Jump to content

Altea Xl 1.4tfsi Sfat cumparare


fanskoda
 Share

Postare recomandată

Ma bate gandu sa imi iau un Altea XL 1.4 TFSI Reference.

Mi se pare ca dotarile incluse is ok la pretul cerut (18405 EUR DDP), insa nu stiu nimic despre fiabilitatea si placerea de a conduce acest model.

Daca sunt detinatori de Altea XL va rog comentati daca merita sa imi acest model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de dimensiunile mai mari, un portbagaj mai generos, un alt design pentru stopuri si cateva dotari optionale ce se pot comanda doar pentru varianta XL, masina nu e diferita fata de Altea normala. Personal as lua Altea XL doar daca as avea o familie mai numeroasa sau daca as transporta constant obiecte mai voluminoase. Oricum, ramane si designul diferit al partii din spate in balanta, aspect care pe mine nu ma impresioneaza prea mult. Nu sunt posesor de asa ceva (am Altea normala, ca sa zic asa), dar am condus varianta XL, cu suspensie sport. Mi-a placut enorm comportamentul in viraje si confortul in mers, desi era cu jante pe 17". Motorul 1.4 TSI face toti banii si cred ca e o alegere potrivita. Totusi, daca vrei ceva mai multa putere, o optiune ar fi si motorul de 1.8 TFSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu exista XL acum sigur nu conduceam un Seat. Asa ca ma abtin sa comentez despre celelalte modele.

Oricum, XL difera mult si la interior. Scaunele au alta pozitionare, bancheta spate se misca altfel (nu stiu daca la Altea se poate muta fata-spate). Iar spatiul pentru picioare in spate este urias. Cine face comparatia Altea vs. Altea XL ca la Golf vs. Golf Plus greseste! Am vazut toate aceste masini inainte sa aleg XL masini si stiu ce spun.

Freetrack arata si ea frumusel. Ma cam irita vizual plasticul...

Deci: Da, motorul 1.8 TSI este intr-adevar foarte bun. Nervos, harnic, puternic si cu un sound superb. Poate prea mancacios dar asta e! Oricum, plecasem cu pata pe 2.0 TDI. Cand am studiat mai in detaliu a picat la capitolul bug-uri si zgomot.

Chestii:

- nu mi-a placut cutia fixata pe plafon. Oricat am incercat sa o gasesc utila nu prea mi-a reusit sa umblu la ea rapid. Si nici vrajeala aia cu Rear entertainment. Se gasesc DVD playere muuult mai ieftine.

- merita ESP+EBA+DSR. Ajuta mult, mai ales pe vremea asta

- mufele USB si Ipod nu le-am ales. Nu le vad utilitatea. Chestia aia cu: iau un USB si blabla. Mi-am facut niste cd-uri mp3 si gata. Oricum ascult mai mult la radio..

- portbagaj compartimentat nu prea merita. Iti inghite vreo 10 cm din inaltimea portbagajului. Si si m-am intrebat ce naiba pot sa tin acolo...

- la navigatie nu au harti pt. Romania.

- la 1.8 TSI suspensia sport e by default (si nici nu poti sa renunti la ea). Nu este deloc deranjanta si iti da o stabilitate in curbe fantastica.

- eu am pus si geamuri fumurii. Arata bine si protejeaza pasagerii (am un bebe mic)

- airbaguri spate nu stiu ce sa spun. Daca ai copii mici, in scaune speciale, NU!

- bixenon e OK. La mine a fost o parte din reducere (in reducere a intrat: cea mai scumpa optionala, alarma si o rotunjire la intreg in jos)

- bluetooth e frumos, simpatic, dar ma cam dezamageste. Poate e mobilul de vina (Samsung D900) poate masina...

- senzorul parcare spate merita! Luneta e asa de sus ca nici nu-ti dai seama...

La restul nu ma pronunt.

Oricum, daca mai ai intrebari, ask me!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, ai dreptate. Nu poti compara Golf cu Golf Plus. Insa Altea si Altea XL pot fi comparate. Exista si la Altea bancheta spate care culiseaza. Nu sunt disponibile masute fixate pe spatarele scaunelor din fata. In rest dotarile sunt aproape indentice, mai putin dimensiunile mai generoase la XL, dupa cum spuneam.

Oricum, XL arata super bine, am condus-o (desi doar catva zeci de km), imi place foarte mult cum arata cu barile cromate pe plafon. Nu mai vorbesc de spatiul din portbagaj, care e imens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa-i dau dreptate lui starchaser,se pot compara Altea cu Altea XL,mai putin spatele implicit portbagajul;intradevar primele modele Altea nu au bancheta culisanta dar se poate rezolva chestia asta cu doar,in mare,4 piese(sine),de la model 2006-serie.La Altea se culiseaza bancheta 15-16 cm in fata(asta face in litri:101,de la 409 la 510 litri :vaidecapulmeu: ) iar la Altea XL 15 cm in fata DAR si 2 cm in spate :rolleyes: .Ar mai fi de spus ca la XL se mai poate comanda (optional daca nu ma insel pana la model 2007,de la model 2008-serie),la usile laterale spate cate un rulou ce la Altea nu se gaseste. post-5905-1201133217_thumb.jpgpost-5905-1201133224_thumb.jpg(poze luate de pe forumul francez)

http://www.seat.com/com/generator/su/com/a...egree/main.html Aici se vede bancheta in "miscare",care de fapt e foarte practica mai ales in concedii...

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu bluetooth-ul de pe seat-uri: din experienta multor posesori si a mea (vorbeam cu ei la tel) cel mai bine se intelege cu telefoanele sony-ericsson. Se aude excelent si poiti folosi absolut toate functiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Stylance am in standard rulourile respective.

Alta chestie frumoasa:barele argintii de pe plafon. Arata exact ca si cele de pe Q7 (fara gluma). Au exact acelasi profil si aceiasi culoare. Si arata bine si pe XL.

Eu consider ca merita banii varianta de echipare Stylance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu bluetooth-ul de pe seat-uri: din experienta multor posesori si a mea (vorbeam cu ei la tel) cel mai bine se intelege cu telefoanele sony-ericsson. Se aude excelent si poiti folosi absolut toate functiile.

Perfect adevarat!

Din telefoanele pe care le-am incercat (Nokia, Motorola si Sony-Ericsson) acestea din urma sunt cele care se potrivesc cel mai bine.

O singura problema in legatura cu functiile, pe care nu am reusit sa o rezolv, agenda nu se actualizeaza cu cea din telefon (contacte noi in telefon nu apar in agenda memorata de masina). Nu am incercat sa vad ce se intampla daca sterg vreunul din contacte. Vreun sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O singura problema in legatura cu functiile, pe care nu am reusit sa o rezolv, agenda nu se actualizeaza cu cea din telefon (contacte noi in telefon nu apar in agenda memorata de masina). Nu am incercat sa vad ce se intampla daca sterg vreunul din contacte. Vreun sfat?

E destul de ciudat fenomenul, o sa verific si la mine. Eu mi-am inregistrat pe comenzi vocale toate contactele des folosite, motiv pentru care intru destul de rar in agenda telefonului prin display-ul din bord (plus ca mi se pare destul de anevoios sa derulezi prin numele din agenda, e mai rapid sa cauti un contact direct in telefon).

Dar ce se intampla daca incerci sa conectezi un alt telefon la masina ? Banuiesc ca ar trebui sa stearga agenda veche (din memoria masinii) si sa o incarce pe cea a telefonului nou conectat. Daca se intampla asa, la reconectarea vechiului telefon ar trebui sa se incarce agenda reactualizata ... e doar o idee, dar daca functioneaza, si alt mod mai simplu de update nu gasesti, merita incercat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a nu exagera cu off topicul o sa continui discutia pe topicul cu Dotari optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt raspunsuri.

Am facut un drive test de 2 zile cu o altea xl 1.9 tdi. Mi-a placut cum se comporta in pe drum si in oras si inafara. Oglinzi mari, vizibilitate buna, pozitie la condus buna.

Un singur lucru m-a deceptionat consumul pe computeru de bord cam mare. In oras arata cam 9.5 l/100km, iar in afara cam 6, in conditii de condus lejere si fara sa o calc. A scazut sub aceste valoru abia cand am condus ca un pensionar.

Daca la diesel e asa mare diferenta intre valorile din specificatii si valorile reale, oare la benzina e mai mare diferenta?

Drum bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La benzina consumul real fata de cel din carte a fost mai mult decat dublu pe primii 1500 KM. Acum a scazut la valori mai umane. E un fenomen normal sa fie mai mare consumul in perioada rodajului (scrie si in carte).

Consumuri mari vin si pana te obisnuiesti cu schimbarea vitezelor.

Ce ma deranjat la motoarele diesel: la Seat 1.9 si 2.0 TDI suna mai tare decat la Skoda sau VW. Am senzatia ca sunt mai bine antifonate decat Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta probabil si din cauza faptului ca 1.9 si 2.0 la Seat vin fara capac de motor.

Pe mine personal nu ma deranjeaza zgomotul ba chiar ma amuza "tractorasul".

Cat despre consum, intr-adevar este cam mare la 1.9 daca te uiti la ce e in carte. Si asta din cauza ca bucurestiul este un oras atipic. Mai mult stai decat mergi. Cand am fost in Budapesta am scos un consum apropiat de cel din carte. La fel, duminica scot in Bucuresti un consum apropiat de cel din carte.

Daca iti iei masina si conduci in bucuresti atunci nu are rost sa te uiti in carte la consum. Indiferent de stilul de condus va fi mult mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la drive test, tot cu un Altea XL 1.9. Si mi-a placut :emthdown:

Inainte sa ajung la Altea XL, m-am uitat la multe masini: Fusion, Meriva, Cordoba, Zafira A si B, Octavia I si II, Roomster, Superb, Touran.

Cel mai mult mi-a placut Altea XL, atat ca spatiu cat si dotari.

Masina pe care am testat-o este versiunea Stylance. Dealerul nu avea versiunea Reference. Stie cineva daca exista diferente considerabile intre cele doua versiuni care nu sunt trecute in specificatii? Ma intereseaza in special daca si versiunea Reference are sub scaunele din fata guri de ventilatie pentru pasagerii din spate.

O alta intrebare: dealerul mi-a spus, ca primele 10 masinin trebuie omolagate la RAR. Asta inseamna ca daca cumpar cu motorul 1.9 TDI din care au vandut deja mai mult de 10, nu am treaba cu RAR. Dar daca cumpar cu motorul 1.4 TFSI, din care nu au vandut nici una pana acum in Brasov, v-a trebui sa ma duc la RAR pentru omologare. Stie cineva detalii despre asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi m-am hotarat la altea xl stylance, 1.9 tdi + geamuri fumurii si vopsea metalizata. Masina o au pe stoc.

Am semnat actele de leasing de dimineata si in maxim o saptamana o am.

O sa revin cu impresii :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina pe care am testat-o este versiunea Stylance. Dealerul nu avea versiunea Reference. Stie cineva daca exista diferente considerabile intre cele doua versiuni care nu sunt trecute in specificatii? Ma intereseaza in special daca si versiunea Reference are sub scaunele din fata guri de ventilatie pentru pasagerii din spate.

Da, exista. E standard pentru toate modelele, indiferent daca masina vine cu aer conditionat climatic sau climatronic. Diferenta dintre Reference si Stylance e doar de dotari standard, dupa cum ai observat probabil deja. Alte diferente in afara dotarilor nu exista. Si diferenta de dotari e mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar si diferenta de pret...

Daca pun tot ce doresc (in afara de vopsea) ajung la pretul de 22922 la versiunea Stylance, fata de 20207 la modelul Reference. Daca tin cont ca acum cateva luni targetul a fost sa cumpar o masina cu max. 14000 euro DDP, nu cred ca o sa ma aventurez la versiunea Stylance. Oricum, saltul este imens intre Opelul meu actual si Altea XL, orcie versiune si dotare :)

Daca lansez comanda la inceputul lunii februarie, in mai o sa am masina noua :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A condus cineva Altea sau Leon cu motorizarea 1.4 TSI? Cum se comporta fata de 1.9 TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti,

sunt nou pe aici dar o sa stau sa va lamuresc cred ca sunt cel mai in masura

tata a avut o altea 1.6 timp de un an, iar de 2 luni suntem posesorii unui xl de 1.9 tdi (deh,1.6 consuma de rupe) luat prin buy-back

diferente sunt multe

+

1.xl(latime,inaltime si mai ales portbagaj)

2.la xl scaunele sunt cu 8 cm mai sus

3.vizibilitate spate mai buna+lampa marsariei puternica

4.oglinzi mai mari

5.finisaje mai bune(consola centrala,portbagaj etc....va mai spun pe parcurs)

6.suspensia este mult mai confortabila la xl

7.daca luam in considerare dotarea reference.........xlu e mai dotata ca altea la 300euro diferenta in +(sa nu uitam ca e xl)

8.bancheta culisanta face toti banii,in unele cazuri nu mai trebuie sa rabatezi spatarele,doar dai scaunu mai in fata....hop 100 l in plus

9.fata de altea,xlul are 1 priza in plus(portbagaj)

10.masutele de pe spatar sunt chiar folositoare....un sandwich,o cafea,un laptop:)

11.se inchide mult mai bine portbagaju.....la altea tot timpul era problema ca niciodata nu se inchidea de prima data(doar trantit:P)

12.are perdele pentru soare....super ideea.....sa vedem daca o sa foloseasca la vara

13.din telecomanda se pot inchide/deschide geamurile,inchide/deschide oglinzile si bineinteles usile:))

-

1.la xl cand scoti cheia din contact se taie curentul,o chestie neplacuta,nu se incarca telefonu,nu mai mere gpsu etc....radio ramane functional

2.chiar daca softu e nou are o problema,o eroare,la altea nu era asa,daca apesi pe deschidere portbagaj pe buton si uiti cheia acolo....gata.....s-a dus.....cheia ramane blocata in masina

3.sunt zgarciti astia de la seat si vad ca au luat si capacu de la motor,deci nu mai vine cu capac doar optional(135euro)

4.nici chestia aia pe care iti odihnesti picioru nu mai este, costa 50 euro:))

nu sunt subiectiv,chiar daca am gasit mai multe + consider ca este chiar asa

stau la dispozitia voastra baieti sa va spun detalii

drum bun fara evenimente

adi

Modificat de adi4u_hot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nivel de echipare aveai la Altea si ce ai ales la Altea XL?

Cum ti se pare motorul 1.9 TDI fata de 1.6 MPI?

Eu as vrea sa cumpar cu motorul 1.4 TSI, ca nu fac multi km pe an si nu prea renteaza pentru mine un diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri seara am luat masina. xl 1.9 tdi stylance, culoare metalizata si geamuri fumurii.

Am mai comandat un scut metalic si maine ma duc sa-l monteze.

Pana acum nu am nici un repros de facut masinii.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari. Muti km fara incidente.

Cat a costat scutul metalic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

motorul de 1.6 si 1.9 sunt perfect comparabile la mersul zilnic......amandoua sunt pentru familisti, nu pentru curse

1.9 parca are un plus de putere si cu vreo 2kmh mai mult la viteza maxima,oricum cilindree mai mare si 3 cai mai mult:D

la consum aici intervine partea buna.....1.6 cel putin 9maxim 12 in oras

1.9 cel putin 5 cel mult 7.5 in oras

in unele momente uiti ca masina mai si consuma

in concluzie 1.9 mai economic si parca un pic mai puternic....recomand 1.9

despre dotari....la altea 1.6era cheala......nimic nimic......doar vopsea metalizata

xl-ul tot reference dar ceva mai multe dotari(electrice fata/spate,oglinzi,comenzi volan,radio cd mp3 si intrare auxiliara,suspensie sport,vopsea metalizata,bordcomputer,cruisecontrol,masute pliabile,parasolar geamuri spate,esp,servotronic-super se intareste volanu la viteze mari,priza portbagaj,airbaguri laterale,volan,pasager,spate,montanti parbriz,cortina)

dotari peste altea normala.....oricum m-am indragostit de masina asta......de cate ori ma duc dupa un borcan de zacusca in garaj nu ma pot abtine sa intru in ea si sa-i mai dau o cheie cateodata sa mai butonez bordcomputeru:D

daca nu faci km multi renteaza un benzinar depinde ce motor iei......de 1.4tfsi sincer sa fiu nici nu am auzit....stiam ca e doar 1.6 si 2.0.au bagat ceva motorizari noi acum am vazut si eu

tinand cont ca e tfsi trebuie sa rupa din asfalt:))totusi ma intreb daca nu au scos prea multi cai si forteaza motorul ca totusi cilindreea e mica.......nu ma pricep.......dau o parere

Modificat de adi4u_hot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!