


ciuboy
 Share

Postare recomandată

Sal.

as dori sa stiu unde este busonul pentru verificarea nivelului de ulei din cutia de viteze? masina are cutie de viteze manuala in 5 trepte si mator de 1.0MPI. de asemenea as vrea sa stiu unde este senzorul pentru mars a rier. (daca se poate fotografii)

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelele mai noi de VW nu au asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult. dar despre senzorul de marsa a rier nu stie nimeni unde il gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

senzorul e in partea din fata a cutiei de viteze un pic mai jos de busonul de alimentare cu ulei al cutiei,iar despre nivel desfaci busonul cu masina pe o suprafata orizontala si uleiul trebuie sa fie pana la acel nivel(al busonului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este corect ce a spus Sebastian, iata si un desen:

In caz ca doresti sa completezi sau sa schimbi uleiul de la cutie, trebuie de tip G50 SAE 75W90 (synthetic oil).

Un astfel de ulei este de exemplu Castrol TAF-X 75W90.

Ii poti vedea specificatiile si pretul aici: http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...?products_id=59

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult pentru informatii. senzorul asta se vede oare si din partea superioara a masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

in mod teoretic da,dar trebuie sa stii unde sa te uiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in fotografia de mai jos este cutia mea de viteze.

1 - senzorul de mars a rier

2 - busonul de completare a uleiului din cutie

la 3 se observa o scurgere de lichid din cutie. Oare care o fi problema?

Si inca ceva. becurile de marsarier nu imi functioneaza. Cum pot sa verific daca este defect senzorul sau traseul electric? becurile le-am verificat.

http://img405.imageshack.us/my.php?image=cutieht8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
in fotografia de mai jos este cutia mea de viteze.

1 - senzorul de mars a rier

2 - busonul de completare a uleiului din cutie

la 3 se observa o scurgere de lichid din cutie. Oare care o fi problema?

Si inca ceva. becurile de marsarier nu imi functioneaza. Cum pot sa verific daca este defect senzorul sau traseul electric? becurile le-am verificat.

http://img405.imageshack.us/my.php?image=cutieht8.jpg

Asa este si cutia mea, are mici scurgeri si cateodata am impresia ca schimba pe fier pe fier, chiar as vrea sa stiu daca e normal sa se vada asa sub masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am fost cu ea la mecanic si cica trebuie schimbat simeringul de la cautator. mi-a completat cu ulei si au intrat 500ml ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare ... am o problema de mai demult la cutie.

sincronul 3-4 nu mai este "functional" ... adica nu pot face reducere de viteza din 4 in 3 ... in rest pana acum2 zile mi-a mers ok.

in w/e am fost la constanta si am ramas tampit sa descopar ca acuma nu prea imi mai intra in treapta a 3'a (din 2), daca motorul este cald.

daca este rece ... imi intra destul de normal in treapta 3.

am mai descoperit ca daca motorul este putin cald atunci imi intra in 3 doar daca schimb intre 2000 si 3000 de rpm (ambreiaj?!?!)

stiti cumva care ar putea fi motivul? ... ulei in cutie? ambreiaj? placa presiune? ... CUTIE (sper ca nu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu am patit ceva asemanator .. sa-ti explic .. am avut cutia originala la Bora SDI crapata ca sa rupt un dinte de la diferential (asa a spus mecanicul .. sunt cuvintele lui) in interior si a lovit peretele .. pe urma am schimbat cutia cu o alta .. la care ma nemultumeste multe .. ma rog unul din lucrurile care ma nemultumeau e ca nu intra in treapta 1 .. indiferent din ce treapta de viteza treceam in 1 la semafor sau ma rog .. oriunde in trafic .. si am mers cu ea in Budapesta ca acolo aveam garantia cica .. si au constatat ca a fost umblat la bratul care facea legatura intre schimbator si cutia de viteza .. spune ca nu a fost mare problema .. acuma mai mult nu am inteles nici eu ce a zis ca nu inteleg limba :P

si nu am stat atata la el incat sa o desfaca sau sa schimbe pe componente :lol:

sper sa nu fie nimic mai grav

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...

Am o problema grava la cutie,fratilor, am fost la mecanic si mi-a spus ca e varza!!! :Driver: si nu se gaseste asa usor e motor 1.0 5 trepte una noua e f scumpa si second...nu stiu ce sa fac de unde sa cumpar sa nu iau teapa,nu stiu cum s-a intamplat am cumparat-o acum un an tipul mi-a spus ca a tinu-o in garaj am avut grija de ea cat am putut,nu am rulat-o mult,am ferit-o de gropi,avea 54.000km cica km reali dar cine stie,cum e posibil?cutie de viteze asa repede?am schimbat aproape tot la ea ptr ca am vrut sa fie nou in ea nu ptr ca mi-a facut figuri si acum...surpriza neplacuta,intr-a patra nici nu mai intra,marsarier nici atat,micutza mea lupitza nu mai vrea sa mearga haraie ca o baba inecata,spuneti-mi de unde pot face rost de o cutie buna si ieftina!merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum. Pentru inceput te rog sa scrii mai corect din punct de vedere gramatical si ortografic. Apoi iti recomand sa mergi pana la Porsche Romania, cu talonul masinii, si sa ceri un pret. Pentru masinile care nu se mai fabrica exista discounturi serioase. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As adauga sa specifici si de unde esti (completeaza orasul la profil) ca nu ai spus. Asa vom sti cine te poate ajuta si unde sa te trimitem...Degeaba a zis Vlad_MHL sa mergi la Porsche daca tu esti din Suceava (ca exemplu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze ptr greseli dar nu sunt agramata,pur si simplu se mai intampla sa sara literele din tastatura, si in loc sa ma ajutati cu un raspuns plauzibil sariti repede cu criticile,merci frumos!mai bine caut in alta parte.

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Te rog citeste si Regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai cautat si pe alt topic, adica aici (pe 29 ianuarie). Nu era suficient postul de acolo?

Acum decizia ce vei face in continuare este numai a ta, colegii mei ti-au spus sa completezi locatia pentru a te putea ajuta cu un service competent din zona respectiva, sau macar o mica inspectie tehnica la intalnirile zonale. Nu cred ca se pot spune foarte multe 'pe ne-ve', poate e ambreiajul si scapi mai ieftin decat daca cumperi o cutie sau schimbi in cea existenta pinioanele si sincroanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt din Bucuresti si cea mai mare teapa ar fi sa ma duc din nou la incompetentii de la Porche care nu stiau de ce am consum mare, si mi-au schimbat nu stiu ce senzor de viteza si tot consuma 10 la suta ,asa ca acolo nu ma mai duc si nici nu recomand cuiva,plus ca am asteptat o zi pana m-au bagat in seama si mi-au ridicat masina pe rampa :icon_thumright:

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti inteleg supararea legata de problemele masinii. Uite cateva informatii suplimentare pe care poti sa le folosesti pana vei alege un service mai competent:

Intalnire Saptamanala Joi, Sala Polivalenta Ora 19

Intalnire Saptamanala Duminica In Bucuresti, La Sala Polivalenta, Incepand Cu Ora 11.00

Dealeri si Service-uri

Joi este cea mai apropiata intalnire a forumistilor din Bucuresti si, daca iti pastrezi calmul in discutiile pe acest forum, vei vedea ca ti se va oferi tot sprijinul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vulpita: te rog frumos sa imi spui cat ai platit pentru senzorul ala de viteza. si daca il mai ai, nu ai putea te rog sa ii faci o poza si sa postezi poza.Si eu am probleme cu senzorul ala de viteza. Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuza-ma am gresit,senzorul de caldura nu de viteza

intrebare ptr.moderatori, unde la sala polivalenta?

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Te rog citeste si Regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vii dinspre unirii ..faci dreapta pe prima straduta dupa ce treci de parc..urci acel deal..si prima la dreapta si ajungi in parcare :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos,deci in parcare asta voiam sa stiu fiindca de sala polivalenta stiam,m-am facut prost inteleasa,regret dar nu pot veni fiindca masina a murit de tot nu mai intra deloc in viteze si sunt in pom si pomul in aer cred ca ii dau foc si gata,m-am saturat de probleme de cand am luat-o :angry:

Modificat de hbogdan
Quote inutil... Dar nu mai zic nimic, ca esti suparata foc...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!