Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Aparatul a fost upgradat cu softul original de la VW, iar cea mai noua versiune oficiala pe care o suporta B-ul, ar fi acest 1300, asa mi-a explicat cel care a facut lucrarea. Respectivul lucreaza in service autorizat VW, si chiar de asta se ocupa. Stiu ca exista versiuni mai noi, dar nu sunt oficiale, sunt adaptate pentru B, iar unora li s-a mai intamplat sa distruga RNS-ul folosindu-le. Chiar daca riscul ar fi fost destul de mic, am preferat sa nu mi-l asum. Harta este cea din 2012, o sa pun si ultima varianta, dupa ce o va testa.

Modificat de motanul lenes
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu (si eu am tot vers B), ultima vers oficiala pt B este 2680 (care este 100% compatibila), are limitele de viteza pe harti (optiune), suporta SDHC 32GB si comenzi vocale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi, nu te contrazic , pentru ca nu stiu. Cel de la VW mi-a spus ca 1300 e ultima oficiala, si pe aia a pus-o. Si 1300 afiseaza limitele de viteza (insa nu avertizeaza vocal depasirea lor), suporta carduri mari, iar comenzi vocale nu suporta. Pana acum sunt multumit de calcularea rutelor si de precizie in Craiova, astazi o sa ma un drum mai lung, Craiova-Bucuresti, sa vad ce poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuzele de rigoare pentru neprofesionalism va rog sa-mi spuneti cum pot identifica ce versiune de soft am pe RNS 510 (e modelul cu bluetooth premium, passat fabricat aprilie 2009)...sa stiu daca trebuie sau merita update.Daca da, cine l-a facut la VW cat a costat ?

Ma poate cineva lamuri daca pot crea agenda telefonica din consola fara sa o descarc pe cea a telefonului...mai exat sa-mi introduc doar o serie de nr. ?

Inca o intrebare... exista pe undeva vreun port usb.. sau extern doar cu sd card ?

Merci

Modificat de cipsdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea de soft se poate afla daca ai activat meniul secret (tii apasat pe setup aprox 20 sec). Daca nu, atunci trebuie activat cu VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS 510 nu are bluetooth incorporat.

Cred ca poti doar cele de pe tastele de apelare rapida, sa introduci acolo ce numere vrei.

NU are usb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, doar cele 6 numere pentru apelare rapida pot fi introduse manual. Agenda nu trebuie sa fie pe sim ca sa fie descarcata de BT.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea de soft se poate afla daca ai activat meniul secret (tii apasat pe setup aprox 20 sec). Daca nu, atunci trebuie activat cu VCDS

Cum anume se activeaza? Eu am versiunea B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Va rog sa ma ajutati cu o idee in ceea ce priveste achizitionarea unui RNS 510. Momentan am pe masina un RCD300 mp3 vreau sa fac un upgrade. Masina este un Passat din 06.2008 fara comenzi volan , bluetooth. Va rog sa imi spuneti care este mai ok pt masina dintre Rns510 vers B ,vers C, vers D? SI ce trb sa am in vedere in momentul achiziotionarii ...ceva ideie...

Multumesc!

Modificat de Aalexandr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cogdao, cu VCDS te duci la 37 - Navigation - > adaptation -> canalul 50 -> schimbi din 0 in 1, dai test save si apoi iesi. Apoi mi se pare ca treuie sa dai un reset la navi.

Aalexandr, depinde de buget. Cu cat e mai noua cu atat e mai buna. Eu as alege versiunea C ca raport pret/vechime, insa nici B nu are absolut nicio problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham deci nu conteaza ca masina e din 2008 si aparatul este din 2010..2009 etc ... ideea e ca asa vrea apoi sa ii instalez si o camera marsaler si chiar senzori parcare (optici parca).....Dar versiunea "D"? ce spuneti de ea? merita sa o cumpar fara cod-ul de securitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. E foarte important ce CAN ai pe masina - e posibil sa trebuiasca schimbat - fa o scanare si posteaza seria Can-ului.

2. Pentru OPS - sistem optic de parcare - iti trebuie centrala cu OPC, senzorii - cablat masina - si CAN-ul care sa suporte.

3. Camera si cablajul pana in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham deci nu conteaza ca masina e din 2008 si aparatul este din 2010..2009 etc ... ideea e ca asa vrea apoi sa ii instalez si o camera marsaler si chiar senzori parcare (optici parca).....Dar versiunea "D"? ce spuneti de ea? merita sa o cumpar fara cod-ul de securitate?

Si fara codul de securitate cum o folosesti?

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face rost.... sau se decodeaza - asta, sperand ca aparatul nu este .... gasit... nu sunt de acord cu achizitionarea acestei categorii de produse.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil după ce achizitionez rns sa fac scan de Can? Deja am renunțat la cea fără cod. Cred ca o sa aleg vers c Led. De curiozitate dacă Can-îl nu ar fi compatibil cam cât ar costa unul compatibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cau cat il gasesti ... 70 -90 euro... unul SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru instalarea unei camere de genul RGB, e nevoie de altceva in afara de cablaj si camera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este din 2008 cu siguranta NU ai nevoie de CAN nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am linistit :) ..nu de alta dar deja am facut comanda de rns 510 vers. c...si imi statea asa pe creier daca nu e bun can-ul dac nush ce ..in fine sper sa fie totul ok. Multumesc oricum tuturor pt sustinere. O sa revin si cu impresii dupa ce o sa montez unitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Video in motion e usor de instalat? E cineva care poate sa ma ajute cu asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se baga un CD si se instaleaza la fel ca un update de SW (adica fara cheie in contact de la inceput)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poti ajuta cu treaba asta? Sau stii pe cineva care poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti baga firmware mai nou, sau face doar modificari in cel actual? Ca sa nu imi stearga hartiile si ce mai am pe RNS...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!