Jump to content

Log-uri - Interpretarea lor: probleme turbina, debitmetru, EGR?


alinica2001
 Share

Go to solution Solved by lupo_bv,

Postare recomandată

Sincer nu prea îmi dau seama. Vino şi cu BS003 şi 011 să vedem ce s-a schimbat şi fă un log în mers de la 1700 rpm la 4000 rpm sau cât o merge (fă-l şi tu când nu este aglomeraţie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logul în mers este clar: ai luat limp pentru suprapresiune.

1141109407_1-18-20196-14-51PM.jpg.1e0be4894318aa62898ddf16dc6c862b.jpg

BS003 cât de cât ok, cam mare valoarea maximă, dar nu ăsta este baiul

bs003.jpg.cac2f7576c88640c2270725982645b7f.jpg

BS011 turbina este în bălării rău de tot. Presiunea minimă trebuie să fie undeva pe la 989 mbari ori la tine nici cea maximă nu atinge valoarea aia.

343428666_1-18-20196-32-38PM.jpg.95aba7300c68dc02554bce7335b23f7a.jpg

A început să arate că mişcă ceva dar nu este deloc ok. Eu cred că este dereglată. Nu ştiu dacă s-a intervenit la ea, dar având în vedere că zici că ai verificat totul şi că este ok, altceva nu prea are ce să fie. Având în vedere că valorile sunt translatate în jos cred că ar trebui să încerci scurtarea tijei (deocamdată nu umbla la şurubul limitator).

Nu mai face loguri în mers pt. că este clar că până nu arată BS011 ok nici maşina nu o să meargă ok. Fă ceva reglaje şi apoi doar BS003 şi BS011 dar să le laşi mai lungi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok .multumesc de raspunsul rapid am sa incerc sa scurtez tija.

Inca o intrebare e normal ca in relanti  daca pun mana pe  N75  sa se simta vibratii ?si ce am mai depistat dupa ce am curatat turbina ca paralel cu aceste vibratii vibreaza si actuatorul de geometrie.  E normal sa faca asa?

Modificat de aspargilius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Este vorba de un motor cbbb 170cp pe tiguan 2009, am impresia ca nu trage cum ar trebui pana pe la 2300-2400 rot/min

Atasez mai jos logul facut pe 003,010 si 011 tr a -III a

astept parerea dvs.

multumesc

 

log19012019.xlsx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta se vede şi în log, dar dacă nu postezi şi celelalte loguri cam greu să ne dăm seama. Având în vedere valoarea ridicată a Duty Cycle pe o perioadă cam lungă la începutul logului ar putea fi o problemă de vacuum. Debitmetrul pare ok

460836676_1-19-20196-20-30PM.jpg.19edefc947c30af59d718e6c559eb033.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeşte ultimele pagini şi topicul de mai jos

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai un vacuum-metru verifică în primul rând ce a scris Eexcalade mai sus pentru că la tine actuatorul vacuumatic are şi un senzor care îi citeşte poziţia ceea ce îi permite ECU să ştie exact care este poziţia geometriei.

BS011 arată destul de rău. De acolo ar reieşi şi probleme de vacuum şi probleme de geometrie (dacă te uiţi câteva pagini în urmă te lămureşti, nu mai repet acum).

bs011.thumb.jpg.d71ad560c9d091f026f9cdd4726edc19.jpg

Ca să verifici vacuum mai jos ai  un link, este de la audi, dar am verificat şi este identic cu al tău.

https://workshop-manuals.com/audi/a5/power_unit/4-cylinder_tdi_engine_(2.0_ltr._4-valve_common_rail_generation_ii)_mechanics/exhaust_turbocharger_g-charger/turbocharger/

Cu BS003  nu ştiu ce să zic, dar şi acolo este o problemă.

bs003.jpg.8bcb122829564b11bc640c89f507f061.jpg

Dacă ar fi fost vacuumatic aş fi zis că confirmă supoziţia de mai sus (pe EGR on recirculare prea mică, deci vacuum insuficient), numai că la tine este electronic. Dar chiar şi aşa tot este o neconcordanţă între Duty Cycle şi cantitatea de aer intrată în motor. Concret la un Duty Cycle de 50% ar trebui să intre în motor cam 248 mg/str, ori la tine intră 315 ceea ce înseamnă 63%. Cauze posibile: EGR este înfundat parţial între evacuare si EGR, scăpare de gaze evacuate (asta poate ar explica puţin şi BS011), etc.

Posibil să mă înşel aşa că mai aşteaptă şi alte păreri. Coduri de eroare au fost stocate la scanare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt stocate de loc coduri de eroare, singura manifestare este ca trage lesinat pana la 2400 de ture.

Am sa fac ce zice Excalade in primul rand, din pacate nu am vacumetru trebuie sa merg la un atelier

multumesc lupo_bv,multumesc Excalade

Va tin la curent cu rezultatul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 salut! am si eu o problema! am achizitionat de curand un a6 c6 2006 3.0 bmk quattro,masina are soft stage 1 ulterior am vazut ca are mufa de la debitmetru scoasa masina trage foarte bine daca pun mufa de la debitmetru masina trage foarte prost pana la 2200 de ture dupa te baga in scaun, am schimbat debitmetru cu unu original si degeaba face la fel, ulterior am aflat cine a facut softul iar persoana respectiva a zis ca are soft mafless si ca masina a venit fumegand si intrerupere la relanti iar el a facut-o sa mearga din soft,am fost la mai multe servise-uri unii habar nu aveau iar alti au spus ca e de la turbina ca nu incarca de jos si ca agata geometria,am facut niste log-uri cu mufa scoasa si cu mufa bagata poate a mai patit cineva sau cineva vede ceva concret pe acele log-uri! multumesc 

LOG-01-003-010-011.csv

LOG-01-003-010-011.csv

LOG-01-003-010-011.csv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/22/2015 at 11:38 PM, Rune said:

 

Bs 003  arata bine, rata recircularii este normala, deci EGR OK

 

Bs011 arata in partra de jos  excelent deci geometria nu este ancrasata  dar in partea de sus are niste diferente intre cicluri  deci ai ceva probleme la instaltia vacuum, dim pacate nu iti pot spune asa de la distanta cu mare exactitate ( pompa vacuum, electrovalva , actuator, furtune) dar tine cont la acest tip de motor apar undeva dupa 150000 probleme cu actuatorul turbo.

Un alt lucru care confirma ca ceva in comanda electropneumatica nu lucreaza corect se vede in logul in mers unde se vede  ceva laag  apoi  overboost/underboost.

Eu bifez Actuatorul  dar e fara garantie...

Cel mai indicat de aici de pe forum este gctinvalentin, nu esti departe de Bucuresti  asa ca la el poti gasi o diagnosticare corecta si daca este cazul o reparatie de calitate.

 

 

Ionvasile15

ce valori  ON/OFF  ai obtinut?

 

Cea mai mare multumire este ca ai postat un feedback, o alta multumire este sa recomanzi acest forum mai departe.

 

Cu placere!

 

mario20vest

 

RUNE,legat de tija cum trebuie sa o regleze in urma bs011? Sa o lungeasca,sau sa o scurteze.

 

Acum am observat ca de fapt tu ai intrebat....batranetile..

 

in momentul cand lungesti tija  geometria se deschide   deci  presiunea v-a scade, deci lungirea tijei scade presiunea mica si scurtarea tijei mareste presiunea mica ( atentie la turbourile KKK  ca e pe invers)

 

Surubul  infiletat scade presiunea mare , desfiletarea creste presiunea ( dar nu la infinit...)

 

 

 

 

Ma ajutati si pe mine va rog cu aceasta pb, detin vcds 18.1 ,am tot citit de cateva zile si concluzia mea este sa lungest tija , precizez turbo este reconditionat de curand si montat in service, multumesc anticipat

Adresa 01: Motor        Eticheta: ROJ\038-906-016-BGW.clb
   Numar VAG SW: 038 997 016 K    HW: 028 101 114 5
   Component: R4 2,0L EDC G000SG  0811  
   Revizie: 12345678    Numar serial: VWZ7Z0E1517534
   Codare: 0000072
   Atelier: WSC 69914 126 61857
   VCID: 2643409A92E70B747B-5178


             

 

16618 - Reglare presiune turbo 
            P0234 - 000 - limita superioarã depãºitã în sus
             împrejurari cod:
                    RPM: 2478 /min
                    cuplu: 350.0 Nm
                    viteza: 127.0 km/h
                    sarcina: 83.5 %
                    tensiune: 13.68 V
                    valori binare: 00001000
                    pres.absoluta: 2386.8 mbar
                    pres.absoluta: 2590.8 mbar

Gata de functie: 1 1 0 0 0 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca ai garantie,ar trebui sa mergi la service sa iti rezolve problema...o sa lungesti tija dar masina o sa traga mai prost,ideal era sa faci un log in mers

de cand ai cumparat turbina iei limp sau pe parcurs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la 127km/h  la RPM: 2478 /min
                                cuplu: 350.0 Nm

este si in eroare, sa intru am inteles pe canal bs011 si dau go apoi  apasa log si filmez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@back2back

Logurile sunt făcute cu acceleraţia la podea? Dacă nu te rog să le repeţi cu acceleraţia la podea şi să faci şi nişte BS003 şi BS011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu sunt facute cu acceleratia la podea le repet maine si le atasez aici

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentin.tartan

Salutare!

Va puteti da seama din ce cauza am acest overboost?

Mentionez ca nu primesc eroare de limp mode si masina merge bine...doar ca in log se vede clar over boost..

Sa fie turbina pe duca?

Logul 2csv este cu softul stock si celalalt este stage 1

2.csv

1stage1.csv

Modificat de valentin.tartan
Ps.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, valentin.tartan said:

Sa fie turbina pe duca?

nu se vede in log cand e pe duca turbina,asta e in functie de jocul care il are in ax

primul log nu e concludent,in al doilea face ceva suprapresiune,ar trebui sa incerci o curatare,rau nu o sa i faca

turbina stock o ai pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentin.tartan

Da... turbina este stock pe masina..

Overboost aveam si inainte de stage 1

Am facut si log cu accelerare usoara si constanta, turbina functioneaza in parametri buni..

Overboost am doar cand apas pedala de acceleratie brusc, pana la capat.

Daca umblu la harta pe n75 pot face sa mai scada din overboost?

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai curatat ultima dat turbina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentin.tartan

Niciodata

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE

 

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!