Jump to content

Timp de asteptare (Tiguan 5N & 5N2)


iio
 Share

Postare recomandată

quatro2: Ai spus prima data ca ai platit avans 5000 € in octombrie:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=597743

apoi ai revenit si ai spus ca ai platit in decembrie:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=668180

Acum spui ca in noiembrie... nu inteleg nimic :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nexus

    12

  • dadu

    7

  • Andy_B

    6

  • optzeci

    6

Top Posters In This Topic

Am platit 5000 euro in nov si inca pina la 33.000 lei diferenta in decembrie. Nu asta era important pentru mine ci faptul ca nu am primit confirmarea decat in martie si era ptr. saptamina 28. Nu s-a putut mai devreme din cauza cutiei automate am inteles. Am verificat in documentele firmei si este cum am scris in acest post. Avansul initial a fost ca sa-mi rezerrv o masina iar diferenta pina la 30% din pretul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai comanda probabil s-a dat cand ai platit diferenta, adica in decembrie!

Intreb pt ca am comandat in martie si am primit saptamana 40, adica 28 sapt de la comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o prostie sa nu lanseze comanda fara un avans consistent cu atat mai mult cu cat nu se pune problema ramanerii pe stoc.

La mine, comanda din 13.03 (saptamana 6) avea ca data saptamana 30 si mi-au promis ca incearca sa modifice o masina deja comandata pentru ei. Ce va fi, nici eu nu stiu si cu atat mai putin cand va veni masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut mult noroc si in 24 de zile de la plata avansului am ridicat masina de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vb saptamana trecuta cu cei de la Porsche si cica se asteapta pt Tiguan pana la 6 luni - la cele de 1,4 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
christian1973

Fratilor, m-am otzarat de tot.Eu aveam termen de livrare maxim 2 mai, suntem in 5, iar peste PBV s-a lasat linistea.Ma tem ca au repartizat altcuiva tinicheaua mea.Daca nu vine saptamana asta imi iau avansul inapoi. Si imi iau X3 standard. Tot ce intra pe mainile romanilor devine romanesc...bine macar ca nu am apucat sa vand batranul passat din 95.ceva ma face sa cred ca am sa ajung sa il regret... nu m-a dezamagit niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la PBN nu este o sitatie mai buna...eu am platit avansul la o masina care nici macar nu s-a mai fabricat (dupa cum mi-au spus cei de acolo),mi-au recomandat alta de pe stoc pe care nu a mai achitat-o cel care o configurase.....tare imi e ca cea pe care o alesesem eu a luat directia unui alt proprietar. Au reusit cei de acolo sa ma faca sa nu mai fiu atat de entuziasmat de noul meu tiguan..

Pentru cei care vor sa isi cumpere tiguan si pot face un drum in Germania le recomand sa incerce cu incedere cateva showroomuri din sudul tarii,erau destule masini disponibile spre vanzare in curtea unor dealeri.

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A sunat telefonul, a fost fabricata. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

christian1973
A sunat telefonul, a fost fabricata. :Driver:

Dadule, felicitari!

Eu sunt in negocieri cu ei.

Practic, la o comanda lansata in februarie, fara cutie automata, sa nu intre in fabricatie.. e clar ca a placut altcuiva.

Spune-mi si mie ce optiuni ai avut, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt in numar de 10-11 dar am renuntat la volan multifunctional pentru ca prelungea timpul cu 3-4 saptamani si nu am pus nici piele, navigatie sau tiptronic.

Timpul dat era de cca 4 luni dar consilierul de vanzari a reusit sa modifice o comanda lansata deja. Trebuie sa vina in 2 sapt zic ei.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptarea :P o sa ma omoare! Am comanda lansata in noiembrie si masina va intra in fabricatie pe 15 februarie, (asa m-a informat dealerul din Constanta) desi am renuntat la park asist! Optionale prea multe nu am pus, sincer acum nici nu mai stiu lista exacta, dar mi se pare enorm de asteptat...probabil ca masina va veni prin martie pe la inceputul lunii! Am postat cu speranta ca nu sunt off topic si poate alte persoane care au dat comanda de Tiguan sa posteze si sa spuna cam cat au fost informati ca vor astepta!

Timpul de asteptare pt.mine,s-a terminat.Comanda facuta la 21.02.08 ,a fost onorata azi,21.05.08.Sport&Stil 2,0 TDI,fara

volan multifunctional,fara Park Asist,fara trapa. Un timp rezonabil. Voi reveni in celelalte topic-uri,cu amanunte.

Salutari tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gataaaaaaaa! :D Am luat-o azi. Comanda 13.03 ridicata pe 29.05, asta cu modificarea unei comenzi deja lansate.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Felicitari celor care si-au luat Tiguan-ul deja!

Eu am lansat comanda la sfarsitul lui februarie. 2.0 TDI automata, Sport & Style. Mi s-a spus ca nu se poate lansa comanda, probleme la producator. Dupa 2 saptamani, primesc confirmarea: comanda a fost lansata, dar oferta nu mai include jante de 17 si cruise control. Termen de livrare: 6 luni. Strang din dinti, si trec peste.

Pe 29 mai, la intrebarile mele "ce se mai aude cu masina?", primesc urmatorul raspuns:

"Va salut ,

Toate comenzile de Tiguan ne-au fost blocate de catre importator pentru moment,inclusiv aceasta.

Pentru orice Tiguan comandat termenul de livrare este de 1 an de zile."

Evident ca le-am spus sa isi pastreze masina, in cazul asta.

Este vreun comentariu care il mai pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Datorita unor estimari gresite a vanzarilor timpul de asteptare pt tiguan este de 1 an de zile insa masini mai exista pe stoc la multi dealer.Doar noi(Rombat Automobile Bistrita)avem cam vreo 4..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost cam asa, a zis dealerul 5-6 luni, a durat 5 luni.

Trebuia sa ajunga udeva la sfarsitul lunii aug si cand am vb ultima data cu el a zis ca o sa ajunga la sf lunii iulie.

Poate sunt mai norocos sau un caz fericit, insa din cate cunosc vw desi este un termen foarte mare pot sa-l consider un termen normal pt un model nou aparut care se produce doar intr-o singura fabrica si pentru care este foarte mare bataie.

Recunosc ca este un termen mare, la prima vedere chiar te bate gandul sa zici pass, dar asa se intampla cand apare un model nou.

Am fost de curand in Germania si sincer nici pe acolo nu prea am vazut multe Tiguan pe strada, poate nu am avut eu ochi pt ele dar in buc pot sa va zic sincer ca am vazut cel putin 10 bucati diferite.

Sincer abia astept sa vina masinuta, sa ii pun inca 2-a boxe un woofer si o statie, mai trag o bara cromata in fata si aia e.

Singurul lucru pt care-mi pare rau este trapa, dar un prieten mecanic mi-a zis ca mai bine ca nu am pt ca in Romania de la mizerie se strica si se zgarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma poate da cineva un raspuns cat este timpul de asteptare in prezent? Eu am fost la un dealer si mi-a spus ca e undeva intre 4-5 luni si un an. Asta se intampla acum vreo doua saptamani. Mi se pare o estimare cam prea "larga" ce a spus dealerul. Adica intre 4-5 luni si un an, este o diferenta cam mare. Ceea ce nu inteleg este cand pot sa iti spuna exact timpul de asteptare? Dupa ce dai comanda? Si daca raspunsul este ca atunci, mai poti anula comanda in cazul in care timpul de asteptare este sa zicem un an?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mveli: O sa incerc eu sa raspund, cel putin partial: din ce am inteles eu, incerta este data la care masina intra pe fluxul de fabricatie, datorita unui numar de aspecte care se iau in considerare de catre fabricant pentru programarea productiei: existenta sau disponibilitatea componentelor, stocul-tampon de piese/subansambluri existent, stocul de masini existent, pipeline-ul de comenzi, etc. Exemplu: daca din intamplare esti singurul din sistemul solar care vrea trapa la Tiguan, cred ca vei avea ceva de asteptat, pentru ca nu se vor chinui sa introduca pe linia de asamblare modelul solicitat de tine. Din momentul in care masina aleasa este introdusa pe fluxul de fabricatie, obtii seria de sasiu; apoi mai ai de asteptat procesul de fabricatie, care dureaza in jur de o saptamana, si la sfarsitul caruia obtii seria de motor. Dupa aceea, intervine logistica, si anume aducerea masinii in Romania. Teoretic, din momentul in care masina este lansata in fabricatie, ai mai avea de asteptat maxim 3-4 saptamani pana la livrarea in tara.

In anumite cazuri, total intamplatoare si nefericite, se poate intampla ca dealer-ul sa te anunte ca masina nu mai vine sau nu a mai fost fabricata, si sa iti ofere o alta - poti avea si sansa de a-ti vedea masina comandata de tine la biroul de inmatriculari, insa aceasta are un alt proprietar mai "norocos" :Driver: ...

Nu stiu care este ideea cu recuperarea avansului platit si in ce conditii - poate te ajuta alt coleg de forum...

Numai bine!

Modificat de woundedknee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa nu uitam de ultimele detalii si aspecte:

http://www.automarket.ro/stiri/30000-de-ma...dina-12971.html

Sincer sa fiu, ma astept ca din mom respectiv si pana la sfarsitul anului toate comenzile sa aiba un delay.

Din ce am citit eu toate masinile afectate sunt Passat, nu si Tiguan-uri. Fabrica de la Emden produce doar Passat-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am ridicat-o! dupa 4 luni si 10 zile! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos, Raf!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari !

Cred ca masina mea au vandut-o la altii ca deja sunt satul de abureli, am fost aburit de tot PBV1 3 dealeri si un superior.

Sunt atat de prosti astia acolo incat nici nu stiu sa minta.

Masina produsa la inceputul lunii iulie, nu a ajuns nici acuma in Curtici ce sa mai zic de Bucuresti.

Mi-am stricat concediul din cauza astora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

eu am avut noroc, mam dus la tess sa imi iau masina si mi-a placut tiguanul ala din showroom atat de mult incat a2a zi l-am si luat :), deci nu ma pot plange :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare

Sunt un viitor posesor de Tiguan, am comandat masina pe 15 februarie 2011 si termen de livrare in contrat de 12 saptamani.

As vrea sa va intreb, la cat timp de la introducerea comenzii in sistem raspunde fabrica cu o data de livrare, dealer-ul zice ca dureaza 3 saptamani, sunt destul de sceptic, 3 saptamani ? Are cineva idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!