Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


ceetah
 Share

Postare recomandată

On 8/8/2016 at 0:31 PM, incepatorcj said:

Salut,

Scriu si eu pentru o problema cu geamurile fata.
Sunt momente in care ele merg perfect si sunt momente in care atunci cand vreau sa le inchid de tot, prin pozitia a 2a a butonului, geamurile merg pana sus, dar cand ajung sus ele nu se opresc ci coboara inapoi pana la o anumita pozitie. Pozitia e aceeasi de fiecare data. Dupa ce face treaba asta, nu mai merge pozitia 2 a butonului, merge doar prima, adica cat tii apasat de buton atata va si urca/cobori geamul. Pe urma cand vreau sa il inchid, geamu ajunge sus si ramane acolo.

Stie cineva vreo rezolvare la aceasta problema?

Asa patesc si eu, dar doar la geamul pasagerului si doar cand il actionez de la sofer.

De obicei asta se intampla cand geamul este deschis doar un sfert, incerc sa-l inchid, el se deschide cam trei sferturi dupa care a doua pozitie a butonului nu mai merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie vreo rezolvare?
Mie de la pasager se intampla si cand e actionat de la pasager (nu doar din partea soferului). E foarte enervanta treaba, de ex ajung acasa dupa ce am mers cu geamul deschis, iar cand vreau sa ies din masina si sa inchid geamurile, ba unul merge ba unul merge sus si cand crezi ca s-a inchis el coboara la o anumita pozitie.... extrem de enervant.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu wd 40 peste instalatie si tot degeaba. Naiba mai stie ce sa fac...cred ca il las asa.

Daca stie careva vreo rezolvare, v-as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema la geamul pasagerului, nu reusesc sa ii dau de cap, cand dau in jos geamul pe la jumate se aude un clanc si geamul o ia in sus, sau uneori cand dau in sus sa inchid geamu o ia in jos si se opreste la jumate. Am desfacut portiera am gresat sinele partea de sus ca doar la aia aveam access..si am pus la loc, mentionez ca la jumate cand e geamu in usa se aude clanc si scartie geamu uneori. Aveti idee ce este de facut ? Mentionez ca am luat butoane noi si la pasager si la sofer. Si nici o schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as incerca varianta urmatoare- scoate bornele de la baterie 5 minute si abia dupa ''inveti calculatorul de usa, cursa geamului''.Daca nu merge ,desfaci portiera si inspectezi starea cablurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
catalinpaun1998

Salut Am si eu o problema cu geamul stanga fata golf 5 plus  nu mai functioneaza deloc . Am desfacut motorasul si l am incercat fara modul  functioneaza.  . Celelalte functioneaza bine si din panoul din stanga fata.Oare este problema la modul numai pe geamul din stanga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat daca ai alimentare in modul, ai verificat butoanele daca functioneaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, catalinpaun1998 said:

Salut Am si eu o problema cu geamul stanga fata golf 5 plus  nu mai functioneaza deloc . Am desfacut motorasul si l am incercat fara modul  functioneaza.  . Celelalte functioneaza bine si din panoul din stanga fata.Oare este problema la modul numai pe geamul din stanga ?

desfa mansonul de cauciuc dintre usa si caroserie si vezi sa nu ai fire rupte acolo sau pini oxidati in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpaun1998

Multumesc pentru sfat. Rezolvat problema ,fir rupt in manson .Oare cum s a retezat de ziceai ca e taiat cu sficu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, întîmpin si eu o problema cu geamul pasagerului la un golf 5 coupe, la începutul problemei acesta scârțâia uneori la actionare, dupa am văzut ca urca mai încet decât cel din dreapta, acum la fiecare actionare se deplasează 1 cm si se oprește, sa fie motorasul de vina sau macaraua? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos fata de usa (exterioara) si inspecteaza vizual macaraua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 6/2/2013 at 6:49 PM, invatacel said:

spuneam ceva mai sus despre cum sa intervenim in "gandirea"calculatorului de use la acei dintre noi care avem probleme cu inchiderea geamurilor adica....tragem de buton sa-l inchidem si el coboara in jos,o problema foarte des intalnita la golf 5 mai ales la usile din fata. " Pinch Protection " se numeste chestia (protectia) ca atunci cand un copil are mana pe geam si  sa nu-I fie taiata, geamul imediat coboara in jos.Problema este cum sa o dezactivam cu VCDS-ul?

 +0000001 = Rear Lid Remote Unlock Button (E233)
 +0000002 = Ambient Mirror Illumination
 +0000004 = Mirror Turn Signals
 +0000008 = Interior Door Handle Illumination installed
 +0000016 = Automatic Run active
 +0000032 = Mirror Heater installed
 +0000064 = Door Exit/Warning Light installed
 +0000128 = 5-Door Chassis
 +0000256 = Seat Memory installed
 +0000512 = Right Hand Steering
 +0001024 = Safe-Motor not installed
 +0002048 = Pinch Protection inactive
am inteles caci la codarea de o avem la respectivul calculator de use(ex: eu am 0000052) adaugam 0002048 adica 52+2048=2100....adica,codarea cu protectia dezactivata este 0002100,Eu am pus aceasta codare dar cand sa dau "ok" nu vrea s-o ia...zice ceva de "range"

Si eu intampin aceeasi problema! Ai mai aflat vreo cale de rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dezactivarea pinch protection

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema asemanatoare, in sensul in care: inchiderea din telecomanda merge OK, geamurile nu le gasesc deschise (thank god:)))), dar geamul nu merge deschis/inchis mereu pe automat. Uneori merge, uneori o ia razna ca in postarile colegilor de mai sus, alteori nu merge automat deloc. Care ar fi problema pana la urma?

Mentionez ca mai patesc sa nu mearga comenzile de pe usi daca o tin deschisa (contactul este pus).

 

Un alt lucru este ca am un led mic rosu pe usa sorferului (cam in zona in care este siguranta de inchidere la alte masini), care palpaie cand sta inchisa. Nu vad nici o alta urma de alarma......am alarma?

Modificat de balerka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. problema cu geamul este de la calculatorul de usa - nu ai ce sa ii faci, doar inlocuit.

2. Toate au acel led - si cele cu alarma si cele fara - ca sa verifici daca ai alarma, cu usa de la sofer inchisa, incuie masina si deschide capota motor - daca incepe sa tipe, ai alarma - daca nu, nu ai... sau e goarna defecta.

Cu un VCDS/tester - verifici daca ai sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e goarna defecta, ar trebui sa se vada semnalizarile cand armezi sau cand ar trebui sa sune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

semnalizarea la incuiat/descuiat merge si la cele fara alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu mergea pana sa montez goarna si sa codez, ma refer la faza cand suna cand se declanseaza, cum ai zis tu sa ridice capota cu ea incuiata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

asta da, dar e de codare.

dar la incuiat/descuiat, merg - e default, chiar si la cele fara alarma - oricum, si aici se pot dezactiva/activa, cu VCDS-ul

52 minutes ago, WooZie said:

trebui sa se vada semnalizarile cand armezi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am și eu o problema..butonul de pe stanga fata când deschid si dau jos rămâne blocat acolo..Nu mai vine la poziția normala decât dacă trag eu de el... ce as putea sa ai fac? 

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, pare ca s-a rupt o ureche la buton. Nu ai ce sa faci - trebuie sa schimbi grupul de butoane. Separat, nu gasesti doar capacelul de care tragi. Sau cumperi doar un buton de geam pasager si iei capacelul acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa le schimb pe toate 4 pt 1? ?unde le.as putea gasii..? Mă tot uit la poze și nu imi da un seama care căpăcel trebuie înlocuit. ..si care este urechiușa rupta...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos intai butoanele, le scoti din trimul de pe usa.... si o sa vezi

le gasesti noi, la magazin.... SH la dezmembrari... etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm.. cred ca îmi prind urechile sa le scot? habar nu am cum ..poate mai rup și altceva pe acolo  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!